Bofonai – Ukrainos karo pinigai

Šarūnas SUBATAVIČIUS Po Antrojo pasaulinio karo Ukrainą vėl okupavo sovietų kariai. Jiems daugiau nei dešimtmetį aršiai priešinosi gausus ukrainiečių partizaninis judėjimas. Pogrindyje partizanai sukūrė savo pinigus, anuomet vadintus sudurtiniu žodžiu – bofonai. Banknotai suvaidino svarbų vaidmenį Ukrainos partizaniniame judėjime ir ukrainiečių gyvenime, …

LDK heraldika svetimų kraštų piniguose

Šarūnas SUBATAVIČIUS Pastaruoju metu itin dažnai kalbama apie baltarusių, arba kitaip gudų, bandymus savintis Lietuvos istoriją ir valstybės simbolius, jų nacionalinės tapatybės raidą ir grėsmes mūsų valstybei. Visgi, nenuostabu, kad jie, kadaise buvę vienoje valstybėje su lietuviais, herbu pasirinko Vytį, Lietuvos …

Kainos tarpukario Lietuvoje

Šarūnas SUBATAVIČIUS Dažnam lietuviui tarpukario Lietuva yra vienas labiausiai idealizuojamų istorijos laikotarpių, kuris siejamas su valstybės modernizacija, ekonominiu augimu ir gerove, ką nutraukė 1940 m. okupacija. Tęsdami anksčiau pradėtą temą, šį kartą pasistengsime trumpai pateikti informaciją apie tai, kokios kainos bei algos …

Ką buvo galima įsigyti?

Kainų kaita Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje Šarūnas SUBATAVIČIUS Įprastai, pamatę kokį nors seną, pavyzdžiui, Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (LDK) ar Abiejų Tautų Respublikos laikus menantį, pinigą, žmonės susimąsto, o ką gi už jį buvo galima įsigyti anuomet. Šį kartą pasistengsime trumpai pateikti informaciją, kokios …

Auksu dengti litai tarpukario Lietuvoje

Šarūnas SUBATAVIČIUS Daugelis geru žodžiu mini, o kai kurie dar ir prisimena tarpukariu gyvavusią Pirmąją Lietuvos Respubliką, sparčią jos pažangą, reformas, ekonomikos ir infrastruktūros augimą bei auksu dengtus litus. Ką gi reiškė auksu dengti pinigai? Ar tikrai tai garantavo stabilumą? Ir …

Rečiausios pasaulyje dolerių monetos

Šarūnas SUBATAVIČIUS Turbūt daugeliui teko rankose laikyti Jungtinių Amerikos Valstijų dolerių monetas ar banknotus ar bent matyti. Nepaisant ekonominių procesų, ilgus metus smukusio kurso, doleris vis dar yra dominuojanti ir viena geidžiamiausių pasaulio valiutų. Tiek dolerių monetos, tiek banknotai nuo seno …

Liūto simbolis senosiose Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės monetose

Šarūnas SUBATAVIČIUS Nors iki šiol nėra galutinai sutarta, kas pirmasis pradėjo kaldinti Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (LDK) monetas, visgi šiandien laikomasi nuomonės, kad jos nukaldintos XIV a. antrojoje pusėje. Pirmosios lietuviškos ketvirčio grašio vertės sidabrinės monetos – denarai, vadinti pečiat dėl juose …

Penkios didžiausios infliacijos pasaulio istorijoje (2)

Šarūnas SUBATAVIČIUS Pabaiga. Pradžia Nr. 6 (1206) Hiperinfliacija pokario VokietijojePirmojo pasaulinio karo pradžioje Vokietija apribojo piliečių teisę markę keisti į auksą bei sidabrą ir nuolat spausdino banknotus, todėl jau tada apyvartoje esančių markių skaičius padidėjo keturis kartus. Visgi, kol kainos nekilo taip …

Penkios didžiausios infliacijos pasaulio istorijoje (1)

Šarūnas SUBATAVIČIUS Pastaruosius 2000 metų pasaulio istorijoje būta, kad valstybių vyriausybės vis didindavo pinigų kiekį, o šie nuvertėdavo. Kai tai nutikdavo staiga, valstybę ištikdavo hiperinfliacija. Kartais tai vykdavo visą amžių, kol galiausiai šalies gyventojai suvokdavo, kad jų santaupų perkamoji galia gerokai sumažėjo. …

Gražiausia lietuviška moneta nukaldinta valdant Žygimantui Augustui

Šarūnas SUBATAVIČIUS Žygimantas Augustas (1544–1572), Lenkijos karalius ir Lietuvos didysis kunigaikštis, laikomas bene didžiausiu lietuviškų monetų inovatoriumi. Jo laikais pradėtos kaldinti renesansinės portretinės, o nuo 1547 m. į apyvartą paleistos ir pirmosios lietuviškos auksinės monetos – dukatai, anuomet dar vadinti florinais …

Pašto ženklai, kaip vertės ekvivalentas rinkoje

Šarūnas SUBATAVIČIUS Praeityje pašto ženklai atlikdavo ne tik tiesioginę savo funkciją. Būta atvejų, kai dėl pinigų trūkumo apyvartoje jie atliko smulkių grynųjų funkciją. Bene pirmą kartą pašto ženklai, kaip pinigai, buvo panaudoti JAV pilietinio karo metu, o vėliau – ir per …

Lietuvos Valstybės Konstitucijos 100-mečiui skirta moneta

Rugsėjo 6 d. Lietuvos bankas į apyvartą išleido kolekcinę monetą, skirtą Lietuvos Valstybės Konstitucijos 100-mečiui. 50 eurų aukso monetos reverse – simbolių kalba perteikiami Lietuvos Valstybės Konstitucijoje įtvirtinti demokratiniai valstybės kūrimo pamatai. Monetos averse – stilizuotas Lietuvos Respublikos herbo simbolis Vytis, žemiau …

Kaip buvo renkami mokesčiai?

Šarūnas SUBATAVIČIUS XIX a. pradžioje Rusijos imperijoje dar nebuvo centralizuoto valstybės biudžeto, todėl surinkti mokesčiai į centrinį iždą nebuvo vežami.Taip susiklostė, kad XIX a. pradžioje per metus visoje imperijoje būdavo surenkama apie 4 milijonus rublių. Jei visa suma būdavo surenkama vien sidabro …

Tėvynės meilė svarbiau už metalo kainą

Šarūnas SUBATAVIČIUS 1794 m. prasidėjus Tado Kosciuškos sukilimui, sukilėlių vadovybė, siekdama sustiprinti savo finansinę padėtį, žlungančios valstybės ūkį ir išmokėti kariams algas, pradėjo spausdinti pirmuosius Abiejų Tautų Respublikos banknotus-asignacijas. Jų nominali vertė gerokai skyrėsi nuo tikrosios ir nedaug pagelbėjo stiprinant ekonomiką. …

Tymfai – patriotiniu šūkiu garsėję karo pinigai

Šarūnas SUBATAVIČIUS XVII a. vidurys Abiejų Tautų Respublikai buvo ypač sunkus – keletą dešimtmečių, nuo pat Zig­manto Vazos laikų, vykdyta Rytų politika, galima sakyti, užprogramavo neišvengiamą Abiejų Tautų Respublikos žlugimą – vadinamąjį „Tvaną“ (1654–1667 m.), kai Švedijos ir Maskvos kariuomenės užpuolė ir pasidalino mūsų …

Populiarusis posakis „Nekišk savo trigrašio, kur nereikia“

Šarūnas SUBATAVIČIUS Posakį „Nekišk savo trigrašio, kur nereikia“ arba „Ir eina, visur savo trigrašį kišdamas“ žinome visi. Tačiau kaip ir kada jis atsirado?Trigrašis (lenk. trojak) kadaise buvo populiari sidabrinė, o vėliau ir varinė trijų grašių vertės moneta, apyvartoje naudota nuo Žygimanto …

Investavimas į tauriuosius metalus XXI amžiuje

Šarūnas SUBATAVIČIUS Investuoti į tauriuosius metalus tampa vis populiariau – metalų paklausa rinkoje ir susidomėjimas jais auga, o kainos nestovi vietoje. Vieni tauriuosius metalus perka ir parduoda akcijų biržose, o kiti, kurie jomis nepasitiki, kaupia brangenybes fiziniu pavidalu. Kokia yra metalų rinka?Ir …

Dviejų nominalų pinigai

Šarūnas SUBATAVIČIUS Retai kada sutiksime pinigų su dviem nominalais vienu metu, tačiau XIX a. viduryje būtent tokie pinigai, cirkuliavę Lenkijos teritorijoje, pakliūdavo ir į Lietuvą. Po numalšinto 1831 m. sukilimo panaikinus Lenkijos karalystės autonomiją, ji prarado atskiros valstybės statusą, neteko Seimo …

Kaip praeityje tikrintas pinigų autentiškumas?

Šarūnas SUBATAVIČIUS XII–XIV a. lietuviai dideliais kiekiais importuotas arabiškas monetas dažniausiai lydydavo į sidabro ir aukso lydinius, iš kurių atsirado pirmieji lietuvių pinigai – ilgieji. Dauguma ilgųjų, randamų lobiuose, yra sidabriniai, tačiau kartais pasitaiko ir auksinių. Jų anuomet tikrai buvo, tik …

Lietuvai numatyta skirti 2,225 mlrd. eurų planui „Naujos kartos Lietuva“ įgyvendinti

Lietuvos ekonomikos atsparumo didinimo planas „Naujos kartos Lietuva“ 2021 m. liepos 26 d. buvo patvirtintas Europos Sąjungos ir finansų reikalų (ECOFIN) tarybos posėdyje. Dar šiemet suplanuotoms reformoms ir investicijoms įgyvendinti Lietuva gaus avansinį finansavimą.Finansų ministrė ­Gintarė Skaistė sako, kad bus …