Liberalai siūlo mažinti mokesčius

Liberalų sąjūdžio frakcija pristatė koalicijos partneriams savo siūlymus dėl būtinų veiksmų mokesčių srityje. Liberalų sąjūdžio pirmininko Eligijaus Masiulio teigimu, Vyriausybė, norėdama pritraukti užsienio investicijas, kurti darbo vietas, mažinti bedarbių skaičių bei sugrąžinti į šalį emigrantus, privalo imtis rimtų mokesčių politikos pertvarkų.

„Mokesčiai yra viena esminių prielaidų Lietuvos konkurencingumui didinti ir investicijoms pritraukti, todėl mokestinė politika turi padėti siekti šių tikslų. Mokesčiai paliečia kiekvieno žmogaus sprendimus ir nukreipti valstybės konkurencingumo tikslų link yra efektyvus būdas jų pasiekti, todėl liberalai siūlo mokesčių sistemą orientuoti į ateitį“, – sakė LRLS pirmininkas E. Masiulis.
Liberalų sąjūdžio manymu, siekiant šalies konkurencingumo, būtina neapmokestinti reinvestuojamo pelno ir taip sukurti lygias konkuravimo sąlygas bei rimtas paskatas investuoti į ilgalaikius projektus Lietuvoje. Siekiant, kad Lietuvos įmonės kurtų aukštos pridėtinės vertės produkciją ir steigtų aukštos kvalifikacijos darbo vietas, reikia nustatyti 5 vidutinių atlyginimų dydžio socialinio draudimo įmokų lubas.
Liberalai taip pat siūlo iki ES reikalaujamo minimumo sumažinti kuro akcizus ir svarstyti alkoholio akcizų sumažinimą iki tokio pat lygio. Tokie sprendimai padėtų išvengti degalų turizmo į kaimynines valstybes bei sumažintų paskatas alkoholio kontrabandai ir nelegalių alkoholio produktų vartojimui.
Liberalai ragina atsisakyti gyventojų pajamų, gautų natūra, apmokestinimo. Taip būtų išvengta painios apskaitos, supaprastėtų mokesčių administravimas. Gerinant sąlygas smulkiajam verslui, liberalų teigimu, reikėtų atpiginti verslo liudijimus, supaprastinti jų išdavimą, sudaryti geresnes sąlygas steigti mikroįmones ir nustatyti joms paprastesnę apskaitą.
Siekiant atkurti PVM mokesčio taikymo nuoseklumą, liberalai siūlo grąžinti PVM atskaitą įmonių įsigyjamiems automobiliams. Liberalai taip pat ragina įstatymu įtvirtinti etapus, kuriais PVM tarifas vėl taps 18 proc. dydžio. Liberalų manymu, prie PVM lengvatų sistemos grįžti nereikėtų.
Liberalai kelia „Sodros“ įmokų, pervedamų į privačius pensijų fondus, klausimą. Jie siūlo nuo 2011 metų į šiuos fondus pervesti 4 proc. įmokų, nuo 2012 m. – 5,5 proc., nuo 2015 m. – 7 proc., o nuo 2019 m. – 9 procentus. Taip pat svarstytina galimybė asmenis iki 30 m. amžiaus atleisti nuo prievolės mokėti socialinio draudimo įmokas pensijai kaupti.
Liberalai pabrėžia, kad būtina kuo skubiau taisyti ir kitus mokesčių sistemos aspektus, kurie negeneruoja esminių pajamų į biudžetą ir yra probleminiai vykdant ekonominę veiklą.
Liberalai sieks, kad šie siūlymai būtų svarstomi dar 2010 m. Seimo pavasario sesijoje ir įsigaliotų nuo kitų metų pradžios.

Šaltinis: LR Seimas
2010-03-26