Audito vadovė tapo baigiamųjų darbų konkurso laureate

Jau penkerius metus Finansų ministerijos organizuotame mokslo darbų konkurse apie Europos Sąjungos investicijų efektyvumą iš penkių geriausių baigiamuosius darbus parašiusių studentų magistro darbų kategorijoje šiemet pirmoji vieta atiteko Daliai Pranckėnaitei iš ISM vadybos ir ekonomikos universiteto. Studentai pasidalino 4000 eurų piniginį prizą.

„AAM aktualijos“ pakalbino UAB „Moore Stephens Vilnius“ audito vadovę Dalią Pranckėnaitę.

– Prašyčiau papasakoti apie save plačiau.

– Daugiau kaip 15 metų dirbu audito ir konsultacijų bendrovėje „Moore Stephens Vilnius“. Čia pradėjau dirbti dar studijuodama bakalauro studijose. Įmonė priklauso mamai, auditorei Dangutei Pranckėnienei. Labai džiaugiuosi, kad dirbu kartu su mama ir seserimi Sigita, kadangi darbe jaučiuosi lyg namuose. Neseniai su Sigita vykome į mūsų audito bendrovės tinklo pasaulinę konferenciją Singapūre, po kurios trumpai pailsėjome. Nors atitrūkti nuo kasdienybės ir pailsėti buvo išties smagu, bet po konferencijos ir kelių poilsio dienų abi jau buvome pasiilgusios biuro, kolegų ir darbų. Dirbu audito vadove, nors pastaraisiais metais daugiau laiko skiriu mūsų įmonės strategijai ir kasdienės veiklos priežiūrai. Mūsų kolektyve dirba 15 žmonių, o įmonei vadovauja Dangutė Pranckėnienė. Stengiuosi kiek įmanoma atlaisvinti ją nuo vidinių įmonės sprendimų, kad galėtų visiškai koncentruotis į darbą su klien­tais. Bakalauro kvalifikacinį laipsnį įgijau Vilniaus universitete, studijuodama vadybą ir administravimą. Sigita prieš keletą metų pasiūlė man kartu su ja studijuoti ISM Vadybos ir ekonomikos universitete magistro studijų programoje. Pagalvojau, kad būtų įdomi patirtis studijuoti drauge su seserimi, patiko ir programa, todėl pasirinkome finansų ir ekonomikos magistro studijas anglų kalba.

– Kas lėmė Jūsų susidomėjimą apskaita ir auditu?

– Turbūt mamos įtaka, kadangi sekti tėvų pėdomis yra lengviau, nors kartu kyla ir daugiau klausimų, pvz., ar tikrai tai yra tai, ko iš tikrųjų noriu. Mano mama – labai charizmatiška asmenybė. Ji dar vaikystėje mus sugebėdavo sudominti skaičiais.

– Ar jau tapote auditore, kaip sekėsi išlaikyti auditoriaus egzaminus?

– Kol kas dar nesu licencijuota auditorė. Šiuo metu laikau ACCA egzaminus ir tik po jų planuoju laikyti Lietuvos auditorių rūmų egzaminus auditoriaus vardui įgyti.

– Prašyčiau plačiau papasakoti apie savo magistro darbą, kuris Jums atnešė sėkmę: apie ką jis, ką tyrėte, kokias išvadas padarėte.

– Jau buvau kiek pamiršusi apie savo magistro darbą, kai sulaukiau Finansų ministerijos apdovanojimo. Mano magistro darbo tema – „ES finansavimo poveikis Lietuvos SVV finansiniams rodikliams“ (angl. The Effect of EU Funding on Financial Performance of Lithuanian SMEs). Nagrinėjama problema – bendro požiūrio dėl ES struktūrinių fondų finansavimo poveikio SVV finansiniams rezultatams nebuvimas, nulemtas šios srities tiriamųjų darbų stokos. Pagrindinis tikslas buvo empiriškai, t. y. įrodymais, pagrįstais patirtimi ir stebėjimais, pagrįsti ES struktūrinių fondų finansavimo poveikio SVV finansiniams rodikliams kryptį ir mastą, pasitelkiant Lietuvos maisto ir gėrimų gamybos sektoriaus SVV finansinių duomenų rinkinį.

Šiuolaikiniais statistikos metodais analizavau ES struktūrinių fondų gavėjų finansinius duomenis ir siekiau nustatyti, ar viešosios investicijos pagerino jų veiklos rezultatus, lyginant su finansavimo negavusiomis SVV įmonėmis. Siekdama nustatyti ES struktūrinių fondų finansavimo poveikio SVV finansiniams rodikliams kryptį ir dydį, nagrinėjau 2011–2016 m. laikotarpio įmonių finansinius duomenis, taikydama statistinį regresijos metodą (angl. difference-in-differences), leidžiantį palyginti poveikio grupės (finansavimo gavėjų) ir kontrolinės grupės (finansavimo negavusių įmonių) rezultatus. Poveikio grupės ir kontrolinės grupės subjektų palyginamumui taikiau poveikio apskaičiavimo (angl. propensity score matching) metodą. Finansinius įmonių duomenis gavau iš dviejų šaltinių, tai „Creditinfo“ maisto bei gėrimų gamybos sektoriaus įmonių finansiniai duomenys ir viešai internetiniame ES paramos tinklalapyje skelbiama detali ES paramos panaudojimo Lietuvoje statistika.

Tyrimo metu nustačiau, kad nėra statistiškai reikšmingo ryšio tarp ES finansavimo ir įmonių finansinių rezultatų. Kitaip tariant, ES struktūrinių fondų finansavimas nepagerino į tyrimo imtį patekusių SVV rezultatų, lyginant su finansavimo negavusių įmonių rezultatais.

– Dėkoju už pokalbį.

Kalbino Olita MONTVYDIENĖ

Pranckenaite Dalia ir Darškuviene Valdone

Dalia Pranckėnaitė (kairėje) su darbo vadove prof. dr. Valdone Darškuviene.

logo_srtrf