- Aktualijos.lt - https://aktualijos.lt -

Beveik 52 tūkst. eurų PVM išvengusiam vadovui – teistumas ir tūkstantinė bauda

Šiaulių apygardos teismas, išnagrinėjęs baudžiamąją bylą dėl apgaulingo buhalterinės apskaitos tvarkymo ir mokesčių vengimo, pripažino kaltu 41-erių Šiauliuose veikiančios įmonės vadovą M. L.

Ikiteisminį tyrimą organizavo ir jį kontroliavo Šiaulių apygardos prokuratūros Baudžiamojo persekiojimo skyriaus prokurorė Asta Mickevičiūtė. Tyrimą atliko Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) Šiaulių ir Panevėžio apygardos valdybos pareigūnai.

Šiame ikiteisminiame tyrime surinkus pagrindžiančius duomenis, įtarimas buvo pareikštas vienos Šiauliuose veikiančios ir vaisiais iš Ispanijos prekiavusios įmonės vadovui. Nustatyta, kad įmonės vadovas 2018–2020 metais pardavinėjamus vaisius įsigydavo Ispanijoje iš trijų Valensijoje įsikūrusių įmonių, tačiau įsigijimo dokumentų buhalterinę apskaitą tvarkančiam asmeniui nepateikdavo. Per kiek daugiau nei dvejus metus M. L. įsigijo per 13,6 tūkst. kg įvairių vaisių ir kitos produkcijos.

Teismas konstatavo, kad įsigytą produkciją – vaisius, riešutus, alyvuoges, įvairius konservus – įmonės vadovas parduodavo be jokių apskaitos dokumentų. Surinkta duomenų, kad už parduotą produkciją gauta beveik 300 tūkst. eurų, kurie nebuvo apskaityti. Apskaitą tvarkęs asmuo pagal tikrovės neatitinkančius duomenis pateikė įmonės deklaracijas bei įrašė neteisingus duomenis apie įmonės pajamas bei PVM apmokestinamus sandorius. Taip valstybei nebuvo sumokėta beveik 52 tūkst. eurų PVM.

Valstybinė mokesčių inspekcija buvo pareiškusi civilinį ieškinį dėl turtinės žalos valstybės biudžetui atlyginimo beveik 52 tūkst. eurų sumai, kurią kaltinamasis padengė bei atlygino žalą dar ikiteisminio tyrimo metu.

Šių metų liepos 26 dienos nuosprendžiu Šiaulių apygardos teismas pripažino M. L. kaltu pagal Baudžiamojo kodekso 222 straipsnio („Apgaulingas finansinės apskaitos tvarkymas ir (arba) organizavimas“) 1 dalį ir 220 straipsnio („Neteisingų duomenų apie pajamas, pelną ar turtą pateikimas“) 2 dalį. M. L. skirta 15,5 tūkst. eurų bauda, kuri per tris metus nuo teismo nuosprendžio įsiteisėjimo dienos turės būti sumokėta į teritorinės Mokesčių inspekcijos sąskaitą.

Nuosprendis per 20 dienų gali būti skundžiamas Lietuvos apeliaciniam teismui per Šiaulių apygardos teismą.

Šaltinis: FNTT