Už nelegalų ir nedeklaruotą darbą gresia baudos ir kiti apribojimai

Nelegalaus darbo sąvoka apibrėžiama Užimtumo įstatyme, kuris įsigaliojo 2017 m. liepos 1 d. Jame numatoma atsakomybė už nelegalų ir nedeklaruotą darbą, nedeklaruotą savarankišką veiklą, užsieniečių įdarbinimo tvarkos pažeidimus. Administracinė atsakomybė taikoma darbdaviui, kai darbdavys nustatyta tvarka nesudaro su asmeniu darbo sutarties …

Teko pripažinti ir taisyti padarytas klaidas

Sausio pabaigoje Vilniaus Gedimino prospektą traktoriais užtvindė iš visos Lietuvos suvažiavę žemdirbiai, kurie garsiai išdėstė savo reikalavimus. Jie protestavo dėl pernai Seimo paskubomis nustatyto reikalavimo nuo 2024 m. sausio 1 d. ūkininkams ir žemės ūkio bendrovėms gazolius naudoti tik žemės ūkio technikoje, …

Svarbu žinoti darbdaviams ir bedarbiams

Užimtumo tarnyba primena darbdaviams, kad šie gali išspręsti darbuotojų trūkumo problemą, naudodamiesi subsidijomis įdarbinant darbuotojus.Užimtumo tarnybos duomenimis, 2024 m. subsidija darbo užmokesčiui buvo skirta 739 darbdaviams už 980 įdarbintų asmenų. 2023 m. įdarbinimo subsidijomis pasinaudojo 13,7 tūkst. darbdavių, kurie įdarbino 16,8 tūkst. darbo ieškančių asmenų. Remiant …

Dėl didesnio saugumo gali tekti mokėti didesnius mokesčius

Kažkada reklama skelbė: „Reikia pinigų? Pinigų yra.“ Tačiau pasirodo, kad iš tikrųjų nėra taip paprasta greitai rasti pinigų, šiuo atveju – papildomų milijonų eurų krašto gynybai. Praėjusiais metais Seimas gana greitai ir sklandžiai patvirtino 2024 m. valstybės biudžetą, dėl visko buvo sutarta …

Nesutariama dėl akcizų didinimo

Aplinkos ministerija parengė teisės aktų pakeitimus, siūlydama didinti akcizus iškastiniam kurui, taip pat ir automobilių degalams. Tokiems planams nepritaria Seimo opozicijos atstovai, kurie teigia, kad gyventojams ir verslui nesudaromos sąlygos rinktis alternatyvos. Be to, didesni akcizai mažins valstybės biudžeto pajamas.Aplinkos …

Ukrainiečiai Lietuvoje ir jų sveikatos draudimas

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos duomenimis, Lietuvoje šiuo metu pagal darbo sutartis dirba per 24 tūkst. ukrainiečių. Iš viso nuo karo pradžios apie 12,7 tūkst. ukrainiečių įsidarbinti padėjo Užimtumo tarnyba. Iki 2023 m. kovo mėnesio Lietuvoje prieglobstį radę ukrainiečiai į mūsų šalies biudžetą …

Pagalbos priemonės verslui

Ekonomikos ir inovacijų ministerija verslui taiko bemaž 20 pagalbos priemonių. Verslininkai, apsilankę Inovacijų agentūros svetainėje, gali sužinoti visas pagalbos priemones, jų teikimo sąlygas ir laiką.Visas pagalbos priemones išvardijame trumpai, o kelias jų pakomentuosime plačiau. MVĮ atsigavimasAtsinaujinančių energijos išteklių diegimas pramonės įmonėms …

Kas pasikeitė 2023 m.?

Prasidėjo 2023 m. Kartu su metais pasikeitė ir kai kurie mokesčių tarifai, padidinti atlyginimai, keitėsi kai kurių socialinių įmokų dydžiai. Trumpai priminsime pagrindinius pokyčius, aktualius mūsų laikraščio skaitytojams. Didėjo pajamos2023 m. padidėjo senatvės, netekto darbingumo, našlių ir našlaičių pensijos, tikslinės kompensacijos …

Gyventojų nekilnojamojo turto mokesčio kol kas dar nebus

Finansų ministerija visiškai netikėtai 2022 m. paskutinę lapkričio dieną po darbo valandų savo interneto svetainėje paskelbė pranešimą „Įsiklausius į visuomenės nuomonę – siūlomas patikslintas Nekilnojamojo turto mokesčio įstatymo projektas“. Netikėtai pasiūlytas nekilnojamojo turto mokesčio projektas daugelį nustebino ir sulaukė kritikos. Kodėl jis …

2023 m. gyventojų pajamos: didės atlyginimai, senjorai sulauks didesnių pensijų, ūgtels ir kitos išmokos

Seimui pritarus valstybės ir savivaldybių bei „Sodros“ biudžetų projektams, socialinės apsaugos ir darbo srityje svarbu žinoti, kad 2023 m. augs senatvės, netekto darbingumo, našlių ir našlaičių pensijos, tikslinės kompensacijos neįgaliesiems, vienišo asmens išmoka, mažų pensijų priemokos, reikšmingai didės ir minimali …

Svarbu žinoti savo nekilnojamojo turto mokestinę vertę

Iki gruodžio 15 d. gyventojai turi užpildyti nekilnojamojo turto mokesčio deklaracijas ir sumokėti mokestį, kurių turimo nekilnojamojo turto bendra mokestinė vertė viršija neapmokestinamąją ribą (150 tūkst. eurų arba 200 tūkst. eurų, jei taikoma lengvata). 2022 m. 32,5 tūkst. gyventojų turi deklaruoti …

Kol kas naujų mokesčių nebus

Kiekvienų metų pabaigoje įmonių, įstaigų ir organizacijų buhalteriai turi labai daug darbo, o dar didesnės sumaišties įneša mokesčių pakeitimai, kurie priimami su biudžetu ir įsigalioja nuo kitų metų pradžios. Tačiau šiemet bus kitaip. Seimas jau lapkritį patvirtino 2023 m. valstybės …

Kaip gyvensime kitais metais?

Seimo posėdyje įvyko 2023 m. valstybės biudžeto projekto svarstymas, kurio metu buvo išklausytas Biudžeto ir finansų komiteto pranešimas, kitų komitetų išvados, frakcijų ir Seimo narių nuomonės.2023 m. valstybės biudžeto projekte didžiausias dėmesys skiriamas energijos kainų augimo poveikio sušvelninimui, žmonių pajamų …

Mobingas darbe: ką svarbu žinoti, siekiant užkirsti jam kelią?

Smurtas ir priekabiavimas – žmogaus teisių pažeidimas, darantis žalą tiek darbuotojams, tiek visos įmonės, įstaigos ar organizacijos gerovei. Siekiant užkirsti tam kelią, nuo lapkričio 1 d. įsigaliojo Darbo kodekso pakeitimai, numatantys papildomų pareigų darbdaviams.Darbdavys, kurio įmonės vidutinis darbuotojų skaičius yra …

Kaip apsispręsti dėl pensijų anuiteto?

Prieš daugiau nei dvejus metus „Sodra“ tapo centralizuota pensijų anuitetų mokėtoja. Pensijų anuitetą gali įsigyti II pakopos pensijų kaupimo dalyviai, kurie pensijų fonduose sukaupė 10 tūkst. eurų ir daugiau. Iki šiol pensijų anuitetą įsigijo per 1 700 žmonių. Kuo ilgiau …

Naudos gavėjų duomenų teikimas: trys aktualūs klausimai ir atsakymai

Verslas ir organizacijos vis aktyviau teikia duomenis apie savo naudos gavėjus į naująją Registrų centro sukurtą Juridinių asmenų naudos gavėjų posistemį (JANGIS). Duomenų teikimui įgaunant pagreitį, Registrų centras išskiria tris šiuo metu duomenų teikėjams aktualiausius klausimus.Šiemet pradėjusiame veikti JANGIS kaupiami …

Tiesioginės paskolos nuo trečiųjų šalių veiksmų nukentėjusiems verslo subjektams

 Paraiškos gauti paskolą priimamos iki 2023 m. spalio 31 d. Kodėl naudinga?Priemonė yra skirta mažinti tarptautinės prekybos su trečiosiomis šalimis apribojimų padarinius, suteikiant finansavimą paskolų forma juridinių asmenų, užsiimančių verslu, ar verslininkų apyvartinėms lėšoms. Kas gali kreiptis?Gali kreiptis smulkiojo ir vidutinio verslo …

Kaip bus skirstomas Pensijų anuitetų fondo pelnas?

„Sodra“ patvirtino Pensijų anuitetų fondo pelno paskirstymo tvarką, kokią pelno dalį gaus kiekvienas pensijų anuitetų gavėjas. Pensijų anuitetų fondo pelną, uždirbtą iki 2021 m. pabaigos, pensijų anuitetų gavėjams planuojama paskirstyti 2022 m. birželį.Pensijų anuitetų fondo pelnas gavėjams nebus išmokėtas grynaisiais …

Kodėl svarbu deklaruoti tikslų adresą?

Netikslus asmens deklaruotos gyvenamosios vietos adresas gali sukelti rūpesčių gyventojams, kurie gali negauti laiškų ar dokumentų ir netekti svarbių išmokų. Todėl Registrų centras kartu su Vidaus reikalų ministerija, savivaldybėmis ir kitomis institucijomis inicijavo socialinį projektą, kuriuo siekiama paskatinti gyventojus atnaujinti …