Buhalteris… neišmanęs buhalterijos

logo_srtrf

1868 m. Marijampolėje gimė Buhalteris. Rašome iš didžiosios raidės ne todėl, kad tai buvo didis finansų ir apskaitos žinovas. Šis žmogus, manau, su skaičiais nelabai draugavo, jam labiau patiko… fotografuoti. Taigi šįkart trumpai apie garsųjį Buhalterį, kuris neišmanė buhalterijos.

Garsiausias Marijampolės fotografas Moisiejus Buhalteris (Movšė Buchalteris) buvo kilęs iš miesto knygrišių dinastijos. Mokėsi Marijampolės gimnazijoje, vėliau Vilniaus piešimo amatų mokykloje.

Savo veiklą pradėjo apie 1890–1892 m. Buvo gabus portretistas: fotografuodavo ne tik klientus studijoje, bet ir elgetas, šiaip ryškius tipažus, meniškus miesto vaizdus. Seniausi išlikę jo darbai yra iš 1894–1897 m. – tai P. Vaičaičio portretas, grupinė gimnazistų nuotrauka. 1909 m. Milano parodoje Moisiejus Buhalteris buvo apdovanotas didžiuoju aukso medaliu ir garbės kryžiumi.

Moisiejus Buhalteris išugdė ne vieną fotografą, dirbusį tarpukario Marijampolėje ir Užnemunėje. Pas šį fotografą pirmuosius žingsnius žengė pasaulinio garso fotomenininkas Izraelis Bidermanas-Iziz. Vienas žymesnių jo mokinių Jakovas Vindsbergas kurį laiką dirbo su savo mokytoju, vėliau įkūrė savo ateljė „Naujoji fotografija“. Dirbo kruopščiai ir išradingai, garsėjo reiklumu sau ir klientui, netgi savotišku ekscentriškumu. Kartais fotografuojamą asmenį išlaikydavo pora valandų arba, kurį laiką atidžiai stebėjęs žmogų, liepdavo ateiti kitą kartą.

Kitas Moisiejaus Buhalterio mokinys Abramas Pimšteinas, tuo metu įsikūręs Marijampolės centre, savo klientus viliojo naujausia aparatūra ir iškaba „Elektrofotografija Modern“. Specialistas jis buvo prastas, bet iš mokinių imdavo bene didžiausią mokestį Lietuvoje – 500 Lt.

Moisiejus Buhalteris buvo sušaudytas su kitais Marijampolės žydais 1941 m., tačiau jo fotografijose užfiksuoti XX a. pradžios miesto vaizdai žavi ir jaudina marijampoliečius ir šiandien.

Parengė Jolanta SURGAILĖ