Milijonai rublių už … kapeiką

Parodoje „Kolekcinės rusiškos monetos ir medaliai“, kuri neseniai vyko Maskvoje, buvo eksponuota viena brangiausių varinių kapeikų. Kaip pranešė ITAR-TASS, šią 1755 metų monetą, kurioje pavaizduota imperatorienė Elžbieta, ekspertai įvertino 9,5-12 milijonų rublių (275-348 tūkst. eurų). Kol kas tai vienintelė žinoma moneta.

Tačiau pačiu brangiausiu eksponatu buvo laikomas sidabrinis 1730 metų rublis, įvertintas 15-18 milijonų rublių (435-522 tūkst. eurų). Pasaulyje yra žinomos tik dvi tokios monetos: viena – Ermitažo kolekcijoje, kita – Smitsono institute (JAV).

„Tai vadinamoji bandomoji moneta. Ji nebuvo patvirtinta, todėl ir neišleista tiražu, – pasakojo I. Lavrukas, Numizmatų aukciono namų „Monetos ir medaliai“ generalinis direktorius. – Kodėl ši moneta nebuvo kaldinta, taip ir liko neaišku. Manoma, kad greičiausiai dėl brangios gamybos.“

Vienoje šio rublio pusėje pavaizduota imperatorienė Ana, kitoje – dvigalvis erelis su grandinėmis.

Pusė milijono rublių – 5 kapeikų paminklui

Novgorodo administracija paskelbė konkursą vienoje iš miesto aikščių įrengti mažos architektūrinės formos „Piataką“ (rusų klb. – penkkapeikį). Centre žadama sumontuoti paminklą kapeikai, t. y. padidintą varinio „penkkapeikio“ kopiją. Tai bus 1,2 metro skersmens ketinis ratas, nudažytas varinės spalvos dažais. Pavyzdžiu šiam paminklui buvo pasirinkta 1916 metų varinė 5 kapeikų moneta.

Įdomiausia, kad šiam paminklui įrengti planuojama išleisti pakankamai solidžią pinigų sumą. Maksimali kontrakto kaina gali sudaryti 498 915 rublių (apie 14,5 tūkst. eurų), rašo „Rokf“.

Taupyklėje – milijonas kapeikų

Neseniai Jaroslavlis pateko į „Rusijos rekordų knygą“. Mieste buvo surinktas didžiausias šalyje kiekis smulkių monetų – milijonas šimtas tūkstančių kapeikų.

Prieš pusantrų metų Jaroslavlio istorijos-architektūros muziejus paskelbė akciją „Milijonas kapeikų“. Kiekvienas, atnešęs bent vieną kapeikos monetą, įrašydavo savo vardą į specialiai šiai akcijai skirtą knygą. Norinčiųjų pakliūti į istoriją atsirado tiek, kad nešamoms „gėrybėms“ teko ieškoti specialių patalpų.

5 skrynios, 20 butelių, tiek pat banko maišų – ir visa tai užpildyta 1 kapeikos monetomis. Šios kolekcijos svoris – 1,5 tonos, o jai suskaičiuoti darbuotojai sugaišo keletą mėnesių. „Iš pradžių skaičiavome rankomis, svėrėme svarstyklėmis. Suskaičiavome apie 300 tūkst. kapeikų. Vėliau į šią akciją įsitraukė ir bankininkai, kurie kapeikas nešdavo maišeliuose, supakuotas po 40 rublių“, – pasakojo muziejaus darbuotoja T. Riazenceva.

Jeigu šias monetas išdėliotų, jos užpildytų didelį sporto stadioną.

Šis rekordas jau oficialiai užregistruotas Rusijoje. Dabar muziejininkai siekia pasaulinio pripažinimo ir rengia dokumentus „Gineso rekordo knygai“, rašo „Jaroslavlio“ laikraštis.

Parengė Jolanta Niaurienė