Seimo narys M. Zasčiurinskas prašo Lietuvos banko paaiškinti

Seimo Darbo partijos frakcijos narys Mečislovas Zasčiurinskas kreipėsi į Lietuvos banko valdybos pirmininką Vitą Vasiliauską prašydamas paaiškinti, kaip jo vadovaujama priežiūros institucija užtikrina, kad šalies gyventojus pasiektų teisinga informacija apie privačių pensijų kaupimą.

Pasak parlamentaro, vėl įsibėgėjus agresyvioms privačių pensijų kaupimo bendrovių  reklaminėms kampanijoms, kilo įtarimų, ar nebuvo pažeistas Pensijų kaupimo įstatymas, kuris draudžia skelbti neteisingą ar klaidinančią informaciją. Žmonės skundžiasi, kad jie primygtinai viliojami, šališkai, neobjektyviai ir netinkamai informuojami apie privačių pensijų kaupimą privačiose bendrovėse. Nėra išsamios informacijos, kad, kaupiant pensiją privačioje bendrovėje, mažėja „Sodros“ išmokama pensija, kad privati bendrovė negarantuoja jokio dydžio pensijos, kad visa atsakomybė už riziką tenka pačiam žmogui, ne visais atvejais sukauptos lėšos bus paveldimos, neinformuojama, kiek reikės mokėti gyvybės draudimo bendrovėms už išperkamus anuitetus ir t. t.

Seimo narys teigia, kad Lietuvos bankas privalo prižiūrėti privačių kaupiamųjų fondų veiklą, todėl jis ir turi prisiimti visą atsakomybę už skleidžiamą dezinformaciją. Lietuvos banke dirba bene 800 žmonių, visi gauna nemažus atlyginimus,  Banko vadovams iš valstybės biudžeto mokamos tokios didžiulės algos, kurios nė iš tolo negali konkuruoti su kitų gyventojų uždarbiu.

Privačios kaupiamųjų fondų bendrovės suinteresuotos pritraukti kuo daugiau žmonių, nes jų tikslas – pinigai. „Žmonės turi gauti skaidrią, patikimą ir išsamią informaciją ir netapti privačių pensijų kaupimo bendrovių pasipelnymo šaltiniu. Lietuvos bankas šiuo metu puikiai vykdo tik  netinkamų bankų likvidavimą, – konstatavo M. Zasčiurinskas. – Konservatoriai privatiems pensijų fondams atseikėjo dar beveik pusę milijardo litų. Negrąžino jų pensininkams už sumažintas pensijas, negrąžino išmokų neįgaliesiems, neatkūrė nemokamo vaikų maitinimo, o  buvusios Vyriausybės finansų ministrė I. Šimonytė jau dirba Lietuvos banke ir yra viena iš jos vadovų. Ko tikėtis? Ar Lietuvos bankas pradės vykdyti vieną iš savo funkcijų? Ar žmonės galų gale gaus objektyvią ir, svarbiausia, teisingą ir suprantamą informaciją?“.

 Šaltinis: Seimas