- Aktualijos.lt - https://aktualijos.lt -

VMI ir „Sodros“ kontroliuotose įmonėse darbuotojų, neva gaunančių minimalią algą, dalis sumažėjo 15 proc.

Valstybinė mokesčių inspekcija prie Finansų ministerijos (toliau – VMI) ir Valstybinio socialinio draudimo fondo valdyba prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – „Sodra“) informuoja, kad įmonėse, kuriose institucijos taikė modelį „Įspėjau – pasirink“, minimalų ar mažesnį atlyginimą gaunančių darbuotojų skaičius sumažėjo 15 procentų. Institucijų pasitarime VMI ir „Sodra“ sutarė suburti bendrą ekspertų – analitikų komandą, kuri tiksliau identifikuos mokesčių mokėtojus ir draudėjus, slepiančius mokesčius ir nemokančius VSD įmokų, išmokant atlyginimus „vokeliuose“ ar neva įdarbinant gyventojus ne visai darbo dienai.

„Praėjusių metų lapkričio mėnesį prasidėjęs naujas institucijų aktyvaus bendradarbiavimo etapas jau duoda apčiuopiamus rezultatus. Darbuotojų, gaunančių minimalią arba mažesnę algą, šalies verslo įmonėse sumažėjo 2,7 proc., o įmonėse, kuriose VM ir „Sodra“ taikė modelį „Įspėjau – pasirink“ – 5 kartus daugiau“, – pažymi VMI prie FM laikinasis viršininkas Dainoras Bradauskas, akcentuodamas, kad suburta ekspertų – analitikų komanda analizuos mokesčių mokėtojų ardraudėjų rodiklius, elgseną, prievolių nevykdymo priežastis, sukurs tikslesnius atrankos kriterijus, padėsiančius teritorinių padalinių darbuotojams efektyviau kontroliuoti įmones, mokančias nepaskaitytą darbo užmokestį.

„Lietuvoje tebėra per 40 tūkst. įmonių mokančių ir daugiau kaip 160 tūkst. darbuotojų gaunančių mažesnį atlyginimą negu minimalioji mėnesinė alga. Jei bendradarbiaujant valstybės institucijoms šie skaičiai toliau mažės, jeigu trauksis neapskaitomo darbo apimtys, nuo to bus visiems geriau. Darbuotojai bus labiau socialiai apsaugoti, sąžiningos įmonės atgaus konkurencinį pranašumą, į valstybės biudžetą bus surinkta daugiau lėšų, kurias bus galima skirti svarbiausioms reikmėms patenkinti“, – sako Mindaugas Sinkevičius, „Sodros“ direktorius.

VMI ir „Sodra“ praėjusių metų lapkričio mėnesį sutarė bendradarbiauti ne tik keičiantis administravimui reikalingais duomenimis, bet ir kartu nustatinėti prievolių nevykdančius verslininkus, kartu tikrinti skolininkus bei mokesčių mokėtojus, neteisėtai mokančius mažiau mokesčių ir įmokų. Rizikingiausios įmonės sulaukia VMI inspektorių, „Sodros“ darbuotojų vizito, o kitai daliai taikomas modelis „Įspėjau – pasirink“: įmonių vadovams siunčiami įspėjamieji laiškai arba jie kviečiami pasiaiškinti dėl išmokamo minimalaus ar mažesnio atlyginimo, kitų rizikingų rodiklių. Jei verslininkai nesugeba pagrįsti mokamo dažnai net mažesnio nei „minimumas“ atlyginimo (o tai parodo „vokelių“ mokėjimo didelę riziką įmonėse) ir nekoreguoja apskaitomo užmokesčio, sulaukia griežtų VMI kontrolės procedūrų.

Šaltinis: VMI