Laiko valdymas ir sąmoningumas.
Apie laiką tiems, kas jį nori valdyti (2)

 Pabaiga. Pradžia Nr. 14 (1070) Pakalbėjome apie vertybes ir požiūrį, apie mąstymo įpročius ir klaidas, iškreipiančias realybę, apie emocijas ir subjektyvų laiko pajautimą. Atrodytų, tai – gryna psichologija ir filosofija, ir kokia nauda iš to vadybai? Bet jeigu prisiminsime paprastą ir …

Laiko valdymas ir sąmoningumas. Apie laiką tiems, kas jį nori valdyti (1)

 Laiko valdymo tema yra aktuali – nieko nauja, visi tą žinome. Šia tema įmonės dažnai perka mokymus darbuotojams, nes nori, kad jie daugiau nuveiktų. Laiko valdymo tema aktuali ir patiems žmonėms, kaip asmenims. Dauguma mūsų norime turėti daugiau laiko, daugiau …

Kaip išlaikyti „sveiką protą“, susidūrus su agresyviais žmonėmis (2)

 Pabaiga. Pradžia Nr. 5 (1061) Suprask, kad asmuo elgiasi „neprotingai“. Taip yra, tokia tikrovė. Šiame etape svarbu įvardinti, neužsiimti kritika, gynyba ir neleisti „vardan šventos ramybės“ kitiems, agresyvesniems, žmonėms „lipti jums ant galvos“. Pavyzdžiui, „tas klientas elgiasi neadekvačiai agresyviai, kitaip nei …

Kaip išlaikyti „sveiką“ protą, susidūrus su agresyviais žmonėmis (1)

 Kodėl aplink tiek daug piktų, suirzusių ir nepatenkintų žmonių? Kaip atlaikyti ne tik intensyvų, bet ir nedraugiškai nusiteikusių, kartais net agresyviai besielgiančių, klientų srautą? Ką daryti ir kaip dirbti, jei greta nuolat yra kolega, kuris neadekvačiai piktai reaguoja į eilines …

Kaip grupė tampa komanda

 Visuose psichologijos vadovėliuose, kuriuose yra skyrius, skirtas bendravimui komandose, rasite komandų formavimosi etapų aprašą. Pagal B. Tuckman (1965), šio modelio įsimenama formulė skamba taip: Forming – Storming – Norming – Performing.Lietuviškai ir apibendrinant įvairių autorių modelius, kurie iš esmės mažai …

Efektyvi komunikacija organizacijoje

 Kartais žodžiu „komunikacija“ pakeičiame mums labai įprastą žodį „bendravimas“ (ypač kai kalbame apie dalykines ar darbo situacijas). Taigi prisiminkime siauresnę ir tikslesnę šio žodžio reikšmę. Komunikacija – tai informacijos perdavimas. „Teisinga“ komunikacija organizacijoje turėtų užtikrinti, kad reikiama informacija reikiamu laiku …

Vidiniai bendravimo ir karjeros gadintojai
(apie konfliktus, kurie vyksta kiekvieno mūsų viduje) (2)

 Pabaiga. Pradžia Nr. 4 (1012) Signalas, pranešantis apie vidinį konfliktą – nerimas ir emocinis diskomfortas. Kai šios emocijos tampa mums per didelė našta, „įsijungia“ tam tikra psichologinė gynybos sistema. Tai normalus, kasdien dirbantis psichikos mechanizmas, padedantis žmogui palaikyti „Aš“ vaizdo stabilumą, …

Vidiniai bendravimo ir karjeros gadintojai (apie konfliktus, kurie vyksta kiekvieno mūsų viduje) (1)

 „Ar jis tiktų tam darbui?“ „Na, išsilavinimas tinkamas, žinių turi, bet… jis toks kompleksuotas.” Arba „Pagal viską lyg turėtų ir tikti, tik… jis kažkoks neadekvatus.” „Na jau ne – jis tiesiog dar „nesusitupėjęs“ – pats nežino, ko nori.”Panašius pokalbius galima …

„Plepys“ ar „tylenis“? (2)

 Pabaiga. Pradžia Nr. 36 (996) Taigi, formuluodami užduotis, jei esate ekstravertas:* Palikite kitiems laiko pagalvoti ties svarstomais klausimais. Nėra būtina kiekvieną pauzę užpildyti kalbėjimu.* Pasistenkite išsiugdyti įprotį išklausyti (ir būtinai įsiklausydami) kitų idėjas, taip pat šiek tiek pagalvoti prieš išsakydami savo …

„Plepys“ ar „tylenis“? (1)

 Niekur kitur, kaip darbe ar mokymo įstaigose, žmonės nėra linkę taip dažnai klijuoti vienas kitam tam tikrų „etikečių“. „Plepys“, „tylenis“ – tai tik vienos iš daugelio. Išvertę „plepį“ ir „tylenį” į „moksliškesnę“ kalbą, gautume kažką panašaus į „ekstravertą“ ir „intravertą“. …

Kodėl planai kartais „stringa“

 Turėti svajonių ir turėti planų – ne tas pat. Kaip ir turėti planų bei imtis įgyvendinti juos. Nors yra įvairių mokymų tokiomis temomis, kaip „kurkime savo svajones“ ar „mokykimės norėti“, turėtume pripažinti, kad tai bus net ne pirmas žingsnelis, greičiau …

Komandiniai vaidmenys ir charakterio bruožai

 Kiekviename kolektyve skirtingi darbuotojai atlieka skirtingas funkcijas. Ne tik pareigines. Dalis atliekamų funkcijų gali būti nesusijusios su pareigų pavadinimu, bet vis tik tai bus vertingas indėlis į bendrą reikalą. Neretai išėjus svarbų vaidmenį atlikusiam darbuotojui, pasigendama jo ne tik kaip …

Komunikacijos klaidos ir grįžtamasis ryšys

 Komunikacija organizacijoje vyksta įvairiai, pavyzdžiui, kartais kartojasi tokia schema:Įstaigos direktorius sako administratorei: „Priminkite visiems… Šį šeštadienį miestas rengia aplinkos tvarkymo dieną ir mūsų organizacija būtinai prisijungs. Orų prognozės – geros, tačiau, jeigu nepasitvirtintų, ir po stogu turėsime, ką veikti – miesto …

Kūno ženklai – ką gali mano kūnas?

 Daugelis mūsų dėl auklėjimo ar susikurtų įsitikinimų, o gal tiesiog iš įpročio, gana griežtai nusibrėžiame ribą: čia – fiziologija, o čia – vidinis gyvenimas: emocijos, mintys… Tačiau pastaruoju metu įvairiose mokslinėse disciplinose vis labiau remiamasi holistiniu požiūriu į žmogų, kad …

Ką reiškia žodis mindfulness?

 Išvertę į lietuvių kalbą, turėtume sakyti „pilnaprotavimas“. Toks vertimas būtų visiškai teisingas ir labai tiksliai atitiktų ir metodo, ir gyvenimo būdo, vadinamų žodžiu mindfulness, esmę. Kaip tik tai metodas ir propaguoja: kiek įmanoma labiau (pilnai) naudotis savo protu, sąmoningai pasirenkant …

Motyvacija darbe (2). Pasiekimai ir tikslai – ne vienintelis motyvacinis „varikliukas“

 Tikriausiai esate girdėję sakant, kad „jis yra motyvuotas darbuotojas“ arba „ji – puiki specialistė, bet tokia nemotyvuota“. Kai vertiname darbuotojo motyvaciją, paprastai susimąstome, „ar jis turi tikslų“, „ar žino, ko ir dėl ko siekia“, „kaip greitai, pasiekęs vienus tikslus, išsikelia …

Motyvacija darbe (1). Savęs motyvavimo būdai

 Kartais negalite sau leisti laukti įkvėpimo kokiam nors darbui, nes turite suspėti „įtilpti“ į terminus?„Šiandien niekaip negaliu prisiversti dirbti“, – retas kuris sau kada nors nėra sakęs šios frazės.„Kaip tingiu ką nors daryti“, – kartais teisinamės sau ar skundžiamės kitiems. …

Pozityvus mąstymas – sveikesniam ir malonesniam gyvenimui

 „Jeigu tu manai, kad gali arba negali – abiem atvejais tu esi teisus.“Henry Ford Kaip atsakytumėte į klasikinį klausimą „Stiklinė – pustuštė ar puspilnė?“Pasirodo, polinkis atsakyti vienaip ar kitaip gali būti susijęs su jūsų požiūriu į gyvenimą, save ir žmones. Dar …

Skambinate klientams…

 Dažniausiai klien­tams skambina pardavimo vadybininkai. Toks jų darbas. Jie stengiasi užmegzti ryšį, suprasti kliento poreikius, įtikinamai pateikti informaciją, padėti klien­tui priimti sprendimą, palankų ir klientui, ir pardavėjui. Žodžiu, investuoja į tai daug laiko ir energijos. Kiti darbuotojai, jei tenka dėl …

Tiems, kurie nori efektyviau tvarkyti savo laiką

 Dažnas mūsų skundžiasi, kad reikia nuveikti darbų ir sutvarkyti reikalų daugiau, nei „telpa“ į turimą laiką. Kaip suspėti?Vienas variantas – skubėti ir greitai suktis.Kitas variantas – nuspręsti ko nors nedaryti (skirti kitam arba iš viso nedaryti).Ir trečias variantas – ieškoti kūrybiškų …