Krovinių pervežėjų patikros keliuose: važtaraščių duomenis VMI aktyviau teikė ne visi

 

Valstybinė mokesčių inspekcija prie Finansų ministerijos (toliau – VMI) informuoja, kad praėjusią savaitę visoje šalyje vykdytos patikros keliuose paskatino dalį logistikos veikla užsiimančių mokesčių mokėtojų atsakingiau įvertinti važtaraščių duomenų teikimą į Elektroninių važtaraščių sistemą (i.VAZ). Tačiau ignoruojančių nustatytus reikalavimus krovinių pervežėjų nemažėja, be to, kai kurie pastebėti staigūs pokyčiai reikalauja kruopščios analizės ir dėl jų  papildomo VMI dėmesio bei atitinkamų klausimų gali sulaukti daugiau nei 300 mokesčių mokėtojų.

Vertindamas praėjusios savaitės patikrų keliuose prevencinį poveikį, mokesčių administratorius pastebėjo, kad, lyginant su ankstesnės savaitės duomenimis, mokesčių mokėtojų, teikiančių važtaraščių duomenis į i.VAZ, skaičius padidėjo 12 proc.

Taip pat užfiksuota, kad  mažėjo vežėjų, kurie tariamai naudojosi numatytomis išimtimis  ir neteikė važtaraščių duomenų į i.VAZ. Tokių mokesčių mokėtojų dalis buvo 18 proc. mažesnė, lyginant su anksčiau vykdytais patikrinimais. Įtakos tokiems pokyčiams galimai turėjo tai, kad, žinodami apie planuojamus tikrinimus, mokesčių mokėtojai atsakingiau vertino pasinaudojimo minėtomis išimtimis pagrįstumą. 

 Nors važtaraščio duomenis VMI teikiančių mokesčių mokėtojų skaičius augo ir atsakingiau vertintas išimčių taikymas, tačiau VMI ir kitų kontroliuojančių institucijų pajėgos keliuose fiksavo ir pažeidimus. Patikrų metu nustatyta, kad daugiau  kaip 30 proc.  tikrintų krovinių siuntėjų, privalėjusių teikti duomenis, jų nepateikė,  nors buvo registruoti i.VAZ naudotojais.  Pasitaikė ir atvejų (jie sudarė apie 5 proc.), kai mokesčių mokėtojai teigė nežinantys  apie prievolę teikti duomenis ir nebuvo registruoti i.VAZ naudotojai.

„Intensyvios, plataus masto patikros parodė aiškesnę situaciją – nustatomų pažeidimų atvejų nemažėja. Mokesčių administratoriaus manymu, krovinių pervežėjai turėjo pakankamai laiko prisitaikyti prie naujų reikalavimų, todėl piktnaudžiaujantys ir prievolių nevykdantys mokesčių mokėtojai sulauks nuodugnesnės VMI analizės – papildomų stebėsenos ir kontrolės veiksmų. Įvertinę patikrinimų rezultatus ir atsižvelgę į kitus veiklos rodiklius, dėmesį sutelksime į daugiau kaip 300 mokesčių mokėtojų – daugiausiai veikiančių maisto, plataus vartojimo prekių gamybos, didmeninės ir mažmeninės prekybos ir kitose veiklos srityse“, – sako VMI prie FM Kontrolės departamento atstovas Egidijus Bazaras, vadovavęs minėtų patikrų keliuose organizavimui.

Pažymėtina, kad tokios intensyvios krovinių gabentojų patikros, kuriose dalyvauja įvairių institucijų pareigūnai, bus atliekamos nuolat.

VMI primena, kad i.VAZ posistemis yra  Išmaniosios mokesčių administravimo sistemos i.MAS dalis, kurios tikslas – mažinti administracinę naštą mokesčių mokėtojams, padėti užtikrinti sąžiningą verslo konkurenciją, didinti mokesčių mokėtojų pajamų apskaitymą, mokesčių surinkimą ir mokesčių administratoriaus veiklos efektyvumą, diegiant išmaniąsias elektronines paslaugas ir perkeliant mokesčių mokėtojų ūkinių operacijų duomenų rinkimą, tvarkymą, valdymą ir teikimą į elektroninę erdvę.      

Šaltinis: VMI