„Niekada neturėjau svajonės būti buhaltere, – sako daugiau kaip dešimtmetį savo verslą plėtojančios buhalterinių paslaugų IĮ „Uglė“ savininkė Lina Brusokienė. – Mano šeimoje nebuvo šios profesijos atstovų, todėl labai sunkiai įsivaizdavau patį darbą. Nors mokykloje su tiksliaisiais mokslais problemų neturėjau, savo ateitį siejau su filologijos studijomis. Nepavykus įgyvendinti šių svajonių, stojau į pirmą pasitaikiusią specialybę. Žvelgdama iš šių dienų perspektyvos, pradedu tikėti, kad tada vedžiojo Angelo sargo ranka, ir nuvedė ten, kur reikia. Labai myliu savo darbą ir profesiją.“
Pažintį su buhalterine apskaita Lina Brusokienė pradėjo studijuodama Lietuvos žemės ūkio universitete. Jos žodžiais, buhalterių profesijos sesės ir broliai pritars, kad mokymosi procesas vyksta nenutrūkstamai ir nuolat. Jeigu anksčiau užtekdavo skirti debetą nuo kredito, šiandien buhalteriui reikia analitinio mąstymo, teisės žinių pagrindų, informacinių technologijų išmanymo, gebėjimo organizuoti verslą, taip pat kūrybiškumo sukauptas žinias pritaikyti praktikoje ir daugelio kitų dalykų. „Man pasisekė, kad savo gyvenimo kelyje sutikau puikių savo srities profesionalų, – džiaugiasi Lina Brusokienė. – Nors praėjo beveik 20 metų, iki šiol esu labai dėkinga savo profesinei „krikštamotei“ auditorei Reginai Mažeikienei, kuri man, jaunai buhalterei, nuo pat pradžių parodė teisingą kelią, suteikė daug praktinių žinių. Jos palaikymas ir patarimai suteikdavo pasitikėjimo. Negaliu nepaminėti ir „Verslo akademijos“ lektoriaus, sertifikuoto TOC eksperto Neriaus Jasinavičiaus, kuris privertė į buhalterinės apskaitos verslą pažiūrėti visai kitaip: ką mes parduodame, kokia vertė klientui ir kita. Į šiuos ir daugelį kitų klausimų šiandien jau turiu atsakymus. Ir juos radau Neriaus dėka.“
Padirbėjusi vyriausiąja buhaltere, įgavusi patirties, Lina Brusokienė nusprendė, kad gali steigti ir buhalterinės apskaitos paslaugas teikiančią įmonę. Atrodė, kad tam pakanka žinių, darbuotojų ir kompiuterių. Klydo. Norint organizuoti buhalterinės apskaitos įmonės darbą, neužtenka vien tik buhalterinių žinių. „Gerą“ pamoką gavome 2009 m. per ekonominę krizę, kai tuo metu atsidūrėme ties bankroto riba: klientai uždarinėjo savo įmones, o mes sėdėjome be darbo ir pinigų, – prisimena ponia Lina. – Kyla klausimas – kodėl? Juk klientų apskaitą tvarkėme teisingai, tvarkingai ir pagal visus įstatymų reikalavimus. Jau tuo metu kirbėjo mintis, kad buhalterio vaidmuo įmonėje nėra tik deklaracijų ir ataskaitų teikimas VMI ar VSDFV. Abejonės skatino ieškoti atsakymų, įgyti naujų žinių apie verslo organizavimą, tirti klientų poreikius ir lūkesčius, peržiūrėti darbo procedūras, kurti vidinius darbo dokumentus ir taisykles, mokyti savo ir klientų darbuotojus. Pačiai teko labai daug skaityti verslo literatūros, mokytis, domėtis apribojimų teorija (TOC) ir jos taikymu. Džiaugiuosi, kad šiandien šiomis žiniomis galiu dalintis su savo klientais, patarti jiems. Ir tai toli gražu ne mokesčių optimizavimo klausimai.“
Linos Brusokienės žodžiais, pareiga valstybei yra neatsiejama jų darbo dalis, tačiau prioritetas – tinkama, teisinga ir laiku pateikiama informacija įmonės vadovybei, kad ji galėtų priimti reikalingus sprendimus. Deja, neretai buhalteriai supainioja prioritetus, todėl nesusikalba su įmonių vadovais, kurie mano, kad buhalteris dirba ne jam, o – VMI.
Buhalterinių paslaugų IĮ „Uglė” savininkei Linai Brusokienei kiek apmaudu, kad mūsų valstybėje įstatymai labiau orientuoti į buhalterį, dirbantį pagal darbo sutartį, ir dažnai pamirštamos buhalterinę apskaitą tvarkančios įmonės, jų poreikiai vien dėl registravimosi EDS ar VSDF sistemoje. Metų metais niekaip iš vietos nejuda klausimai dėl įgaliojimo suteikimo ne fiziniam, o juridiniam asmeniui. „Apskaitos įmonė ir taip prisiima kontrolę bei atsakomybę, tačiau tai būtų didelis palengvinimas dėl paties darbo organizavimo, – pastebi ponia Lina. – Ir tai – tik vienas momentų. Manau, kad įstatymuose turėtų būti konkrečiau reglamentuotos pareigos ir atsakomybė, kai buhalterinę apskaitą tvarko būtent apskaitos įmonės.“
IĮ „Uglė“ savininkei Linai Brusokienei buhalterio darbas yra ir pomėgis, kuriam skiria daug savo laisvo laiko ir lėšų, investuoja į žinių atnaujinimą. Šis ruduo buhalteriams bus kaip niekada labai darbingas, kadangi nuo Naujųjų metų jų laukia daug naujovių, teisės aktų pakeitimų, kuriems reikia rengtis jau dabar. Todėl tiek savo kolektyvui, tiek ir visiems kitiems buhalteriams Lina Brusokienė linki kantrybės, stiprybės: „Netiesa, kad mūsų profesija išnyks, ji keisis, kaip ir viskas šiuolaikiniame pasaulyje, tačiau geras, patikimas buhalteris įmonėje visada išliks vertybė.“
Olita MONTVYDIENĖ
Linos Brusokienės žodžiais, pareiga valstybei yra neatsiejama jų darbo dalis, tačiau prioritetas – tinkama, teisinga ir laiku pateikiama informacija įmonės vadovybei, kad ji galėtų priimti reikalingus sprendimus.