Siūloma ūkininkams kompensuoti laukinių paukščių padarytą žalą

Migruojantys vandens paukščiai – laukinės žąsys, gulbės, gervės  kasmet nusiaubia ūkininkų laukus ir pridaro milžiniškos žalos. Tačiau iki šiol ūkininkai dėl to kompensacijų tikėtis negali, o įrodyti nuostolius – sudėtinga. Žemės ūkio ministerija siūlo, kad paukščių padaryta žala ūkininkams būtų kompensuojama taip pat, kaip ir laukinių gyvūnų. Siūloma Medžioklės įstatyme papildyti žalą darančių gyvūnų sąrašą, į kurį būtų įtrauktos gervės, laukinės žąsys ir gulbės. Žalą pasėliams siūloma apskaičiuoti pagal tą pačią Medžiojamųjų gyvūnų padarytos žalos žemės ūkio pasėliams, ūkiniams gyvūnams ir miškui apskaičiavimo metodiką, pagal kurią nustatoma šernų ar kanopinių gyvūnų padaryta žala. Siūloma, kad žala būtų atlyginama iš savivaldybių fondų, skirtų kompensuoti įvairius ūkininkų patirtus nuostolius. Vilkų padarytą žalą ūkininkams kompensuoja valstybė, ši žala nuo 2019 m. pradėjo reikšmingai augti. Iki 2018 m. vilkų padaryta žala per metus nesiekdavo 100 tūkst. eurų, o 2019 m. vilkai pridarė žalos už beveik 150 tūkst. eurų, pernai – jau už beveik 170 tūkst. eurų. Labiausiai žala didėjo tuose regionuose, kur vilkų buvo sumedžiota mažiau. Šiemet to gali tikėtis Klaipėdos regiono, Suvalkijos ūkininkai. Žemės ūkio ministerija atkreipia dėmesį, kad nemažoje dalyje ūkių, kur įsisuko vilkai, naudojamos minimalios apsaugos priemonės, pvz., elektrinis piemuo, kurios neleidžia naminiams gyvuliams pabėgti, bet neapsaugo nuo plėšrūnų išpuolių.

Šaltinis: Žemės ūkio ministerija