Buhalterija suviliojo ir įtraukė

Neseniai Utenos kolegijos lektorė Loreta Bagdanavičienė su savo studentais dalyvavo 20-ajame respublikiniame studentų konkurse „Stekas Plius-2018“, skirtame Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečiui, ir tapo konkurso nugalėtojais.

Konkursuose dalyvavome nuo jų pradžios, nepraleidome nė vieno nuo 1997 iki 2010 m., – sako Loreta Bagdanavičienė. – Po pertraukos 2018 m. konkursas buvo atnaujintas. Utenos kolegijai sekėsi neblogai. Esame daugelį kartų užėmę prizines vietas, buvome viena stipriausių komandų. Taip susiklostė, kad tose įmonėse, kuriose tvarkau apskaitą, naudojami UAB „Stekas“ produktai. Moku dirbti su šia programa ir stengiuosi visą patirtį perduoti studentams. Tiek per paskaitas, tiek praktikų metu, į kurias priimame buhalterinės apskaitos studijų programos studentus. Esu labai dėkinga UAB „Stekas“ už nemokamai Lietuvos kolegijoms ir kitoms aukštosioms mokykloms duodamas naudoti mokomąsias apskaitos programas. Tai labai padeda studentams įgyti praktinių darbo su apskaitos programomis įgūdžių.“

Loretos Bagdanavičienės nuomone, konkursuose visada yra galimybė „apsižvalgyti“ ir įvertinti save tiek dėstytojui, tiek studentui. Studentas gali patikrinti, ar įgijo gebėjimų dirbti su programa, ir suteikia pasitikėjimo, kuris labai svarbus ieškant darbo.

Loretos Bagdanavičienės žodžiais, šiuo metu Utenos kolegijoje buhalterinę apskaitą nuolatine ir ištęstine forma studijuoja 98 studentai. Siekdama populiarinti šią studijų programą, kolegija informaciją skelbia studijų ir karjeros mugėse, parodose, spaudoje, internete, socialiniuose tinkluose, sėkmės istorijas pristato leidiniuose, susitikimuose su moksleiviais dalyvauja buhalterinės apskaitos studentai ir absolventai.

Pastaraisiais metais pastebima tendencija, kad vis daugiau studentų renkasi ištęstines studijas, kadangi jie nori derinti studijas ir darbą. Daugėja Buhalterinės apskaitos studijų programos studentų, kurie jau turi specialybę, netgi universitetinį išsilavinimą. Kolegija glaudžiai bendradarbiauja su socialiniais partneriais, kurie dalyvauja baigiamųjų darbų gynimo komisijos darbe, savianalizės išorinio vertinimo rengimo darbo grupėje, studijų programos komitete, teikia pasiūlymus dėl studijų programos tobulinimo, skaito pranešimus mokslinėse konferencijose. Ypač aktyviai bendradarbiaujama su Panevėžio prekybos, pramonės ir amatų rūmų Utenos filialu, Utenos verslo informacijos centru, Utenos savivaldybe, organizuojant diskusijas, konferencijas, susitikimus su darbdavių atstovais ir dalyvaujant jų renginiuose.

Įsidarbinimo barometro duomenimis, Utenos apskrityje prognozuojamos buhalteriams didesnės įsidarbinimo galimybės lyginant su kitomis specialybėmis. Situacija darbo rinkoje ir bendradarbiavimas su socialiniais partneriais padeda kolegijos absolventams sėkmingai įsidarbinti. Gerai užsirekomendavusiems praktikos metu studentams darbdaviai pasiūlo nuolatinę darbo vietą. Štai ir „Stekas Plius-2018“ konkurso nugalėtojos Silvija Ivonienė ir Roberta Skupaitė, dabar atliekančios praktiką AB „Utenos trikotažas“, jau turi darbo pasiūlymų. Utenos kolegijos Karjeros centro duomenimis, daugiau nei 80 proc. Buhalterinės apskaitos studijų programos absolventų dirba pagal specialybę. Kokybišką buhalterių rengimą kolegijoje įvertino ir užsienio ekspertai, Buhalterinės apskaitos studijų programą šiais metais akreditavę maksimaliam 6 m. laikotarpiui.

Šalia savo darbo Utenos kolegijoje, Loreta Bagdanavičienė dirba įmonės vyriausiąja buhaltere. Kaip gyvena ir kas rūpi buhalteriui praktikui? Loreta Bagdanavičienė teigia, kad reikalavimai šiuolaikiniam buhalteriui dideli: analitiniai įgūdžiai, gebėjimas bendradarbiauti, organizatoriaus savybės, gebėjimas dirbti naujausiomis informacinėmis technologijomis, bet svarbiausia – nepasiklysti mokesčių labirintuose, įstatymų pokyčiuose, poįstatyminių aktų džiunglėse.

„Buhalteriams tenka apgailestauti, kad VMI, nors ir vykdo didelę šviečiamąją veiklą, organizuoja nemokamus seminarus, nuotolinius mokymus, konsultuoja telefonu, raštu ir konsultacinės medžiagos kataloge, vis dar lieka ne padedanti, bet labiau administruojanti ir baudžianti institucija, kelianti vis didesnius reikalavimus įmonėms, ieškanti „nukrypimų nuo vidurkio“, „šešėlių“ ir vis didinanti jiems įmonių teikiamos informacijos kiekį“, – mano Loreta Bagdanavičienė.

Pastaruoju metu biudžetinių įstaigų buhalteriai nerimauja dėl apskaitos centralizavimo. Poniai Loretai kyla dvejopos mintys. Kadangi vis dairomasi į kitus, kaip ten Estijoje, kaip ten Europoje, nežinia, ar kas realiai įvertino ir atliko skaičiavimus, kiek žmonių teks išmokėti išeitines kompensacijas, kiek kainuos bendros sistemos sukūrimas ir administravimas. Ar kas nors įvertino tokio projekto ekonominį efektą? Kodėl negalima būtų tokius centrus perkelti į regionus, kad ir į Uteną, kuriuose atsirastų patrauklių, reikalaujančių aukštos kvalifikacijos darbo vietų?

Paprašyta papasakoti, kaip pasirinko buhalterio profesiją, Loreta Bagdanavičienė atsakė, kad pagal išsilavinimą ji inžinierė-ekonomistė. Baigė statybos ekonomikos specialybę Vilniaus inžineriniame statybos institute (dabar – Vilniaus Gedimino technikos universitetas). „Baigusi mokslus trumpai dirbau ekonomiste, vėliau atsilaisvino vieta buhalterijoje, kuri mane suviliojo ir įtraukė. Pradėjau nuo paprastos buhalterės, apskaitančios atsargas, pavadavau kasininkę atostogų metu, tvarkiau duomenis valdymo apskaitai. Taigi, viską išmokau per praktiką – nuo kasininkės iki vyriausiosios buhalterės. Buhalterija mane lydi nuo 1985 m. Vėliau taip susiklostė, kad, išėjusi iš statybos įmonės,1995 m. įsidarbinau Utenos kolegijoje (tuo metu – Utenos aukštesnioji verslo mokykla). Tada supratau, kad man patinka ne tik buhalterio darbas, dar labiau patinka bendrauti su studentais ir jiems perteikti savo žinias bei praktinę patirtį, stebėti, kaip kinta jų karjera, džiaugtis jų pasiekimais, mokyti ir mokytis iš jų. Buhalteris praktikas gali apskaitos specialybės studentams viską paaiškinti, parodyti praktiškai. Taip ir stengiuosi dėstyti, nes Utenos kolegija yra tokia mokymo įstaiga, kurioje stengiamės ugdyti buhalterį, kuris po studijų galėtų iškart įsilieti į darbo rinką.“

Laisvo laiko buhalteriai turi nedaug. Ponios Loretos mėnuo suskirstytas į 15 ir 25 dienas. Nors anūkai (anūkėlis Ąžuolas ir anūkė Liepa gyvena Vilniuje, anūkas Levi – Mančesteryje, Didžiojoje Britanijoje) nelabai dažnai mato močiutę, tačiau ji stengiasi kuo dažniau juos aplankyti. Pati labai mėgsta būti gamtoje, prie ežero ar jūros, ilgai vaikščioti rudenėjančiame miške. Jei randa grybų – dar smagiau. Dar vienas pomėgis – kulinarija, todėl bando nustebinti kolegas neįprastais produktų deriniais ir neragautais patiekalais.

Olita MONTVYDIENĖ

utenos_kolegijos_komanda2

Utenos kolegijos lektorė Loreta Bagdanavičienė (dešinėje) su savo studentėmis Silvija Ivoniene ir Roberta Skupaite dalyvavo 20-ajame respublikiniame studentų konkurse „Stekas Plius-2018“ ir tapo konkurso nugalėtojomis.

logo_srtrf