Irina Dzikevič šešiolika metų vadovauja UAB „Iridma“, teikiančiai įmonėms buhalterinės apskaitos paslaugas ir konsultuojančiai mokesčių klausimais. Pokalbį su bendrovės vadove pradėjome nuo šiuo metu aktualios temos – nuolat keičiamų įstatymų.
Neseniai Seimas priėmė visą šūsnį naujų įstatymų, reguliuojančių verslą ir mokesčių sistemą. Ne vienas verslininkas baiminasi, kad neliks laiko tiesioginiam darbui – verslui plėtoti, kadangi reikės gilintis į teisės aktų pakeitimus ir prisitaikyti prie naujovių.
„Šiuo metu dar nesu gerai susipažinusi, kokios mokesčių naujovės mūsų laukia, reikės eiti į seminarą ne tik man, bet ir kitiems įmonės darbuotojams, gilintis, kad galėtume klientams viską paaiškinti, – sako ponia Irina. – Visi mokymai ir seminarai kainuoja ir atima laiko, kurio buhalteriams nuolat trūksta. Turėsime išlaidų ir dėl apskaitos programų tobulinimo, kadangi vėl keičiasi mokesčių tarifai. Neseniai kalbėjau su vienos užsienio įmonės buhaltere: jiems gerai, jau penkerius metus niekas nesikeičia, gauna dokumentą ir žino, ką priskirti sąnaudoms. O mes turime nuolat tikrinti, ar kas nors nepasikeitė.“
Iš pradžių į LBAA Irina Dzikevič įstojo kaip fizinis, vėliau – kaip juridinis asmuo, kadangi įsitikino narystės nauda buhalterių profesinėje asociacijoje. Narystės pliusai: daug įvairių mokymų, seminarų, renginių, būtinų buhalteriams. Kadangi viskas kainuoja, LBAA nariams taikomos nuolaidos. Jie turi galimybę dalyvauti susitikimuose su VMI, Registrų centro, „Sodros“ ir kitų valstybinių institucijų atstovais, pirmi sužinoti apie naujoves ir išsakyti savo nuomonę dėl geresnio naujų teisės aktų įgyvendinimo. Išrinkta į LBAA kolegijos narius, Irina Dzikevič sieks, kad asociacija taptų labiau žinoma, taip pat padėti įstatymų kūrėjams praktiniais patarimais. Visuomeninė veikla padeda įgyti naujų žinių, dalintis jomis ir lavintis.
Irinai Dzikevič mokykloje patiko matematika ir skaičiai, kaip pati sako, „skaičiai buvo mano arkliukas“. Tačiau rinktis buhalterio profesiją nebuvo vaikystės svajonė. Su buhalterine apskaita „susipažino ir susidraugavo“ tada, kai sukako 30 m. ir nusprendė pradėti savo verslą. Įkūrė bendrovę ir pradėjo ieškoti buhalterio. Teko savarankiškai gilintis į buhalterinės apskaitos subtilybes. Buhalterinės apskaitos nuėjo mokytis į Vilniaus kolegiją.
Buhalterio karjerą Irina Dzikevič pradėjo dirbdama įmonėje apskaitininke, įgijusi patirties – buhaltere. Ponios Irinos nuomone, buhalteriui būtina praktinė patirtis, nes įgytos teorinės žinios dar nieko nereiškia. „Savo įmonę įkūriau 2002 m., tačiau iš pradžių jos veikla buvo kita. Vėliau pradėjau teikti buhalterinės apskaitos paslaugas. Šiuo metu bendrovėje dirba trys darbuotojai ir ieškau dar vieno, – sako Irina Dzikevič. – Didžiausia problema – rasti tinkamą apskaitos darbuotoją, kuriuo galėtum pasitikėti. Gali būti ir jaunas, ką tik mokslus baigęs darbuotojas, bet jis turi norėti dirbti, domėtis, klausti. Man pasisekė, kad radau ir puikią vyresnio amžiaus buhalterę. Jos darbu ir kvalifikacija esu labai patenkinta.“
Anot jos, buhalterio darbas reikalauja kantrybės, atsakomybės ir tvarkos. Ne kiekvienas gali dirbti buhalteriu. Buhalteris nėra robotas – parodei ir viską padarys. Jis turi galvoti ir žinoti, ką daro. „Kartą klientas pasakė, kad mūsų biure viskas gražiai sudėliota, – sako ponia Irina. – Popieriai pas mus tikrai nesimėto, dokumentai mėgsta tvarką.“
Kai rinkoje konkurencija, kaip pavyksta rasti klientų? Irina Dzikevič teigia, kad jos klientai ateina pagal kitų klientų rekomendacijas, reklama tam įtakos neturi. „Buhalterinės apskaitos paslaugų rinkoje konkurencija yra labai didelė, todėl konkuruoju ne mažomis paslaugų kainomis, bet paslaugų kokybe, – pastebi Irina Dzikevič. – Tenka susidurti su skirtingais klientais: vieni nori viską gauti kuo pigiau – su tokiais stengiuosi nedirbti ir pasakau, kad už 30 eurų buhalterinės apskaitos netvarkysiu, o kiti supranta apskaitos svarbą. Mano klientai yra fiziniai asmenys, mažos ir vidutinės įmonės, taip pat užsienio įmonės, kurių veikla – nuo kavinės iki saulės energetikos ir metalo apdirbimo. Nedirbu ir su nemokiais klientais, negaliu dirbti už ačiū – jeigu nėra pinigų apskaitai tvarkyti, geriau neturėti verslo.“
Irina Dzikevič teigia, kad, apsisprendusi, ko nori, ir radusi savo veiklos sritį – buhalterinę apskaitą, pamėgo skaičių pasaulį ir buhalterio darbą. Niekada nesigailėjo, dirbti nesunku. Laisvalaikiu ponia Irina mėgsta darbuotis darže prie namo, auginti gėles ir daržoves, ilsėtis prie ežero, skaityti knygas ir džiaugtis anūkėliu.
Olita MONTVYDIENĖ
Pasak Irinos Dzikevič, buhalterio darbas reikalauja kantrybės, atsakomybės ir tvarkos. Ne kiekvienas gali dirbti buhalteriu. Buhalteris nėra robotas – parodei ir viską padarys. Jis turi galvoti ir žinoti, ką daro.