Norėjo būti medike – tapo buhaltere

Vyriausioji buhalterė Rūta ­Petrauskienė UAB „Kreminda“ dirba nuo 2004 m. Ši Kretingoje įsikūrusi įmonė kepa duoną, pyragus, bandeles, sausainius. Vyriausioji buhalterė viena tvarko bendrovės buhalterinę apskaitą „nuo A iki Z“, neturi pagalbininkų, pati rengia finansines ataskaitas ir mokesčių deklaracijas, atlieka visus kitus darbus. Rūta Petrauskienė, kaip ji pati sako, buhaltere dirba visą gyvenimą. Buhalterio profesiją pasirinko netikėtai. Jaunystėje norėjo būti medike ir gailėjosi, kad dirba ne pagal pašaukimą, tačiau ilgainiui priprato.

Rūtai Petrauskienei buhalterio profesija nebuvo nei vaikystės svajonė, nei šeimos tradicija. Tiesą sakant, jai labai patiko medicina, žavėjosi gydytojų ir medicinos seselių pasiaukojamu darbu, svajojo studijuoti mediciną. Tačiau ne visada svajonėms lemta išsipildyti. Anksti ištekėjo ir anyta rekomendavo ateiti dirbti buhalterio mokine į tuometinį Kretingos visuomeninio maitinimo susivienijimą „Gintaras“, kuriame ji dirbo ekonomiste. Dirbdama įstojo į Kauno kooperacijos technikumą neakivaizdžiai studijuoti buhalterinę apskaitą.

Šiandien Rūta Petrauskienė pripažįsta, kad tada jaunystėje ji buvo labai drąsi, pasitikėjo savo jėgomis. Baigusi buhalterijos studijas, drąsiai nuėjo į pokalbį į tuo metu Kretingoje įsikūrusią nežinybinę apsaugą, kuri ieškojo vyriausiojo buhalterio. Po pokalbio ją priėmė dirbti vyriausiąja buhaltere. „Pradžia buvo sunki, daug padėjo anyta, kuri buvo intelektuali, apsiskaičiusi, labai gera specialistė, mokėjo bendrauti ir buvo visų gerbiama. Ji mane geranoriškai mokė ir patarė, su ja baigiau buhalterio mokyklą, – prisimena Rūta Petrauskienė. – Patirties įgijau dirbdama. Anais laikais vyriausiojo buhalterio darbe viskas buvo kitaip, mažiau nuolatinio streso, kas bus rytoj, ką nuspręs. Viskas buvo reglamentuota, pastovu, tvarkos ir instrukcijos retai keitėsi. Ne taip, kaip dabar, kai kiekvieną dieną buhalterio laukia vis kokia nors naujiena, nuolat keičiasi teisės aktai, mokesčių tarifai, nuolat atsiranda vis naujų reikalavimų, tik spėk viską žiūrėti, pastebėti, nepamiršti ir įgyvendinti.“ Išdirbusi darbovietėje daugiau kaip du dešimtmečius, po įstaigos reorganizavimo vyriausioji buhalterė Rūta Petrauskienė liko be darbo, tačiau rankų nesudėjo. Netrukus pradėjo tvarkyti trijų nedidelių įmonių buhalterinę apskaitą. Įmonių apyvartos buvo nedidelės, viską spėdavo padaryti laiku. Vėliau nutarė apimtis sumažinti ir pastaruoju metu tvarko tik vienos įmonės buhalterinę apskaitą. Tačiau šiandien darbo tikrai pakanka, kadangi ant vyriausiojo buhalterio pečių gula vis nauji reikalavimai. Vienas jų – aplinkosaugos ataskaitų rengimas, atliekų duomenų tvarkymas GPAIS. Neseniai bendrovėje vyko planinis aplinkosaugos patikrinimas dėl gaminių pakuočių ir atliekų apskaitos, kurią bendrovė turi tvarkyti pagal galiojančius teisės aktus. Nuo gruodžio pradžios jau turi įvesti duomenis į GPAIS – vieningą gaminių, pakuočių ir atliekų apskaitos informacinę sistemą. Nors įmonės apyvarta nėra labai didelė, vyriausiajam buhalteriui reikia į sistemą įvesti visus pakuočių pirkimus. Taip pat reikia teikti ir PVM sąskaitų faktūrų duomenis i. MAS, nors sąskaitų nedaug ir sumos nedidelės. Vyriausiajam buhalteriui darosi vis sudėtingiau dirbti, nors verslas – smulkus, tačiau reikalavimai – dideli.

Rūtos Petrauskienės nuomone, vyriausiasis buhalteris turi būti griežtas, nors daug kam tai labai nepatinka: „Svarbu yra ne tai, kad aš taip noriu. Taip reikia. Visada stengiuosi kantriai ir išsamiai išaiškinti, ko reikalauja įstatymas, o sprendimą, kaip elgtis, turi priimti vadovas. Gyvenime esu konservatyvi, naujovės kelia stresą, viską mėgstu planuoti. Neseniai pasidariau planą, ką turiu padaryti iki Naujųjų metų, ir stengsiuosi tai įgyvendinti.“

Nemažai klausimų buhalteriams kyla ir dėl naujų mokesčių pakeitimų nuo 2019 m. pradžios. „Dar gerai neįsigilinau į visus mokesčių pakeitimus ir darbo užmokesčio perskaičiavimo niuansus, todėl netrukus vyksiu į seminarą Klaipėdoje, kad sužinočiau visas naujienas, pagilinčiau žinias“, – sako vyriausioji buhalterė Rūta Petrauskienė. Ji yra ištikima „Apskaitos, audito ir mokesčių aktualijų“ savaitraščio skaitytoja nuo 2000 m., mėgsta pasižymėti reikalingą informaciją. Taip pat jos laukia dar vienas atsakingas darbas – metinė turto inventorizacija gruodžio 31 d. data, žaliavų, pagamintos produkcijos, likučių skaičiavimas ir rezultatų įforminimas.

Laisvalaikiu ponia Rūta daug skaito, o pavasarį, vasarą ir rudenį didžiausia atgaiva ir paguoda yra darbas sode.

Netradicinė medicina https://netradicinemedicina.com/

Olita MONTVYDIENĖ

Petrauskiene Ruta

„Visada stengiuosi kantriai ir išsamiai išaiškinti, ko reikalauja įstatymas, o sprendimą, kaip elgtis, turi priimti vadovas“, – sako Rūta Petrauskienė.

logo_srtrf