„Nesu tipiška buhalterė“

UAB „Panevėžio gatvės“ vyriausioji buhalterė Jolanta Rimkuvienė šiemet atostogavo dar nedaug, kelis kartus po kelias dienas, kadangi turi daug darbo. Bendrovė paskirta paviršinių lietaus nuotekų tvarkytoju savivaldybės teritorijoje, jos nuosavybėn perduoti lietaus kanalizacijos tinklai, įpareigota rinkti ir pervesti VMI mokesčius už aplinkos teršimą per lietaus kanalizacijos tinklus. Todėl, pagal nustatytą metodiką, reikėjo rengti reguliavimo apskaitos sistemos aprašą, paviršinių nuotekų tvarkymo paslaugų bazinę kainą, suderinti su Valstybine kainų ir energetikos kontrolės komisija ir kita. Vyriausiajai buhalterei aktuali ir neduoda ramybės susiklosčiusi situacija dėl atliktos 2017 m. metinės inventorizacijos.

„Vadovaudamasi Inventorizacijos taisyklėmis, bendrovės vadovo įsakymu, bendrovė atliko ilgalaikio, trumpalaikio turto, skolų, įsipareigojimų (pirkėjų, tiekėjų), piniginių lėšų inventorizaciją ir įformino inventorizacijos dokumentais. Tačiau neatliko kitų Didžiosios knygos (debeto ir kredito) sąskaitų likučių inventorizacijos, – pasakoja Jolanta Rimkevičienė. – Kadangi apskaita yra kompiuterizuota, naudojama „Navision“ programa, turime detalų kiekvienos sąskaitos apyvartos žiniaraštį, kuriame matyti kiekvienas įrašas, pvz., data, dokumento pavadinimas ir ūkinės operacijos turinys. Čia kalbame apie DK sąskaitas, pvz., būsimo IMT turto statybos darbai, sumokėtas avansas rangovui, dotacijos (investicinis projektas), išankstiniai mokėjimai tiekėjams (detalizacijoje matomi trijų įmonių pavadinimai ir sumos), būsimų laikotarpių sąnaudos, įvairūs draudimai, skola VMI (su VMI yra suderinimo aktas), atostoginių kaupimų suma (yra 2017 m. gruodžio 31 d. žiniaraštis pagal kiekvieną darbuotoją, nepanaudotų atostogų dienų skaičius) ir kita. Vyriausiasis buhalteris atlieka buhalterinius įrašus apskaitoje. Inventorizacijos tikslas – nustatyti šių įrašų teisingumą. Mums svarbiausia, ar teisingai atspindėtos apskaitoje dotacijos ir būsimas ilgalaikis turtas. Detalizacijoje matoma, kokios paslaugos suteiktos ir atlikti darbai. Balanse yra sąskaitų likučiai, aprašome kiekvieną ūkinę operaciją, mokėtinų mokesčių likučiai suderinti su VMI. Be to, mūsų bendrovėje, kuri priskiriama mažų įmonių kategorijai, nėra specialistų, kurie visa tai patikrintų. Samdomas nepriklausomas auditorius patikrino finansines ataskaitas ir jam neužkliuvo, o jeigu randa kokių nors netikslumų, atliekame koregavimus. Mūsų nuomone, minėtų DK sąskaitų likučių inventorizacija būtų tik formalus įforminimas, bendras tų sąskaitų sumų aprašas. Audito, apskaitos, turto valdymo ir nemokumo valdymo tarnybos nuomone, inventorizacija atlikta, jeigu yra suderinimo aktas su VMI.“

Jolanta Rimkuvienė vyriausiojo buhalterio pavaduotoja pradėjo dirbti 1983 m., vėliau – vyriausiąja buhaltere ir visą laiką dirba toje pačioje bendrovėje. Nors mokydamasi Jono Balčikonio gimnazijoje labai mėgo šokti, dainuoti ir norėjo stoti į choreografiją, tačiau sugalvojo pasirinkti buhalterinės apskaitos studijas Vilniaus universitete. Įstojo kartu su savo drauge. Galbūt šį sprendimą nulėmė tai, kad jos mama buvo buhalterė, o tėvelis – finansininkas, kuris kaip tik ir patarė rinktis rimtą specialybę. Taigi, nors buhalterio darbas – nebuvo svajonių darbas, tačiau įstojo, studijavo ir… buhalterinė apskaita įtraukė.

„Anksčiau jaunoms merginoms visada patardavau studijuoti buhalterinę apskaitą, nes specialybė tinkama moterims, dabar rekomenduoju gerai pamąstyti: buhalterio darbe daug naujovių, nemenka įtampa, sunku išeiti atostogauti, reikia daug žinių, nuolat mokytis, didelis darbo krūvis ir atsakomybė, reikia organizacinių sugebėjimų jungti ir vienyti kolektyvą, kasdien tenka spręsti daug sudėtingų klausimų ir rasti išeitį iš neeilinių situacijų, – teigia Jolanta Rimkuvienė. – Buhalteriui reikalinga geležinė sveikata, tvirtas charakteris, turėti savo pagrįstą nuomonę ir gebėjimą argumentuotai ją apginti. Nesu tipiška buhalterė: visada ir visur stengiuosi įžvelgti logiką ir naudą įmonei, siekiu, kad viskas būtų aišku ir tikslu, atsižvelgiama į ūkinių operacijų turinį, ekonominę prasmę, ne tik į formalius reikalavimus. Nepaneigsi, kad buhalterio darbe yra rutinos, tačiau nuobodžiauti neleidžia nuolatiniai mokesčių pakeitimai ir apskaitos programų tobulinimai.“

Vyriausioji buhalterė Jolanta Rimkuvienė visada stengiasi įsigilinti į reikalo esmę, nežiūrėti siaurai. Nuo įtempto buhalterio darbo stengiasi atsipalaiduoti aktyviai važinėdama dviračiu, žiemą slidinėdama Lietuvoje ir Latvijoje, savaitgaliais čiuožinėdama pačiūžomis ant arenos ledo, vasarą keliaudama po Lietuvą ir svečias šalis. Mėgsta teatrą, gerą kiną, taip pat puoselėja namų aplinką.

Olita MONTVYDIENĖ

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA
KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

„Buhalterio darbe daug naujovių, nemenka įtampa, sunku išeiti atostogauti, reikia daug žinių, nuolat mokytis, didelis darbo krūvis ir atsakomybė, reikia organizacinių sugebėjimų jungti ir vienyti kolektyvą, kasdien tenka spręsti daug sudėtingų klausimų ir rasti išeitį iš neeilinių situacijų“, – teigia Jolanta Rimkuvienė.

logo_srtrf