Patinka viską daryti pedantiškai ir laiku

Pavasarį, kalbindama vyriausiuosius buhalterius, kaip jiems sekėsi rengti ir teikti 2017 m. metinius finansinių ataskaitų rinkinius, įsiminiau UAB „Nartika ir Ko“ vyriausiosios finansininkės Nairos Gužauskienės pasakytus žodžius: „Man patinka viską daryti pedantiškai ir laiku, nelaukti paskutinės ataskaitų teikimo termino dienos.“

UAB „Nartida ir Ko“ – nedidelė šeimos įmonė, įkurta 1992 m., gamina 20 rūšių įvairaus skonio gaiviuosius gėrimus ir natūralų mineralinį vandenį, tiekiamą iš nuosavo mineralinio vandens gręžinio, taip pat vienkartinius plastikinius butelius.

„Vidurinę mokyklą baigiau aukso medaliu ir svajojau studijuoti mediciną ir tapti gydytoja, tačiau nenorėjau važiuoti į Kauną, todėl įstojau į Vilniaus universiteto Ekonomikos fakultetą studijuoti ekonomiką, – pasakoja UAB „Nartida ir Ko“ vyriausioji finansininkė Naira Gužauskienė. – Mėgau skaičius, labai patiko ekonomikos studijos. Mokytis sekėsi, visus studijų metus gavau padidintą stipendiją ir sulaukiau dėstytojų pagyrimų. Baigiau mokslus tuo metu, kai Lietuvoje prasidėjo ūkio pertvarka ir mano tėtis nusprendė pradėti savo verslą – įkurti individualią įmonę. Pasakė, kad gaminsime limonadą, ir pasiūlė man tvarkyti dokumentus. Negalvojau dirbti buhaltere, nors mano mama visą gyvenimą dirbo kasininke ir mane pasiimdavo į darbą. Žiūrėdavau į jos dokumentus ir galvodavau, kodėl taip netaupiai dirba, neužpildo visų langelių. Trečioje klasėje parašiau, kad būsiu kasininkė. Pradėjusi dirbti buhaltere, buvau visai „žalia“, gerai neišmaniau buhalterinės apskaitos, todėl mane kiekvieną vakarą mokė kaimynė, kitos įmonės vyriausioji buhalterė. Nebuvo lengva, bet, pradėjusi dirbti šeimos įmonėje, įgijau įgūdžių ir pasitikėjimo. Kai nieko nežinai, darbas neatrodo patrauklus, tačiau, kai įsivažiavau, pamėgau buhalterinę apskaitą. Pradėjusi dirbti 1995 m., jau turėjau kompiuterį, nors dar nebuvo apskaitos programų, tačiau galėjau dirbti naujoviškai. 2001 m. nutarėme individualią įmonę perregistruoti į uždarąją akcinę bendrovę, todėl buvo naujovių, teko daug skaityti, gilinti žinias. Visą laiką stengiuosi domėtis apskaitos ir mokesčių naujovėmis, skaitau profesinę literatūrą. „Apskaitos, audito ir mokesčių aktualijas“ prenumeruoju jau šešerius metus. Savaitraštis padeda sužinoti naujienas, pasikartoti, ar teisingai suprantu, jame randu daug naudingos informacijos ir įdomių straipsnių.“

Naira Gužauskienė teigia, kad visus darbus stengiasi atlikti labai kruopščiai. Jai nesuprantama, kad buhalteris sako: „Nėra darbo, todėl einu namo.“ Toks žmogus nėra buhalteris. Jai teko asmeniškai įsitikinti, kai priėmė pagalbininkę, kuri vis skubėdavo ir priveldavo klaidų. Pažvelgusi į paskubomis atliktą darbą, vyriausioji finansininkė rasdavo klaidų. Tada suprato, kad geriau buhalterinę apskaitą tvarkys pati nei samdoma buhalterė. Kruopštumas yra išskirtinis buhalterio bruožas. „Mėgstu savo darbą ir negaliu jo daryti bet kaip, atmestinai“, – teigia ponia Naira. Iš skaičių vyriausioji finansininkė gali pasakyti, kas vyksta įmonėje, kokie bus rezultatai. Finansininkas pamato nišą, kur verslas gali dar uždirbti pinigų. Nealkoholinius gėrimus gaminanti įmonė turi atsakingai ir tiksliai skaičiuoti pajamas ir sąnaudas, kadangi gamyba – sezoninė, reikia žiūrėti, kaip jas paskirstyti, kiek lėšų reikės darbuotojų atlyginimams ne sezono metu ir kita. Vyriausiąją finansininkę užgrūdino ir VMI patikrinimai: visada turi žinoti, ką atsakyti į pateiktus klausimus, kaip paaiškinti padėtį ir pagrįsti ūkines operacijas.

Naira Gužauskienė sako, kad finansininkui reikia kantrybės, kruopštumo, užsispyrimo visus darbus padaryti iki galo, neatidėlioti, taip pat ir lankstumo ieškoti, paskambinti, pasikonsultuoti, sužinoti ir išspręsti problemą. „Esu darboholikė, tačiau savo laiką planuoju ir tikslingai sudėlioju pagal grafiką, – pastebi ponia Naira. – Vyriausiojo finansininko darbai kartojasi kiekvieną mėnesį, todėl mėgstu kalendoriuje varnele pažymėti, ką padariau, kokią ataskaitą pateikiau ir panašiai. Darbas nesunkus, kai jį išmanai. Finansininko, kaip ir chirurgo, darbe nėra nereikšmingų detalių, turi iškart numatyti galutinį rezultatą.“

Naira Gužauskienė gyvena Vilniaus rajone, turi nuosavą namą ir žemės, todėl mėgsta tvarkyti ir puoselėti savo aplinką, auginti gėles, daržoves ir vištas. Taip atsipalaiduoja ir pailsi nuo finansininko rūpesčių. Nuo pavasario iki rudens kasdien triūsia lauke, džiaugiasi savo užaugintomis daržovėmis, vaisiais ir kiaušiniais. Kartais nuo darbų pavargusi pyksta ant savęs, tačiau kitokio gyvenimo neįsivaizduoja. Taip pat mėgsta uogauti ir grybauti, kartą per savaitę lanko aerobikos užsiėmimus, o žiemą – mezga. Mezgimas, anot ponios Nairos, buhalterių pomėgis, jeigu mezgi, vadinasi, turi kantrybės.

Olita MONTVYDIENĖ

Gužauskiene Naira

„Darbas nesunkus, kai jį išmanai. Finansininko, kaip ir chirurgo, darbe nėra nereikšmingų detalių, turi iškart numatyti galutinį rezultatą“, – sako Naira Gužauskienė.