- Aktualijos.lt - https://aktualijos.lt -

Automobilių importo klystkeliai

11,6 mln. eurų – tokia suma praėjusiais metais išaugo Valstybinės mokesčių inspekcijos  dėmesio sulaukusių naudotų transporto priemonių pardavėjų indėlis į valstybės biudžetą. Teigiamos tendencijos tęsiasi ir šiais metais – palyginus 2018 m. ir 2019 m. pusmečių rezultatus, kontroliuotų šio sektoriaus verslininkų sumokėta mokesčių suma išaugo 22 proc. VMI specialistų atliekami patikrinimai ne tik papildo valstybės biudžetą, bet ir atskleidžia pagrindines daromų pažeidimų tendencijas.

 „Naudotų automobilių prekybos, remonto ir prekybos automobilių dalimis sektorius išlieka tarp VMI prioritetų. Todėl šiais metais didesnis dėmesys skiriamas ir automobilių importu iš JAV užsiimantiems mokesčių mokėtojams“, – teigė Kauno apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos (toliau – Kauno AVMI) viršininkė Judita Stankienė. Pasak J. Stankienės, dažniausiai pasitaikantys transporto priemonių importuotojų pažeidimai nesiskiria nuo viso sektoriaus: fiksuojami pajamų neapskaitymo, PVM vengimo, asmeninių poreikių tenkinimo atvejai. „Analizuodami surinktą informaciją stebime tam tikras pajamų slėpimo tendencijas: išrašomose sąskaitose nurodoma daug mažesnė suma nei ta, už kurią automobilis realiai buvo parduotas. Taip nesąžiningi verslininkai ne tik nesumoka priklausančių mokesčių, bet ir apsunkina sąžiningų mokesčių mokėtojų veiklą“, – pažymėjo Kauno AVMI viršininkė.

Pavyzdžiui, atliekant patikrinimus automobilius iš JAV importuojančiose įmonėse, pastebėta, kad automobiliai dažniausiai parduodami kaip neva turintys defektų (daužti, su variklio, greičių dėžės gedimais ir pan.). Tokios transporto priemonės visada parduodamos už gerokai mažesnę nei rinkos kainą. Paklausti, kodėl automobilius pardavinėja taip pigiai, verslininkai dažniausiai teisinasi tuo, kad vertintojai pastebi tik išorinius defektus, tačiau nemato rimtų variklio ar kitų svarbių mazgų gedimų. „Tokią versiją labai lengva paneigti. Remiantis VMI turimais duomenimis, matyti, kad daugeliui automobilių, kuriems esą reikia remonto, kitą dieną sėkmingai atliekama techninė apžiūra, ir jie užregistruojami Lietuvoje“, – apie pastebimas tendencijas pasakojo Kauno AVMI viršininkė J. Stankienė.

Šaltinis: Kauno AVMI