Kuo daugiau dirbi, tuo daugiau padarai

Pastaraisiais metais įsivyravo nuomonė, kad, praradęs darbą ar panorėjęs pakeisti profesiją, bet kas gali dirbti buhalteriu ir tvarkyti apskaitos dokumentus. Buvo ne vienas atvejis, kai atsitiktinai buhalteriais tapę žmonės ne visada įsigilino į buhalterio darbo prasmę ir svarbą, tinkamai neatliko savo pareigų, pridarė klaidų ir nuostolių klientams, nesilaikė buhalterio etikos taisyklių, todėl sumenkino buhalterio vardą.

UAB „Profinas“ direktorė ­Lijana Lusienė, kuri yra LBAA kolegijos narė, sako, kad jos pagrindinis tikslas – apginti gerą buhalterio vardą. Jos nuomone, narystė buhalterių profesinėje asociacijoje, aktyvus dalyvavimas jos veikloje, nuolatinis žinių atnaujinimas galėtų padėti įrodyti buhalterio kvalifikaciją ir padidinti buhalterio prestižą. Per narystę profesinėje buhalterių asociacijoje galima siekti naujų žinių, kvalifikacijos ir profesionalumo.

„Dabar buhalteris turi daug išmanyti ir mokėti dirbti su įvairiomis informacinėmis sistemomis, – sako Lijana Lusienė. – Buhalterio darbas yra sunkus ir atsakingas, todėl jis turi nuolat daug mokytis ir įgyti tinkamą kvalifikaciją. Nepakanka kelių savaičių ar mėnesių buhalterių rengimo kursų, todėl, manau, buhalteriu negali dirbti bet kas. Prieš pusantrų metų įsitraukiau į didžiausios Lietuvoje Buhalterių ir auditorių asociacijos gretas ir noriu savanoriška veikla prisidėti prie buhalterio profesijos prestižo didinimo. Esu įsitikinusi, kad pagrindinis dalykas yra buhalterių švietimas, profesinių žinių atnaujinimas ir kvalifikacijos tobulinimas.“

 Nors Lietuvoje, pasak Lijanos Lusienės, apibrėžta, kas yra buhalteris profesionalas, metinį finansinių ataskaitų rinkinį gali pasirašyti bet kuris buhalteris, nes teisės aktais nėra nustatyta, kad pasirašytų licencijuoti buhalteriai. Buhalterinių paslaugų teikimas rinkoje nereguliuojamas ir nėra nustatyta kriterijų, kokia yra gera buhalterinės apskaitos paslauga. Taigi, problemų yra nemažai, reikia sprendimų.

Nuolat keičiantis teisės aktams ir įvairioms tvarkoms, didėja administracinė našta verslui ir buhalteriams. Jiems reikia skirti daugiau laiko ne verslo pridėtinei vertei kurti, bet įsigilinti į įvairius biurokratinius reikalavimus. Dabar verslui prasideda nelengvas pusmetis susipažinti, išanalizuoti naujausius Seimo priimtus mokesčių reformos įstatymus, kad juos galėtų taikyti praktikoje, keisti apskaitos programas.

Į klausimą, kaip UAB „Profinas“ direktorė Lijana Lusienė suspėja viską suderinti – vadovauti įmonei, dalyvauti visuomeninėje veikloje ir auginti tris vaikus, ponia Lijana atsakė: „Kuo daugiau dirbi – daugiau ir padarai, kai norisi – randi laiko ir savanoriškai veiklai.“

Lijana Lusienė planavo studijuoti filologiją ir filosofiją, tačiau likimas lėmė, kad įstojo į finansų specialybę. Jau antrame kurse pradėjo buhalterio karjerą. Baigusi magistrantūrą, dirbo buhaltere ir vyriausiąja finansininke. Įgijusi patirties, panoro daugiau veiklos – nutarė dirbti sau. Ponia Lijana niekada nebuvo namuose dirbančia buhaltere. Todėl beveik prieš penkerius metus registravo savo įmonę, ieškojo klientų, kuriems teiktų paslaugas, o vėliau ieškojo darbuotojų. Šiandien įmonėje dirba jau 6 darbuotojai. Per 20 m. sukaupta patirtis leidžia padėti klientams profesionaliai išspręsti jiems kylančius apskaitos ir finansų valdymo klausimus ir visada rasti išeitį. Anot direktorės Lijanos Lusienės, UAB „Profinas“ sukūrė trijų žingsnių verslo apskaitos sistemą ir veikia kaip išorinis finansų skyrius, siekiantis padėti verslui augti ir klestėti. Įmonė teikia visas buhalterinės apskaitos paslaugas, konsultuoja mokesčių klausimais, padeda spręsti finansų planavimo problemas ir įdiegti efektyvią verslo valdymo sistemą.

Lijanos Lusienės nuomone, buhalteris turi būti patikimas, atsakingas ir kruopštus. Labai svarbu, kad buhalteris norėtų mokytis, gebėtų išklausyti ir mokėtų bendrauti.

Kaip ir kiti apskaitos įmonių vadovai, Lijana Lusienė dirba su klientais, kuriems svarbiausia – plėtoti verslą, uždirbti pajamų. Susitelkę į verslo augimą, klientai kartais neįvertina, kokia svarbi yra buhalterinė apskaita, vėluoja pateikti dokumentus. Labai svarbu bendrauti ir suprantamai paaiškinti klientams, kokios pasekmės laukia, jeigu laiku nepateiks dokumentų, kiek daug verslas gali prarasti, jeigu netinkamai tvarkoma buhalterinė apskaita. Jeigu apskaitos duomenys bus netikslūs, verslas gali patirti didelių nuostolių. Todėl, pasak Lijanos Lusienės, svarbu būti partneriu ir rasti bendrą sutarimą.

Laisvalaikiu ponia Lijana mėgsta keliauti, skaityti grožinę ir verslo literatūrą.

Olita MONTVYDIENĖ

Lusiene Lijana

„Buhalterio darbas yra sunkus ir atsakingas, todėl jis turi nuolat daug mokytis ir įgyti tinkamą kvalifikaciją“, – sako Lijana Lusienė.

logo_srtrf