Metinis pajamų deklaravimas 2024 m.: aktualūs klausimai (I)

  Kadangi šiuo metu vyksta metinis pajamų deklaravimas, dviejų dalių straipsnyje apžvelgsime aktualiausius klausimus. Gyventojai šiais metais metines pajamų deklaracijas turi pateikti iki gegužės 2 d. Spaudoje tikrai netrūksta bendros informacijos, kas, kaip ir kokiais atvejais turi teikti šias deklaracijas, todėl šiame straipsnyje …

Mokesčių vengimas per tarpinę įmonę: keli akcentai (III)

Pabaiga. Pradžia Nr. 5 (1229)Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) taip pat yra nurodęs, kad joks teisės aktas neįpareigoja mokesčių mokėtojo, esant galimybei pasirinkti vieną iš kelių teisėto elgesio modelio variantų, rinktis tokį, pagal kurį jam atsirastų didžiausia mokestinė prievolė. Įstatymai …

Mokesčių vengimas per tarpinę įmonę: keli akcentai (III)

  Straipsnyje nagrinėjamas mokesčių vengimas, kai galimai per tarpinę įmonę bandoma išvengti pelno mokesčio. Keli svarbūs akcentaiPrisimenant ankstesnes straipsnio dalis, akcentuotini keli aspektai.Pirma, kai analizuojama, ar atitinkama įmonė gali būti įvardinta kaip įmonė tarpininkė, kuri įsteigta siekiant išvengti pelno mokesčio, yra vertinamas …

Mokesčių vengimas per tarpinę įmonę: keli akcentai (II)

  Praktinės situacijos, kai pasitelkiamos tarpinės įmonėsStraipsnyje nagrinėjamas vienas iš mokesčių vengimo atvejų, kai pasitelkiama tarpinė įmonė, t. y. kai dėl tokios tarpinės įmonės įterpimo nuslepiamas tikrasis dividendų, palūkanų gavėjas ar kiti atvejai. Mokesčių vengimas yra pikt­naudžiavimas mokesčių teise, kai siekiama gauti …

Mokesčių vengimas per tarpinę įmonę: keli akcentai (I)

  Straipsnyje nagrinėjamas konkretus mokesčių vengimas, kai galimai bandoma išvengti pelno mokesčio per tarpinę įmonę. Mokesčių vengimo atvejai ir įrodymaiMokesčių vengimas yra piktnaudžiavimas mokesčių teise, siekiant gauti mokestinės naudos, kai atitinkami sandoriai, transakcijos ar veiksmai formaliai atitinka mokesčių teisės aktų reikalavimus (tarkime, …

Komercinio nekilnojamojo turto apmokestinimas

  Kur, kada ir kaip sumokėti?Iki vasario 15 d. reikia sumokėti komercinio nekilnojamojo turto mokestį, todėl straipsnyje priminsime pagrindinius praktinius aspektus.Nekilnojamojo turto mokestis (NTM) už nuosavybės teise priklausantį ar įsigyjamą komercinį nekilnojamąjį turtą turi būti sumokėtas ir deklaracija pateikta metams pasibaigus, …

Apmokestinimas GPM, gavus pajamų neteisėtu būdu ir kiti atvejai (III)

   Straipsnyje nagrinėjami sudėtingesni apmokestinimo GPM atvejai, kai asmuo gauna pajamų, pavyzdžiui, iš nusikalstamos veikos, taip pat išgrynintų piniginių lėšų pripažinimas jas išgryninusio asmens pajamomis ir apmokestinimas GPM, įrodymai ir kiti klausimai. Pabaiga. Pradžia Nr. 24 (1224) Turinio viršenybės prieš formą principo taikymasLietuvos …

Apmokestinimas GPM, gavus pajamų neteisėtu būdu ir kiti atvejai (III)

  Straipsnyje nagrinėjami sudėtingesni apmokestinimo GPM atvejai, kai asmuo gauna pajamų, pavyzdžiui, iš nusikalstamos veikos, taip pat išgrynintų piniginių lėšų pripažinimas jas išgryninusio asmens pajamomis ir apmokestinimas GPM, įrodymai ir kiti klausimai. Apie pajamas grynaisiais pinigaisDeja, praktikoje vis dar neretai sutinkama atvejų, …

Iki gruodžio 15 d. nepamirškite sumokėti nekilnojamojo turto mokestį

  Straipsnyje pateikiama svarbiausia informacija, ką būtina žinoti tiems gyventojams, kurie iki gruodžio 15 d. turi sumokėti nekilnojamojo turto mokestį už gyvenamąjį būstą. Nekilnojamojo turto mokestis būstuiIki šių metų gruodžio 15 d. reikia pateikti nekilnojamojo turto, kurio vertė viršija 150 000 eurų, mokesčio deklaracijas ir …

Apmokestinimas GPM, gavus pajamų neteisėtu būdu ir kiti atvejai (II)

  GPM ir nusikalstamos veikosVienoje byloje teismas nurodė, kad LVAT, nagrinėdamas šią bylą apeliacinio proceso tvarka pirmą kartą, 2021 m. birželio 30 d. nutartyje, akcentavo LVAT praktiką, kurioje yra pažymėta, kad mokesčių administratoriui, pareiškus baudžiamojoje byloje civilinį ieškinį reikalaujant priteisti iš mokesčių mokėtojo …

Ką svarbiausia žinoti apie 2023 m. žemės mokestį?

   Kur, kada ir kaip sumokėti?Žemės mokesčio deklaracijos visiems šio mokesčio mokėtojams, kaip ir kasmet, pateikiamos iki lapkričio 1 d. Žemės mokestį sumokėti reikia iki lapkričio 15 d. Tai padaryti galima atliekant mokėjimo pavedimą naudojantis elektronine bankininkyste asmens interneto banke arba tiesiogiai prisijungus …

Apmokestinimas GPM, gavus pajamų neteisėtu būdu ir kitais atvejais (I)

  Straipsnyje nagrinėjami sudėtingesni apmokestinimo gyventojų pajamų mokesčiu (GPM) atvejai, kai asmuo gauna pajamų, pavyzdžiui, iš nusikalstamos veikos, taip pat išgrynintų piniginių lėšų pripažinimas jas išgryninusio asmens pajamomis ir apmokestinimas GPM, įrodymai ir kiti klausimai. GPM ir konfiskuotos lėšosGyventojų pajamų mokesčio įstatymas …

Tvarumas versle

  Visi esame girdėję, o gal ir plačiau įsigilinę, terminą tvarumas (angl. sustainability). Pastaruoju metu tarptautinės buhalterių asociacijos (AE, ACCA, IFAC) labai daug diskutuoja šia tema. Europos Komisija tikisi dar šiemet priimti tvarumo standartus. Bet ar suprantame, kas yra tvarumas versle …

Sutuoktinių pajamų apmokestinimas (III)

  Pabaiga. Pradžia Nr. 18 (1218) Nagrinėjamos bylos kontekste LVAT pabrėžė, kad iš Konstitucijos 67 str. 15 punkte („Seimas: <…> nustato valstybinius mokesčius ir kitus privalomus mokėjimus“) ir 127 str. 3 dalyje („mokesčius, kitas įmokas į biudžetus ir rinkliavas nustato Lietuvos Respublikos įstatymai“) įtvirtinto teisinio reguliavimo …

Sutuoktinių pajamų apmokestinimas (III)

  Straipsnyje nagrinėjami atvejai, kaip GPM apmokestinamos sutuoktinių gautos pajamos. Įrodinėjimo taisyklės sutuoktinių apmokestinimo byloseĮrodinėjimo taisyklės sutuoktinių apmokestinimo bylose yra taip pat aktualios.Štai Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) pažymėjo, kad Mokesčių administravimo įstatymo (MAĮ) 67 str. 1 dalyje įtvirtinta: mokesčių administratorius privalo pagrįsti jo …

Sutuoktinių pajamų apmokestinimas (II)

  Straipsnyje nagrinėjami atvejai, kaip GPM apmokestinamos sutuoktinių gautos pajamos. Praktinės situacijosPagal bendrąją taisyklę, pardavus bendrąja jungtine sutuoktinių nuosavybe esantį turtą, gautos pajamos, t. y. už šio turto pardavimą gautos piniginės lėšos, taip pat laikytinos bendrąja jungtine sutuoktinių nuosavybe.Toliau tęsiamame praktiniame pavyzdyje, dėl …

Sutuoktinių pajamų apmokestinimas (I)

  Bendroji taisyklėTaikant Gyventojų pajamų mokesčio įstatymą (GPMĮ), neretai kyla klausimų, kaip apmokestinamos sutuoktinių pajamos. Bendroji taisyklė yra gana paprasta, tačiau praktikoje sutinkama daug įvairių aplinkybių, situacijų, kai jos tikrai yra ginčytinos. Taigi pirmiausia priminsime bendrą taisyklę, o toliau eisime prie …

Mokesčių administratoriaus įpareigojantys sprendimai: ką svarbu žinoti (IV)

  Pabaiga. Pradžia Nr. 14 (1214) Pavyzdžiui, paklausėjas paaiškina, kad, jo nuomone, būsimas verslo perleidimo sandoris, aprašomas jo prašyme, atitinka PVMĮ 9 str. 1 dalies sąlygas, nes: perduodama savarankiška nekilnojamojo turto nuomos verslo dalis kaip visuma, į kurią įeina tiek materialusis turtas (nekilnojamasis turtas, …

Kokie vienetai gali taikyti lengvatinį mokesčio tarifą? (2)

  Pabaiga. Pradžia Nr. 14 (1214)  Vienetams (IĮ), kurių dalyvis ir (arba) jo šeimos nariai paskutinę mokestinio laikotarpio dieną valdo daugiau kaip 50 proc. akcijų (dalių, pajų) kituose vienetuose, ir vienetams, kuriuose vieneto (IĮ) dalyvis ir (arba) jo šeimos nariai paskutinę mokestinio …

Mokesčių administratoriaus įpareigojantys sprendimai:
ką svarbu žinoti (IV)

  Straipsnyje pateikiami svarbiausi dalykai, ką būtina žinoti, kreipiantis į Valstybinę mokesčių inspekciją (VMI) dėl būsimojo sandorio įpareigojančio sprendimo. Įpareigojančių sprendimų pavyzdžiai: neigiamas sprendimasSiekiant geriau suprasti mokesčių teisės aktus, reguliuojančius įpareigojančių sprendimų taisykles, straipsnyje panagrinėkime kelis įpareigojančių sprendimų (žinoma, teorinius) pavyzdžius, kada …