Vyriausybė neturi teisės atsiriboti nuo Baltarusijos situacijos pasekmių verslui“

Seimo narys, Biudžeto ir finansų komiteto pirmininko pavaduotojas Algirdas Butkevičius stebisi ekonomikos ir inovacijų ministrės Aušrinės Armonaitės viešais pasisakymais, kad ryšių su Baltarusija turintis verslas negali tikėtis valstybės paramos, nes neva pats prisiėmė riziką veikdamas šioje šalyje. „Jau ne pirmą kartą šios Vyriausybės požiūris į verslą šokiruoja. Noriu priminti, kad santykių su Baltarusija paaštrėjimą sukėlė ne pasikeitusi situacija pačioje Baltarusijoje, kaip norima pateikti, o tarptautinės sankcijos, kurių sugriežtinimo viena pagrindinių iniciatorių yra Lietuva. Todėl Vyriausybė neturi jokios teisės dabar atsiriboti nuo susidarančių pasekmių, – įsitikinęs A. Butkevičius. – Neabejoju, kad verslas visuomet apdairiai vertina verslo riziką, juk rizikuoja savo lėšomis. Tačiau neįmanoma numatyti visų geopolitinių situacijų ar sprendimų.“ 

Seimo narys ragina prisiminti 2014 m., kai po Krymo okupacijos ES įvedė sankcijas Rusijai, kuri į tai atsakė maisto prekių importo iš ES embargu. „Mūsų Vyriausybė nedvejojo nė akimirkos, iš visų jėgų stengėmės padėti verslui, ypač labiausiai nukentėjusiems pieno gamintojams. Mums pavyko įrodyti EK, kad Lietuvai kaip labiausiai iš visų ES šalių nukentėjusiai nuo sankcijų reikalinga finansinė parama. Lietuvos pieno gamintojai tuomet gavo EK kompensaciją, papildomą paramą skyrė ir valstybė iš savo biudžeto“, – primena A. Butkevičius, 2012–2016 metais vadovavęs Vyriausybei. 

Buvusiam premjerui šypsnį kelia ir ministrės samprotavimai apie naujų rinkų atidarymą. „Kol kas, atrodo, dešiniesiems kur kas sėkmingiau sekasi rinkas uždarinėti. Turėjau įdomios patirties, kai po Dalai Lamos vizito tik po ilgų pastangų mūsų Vyriausybei pavyko atverti Kinijos rinką. Gaila, kad prekybinių ryšių lengva ranka atsisako tie, kurie neturi jokio supratimo, kaip sudėtinga juos užmegzti, kiek finansinių, žmogiškųjų išteklių, sumanumo ir laiko reikia į tai investuoti.“

Seimo narys atkreipia dėmesį, kad glaudžius ekonominius santykius su Baltarusija palaiko ir kai kurios valstybės valdomos įmonės. „Kaip bus su Lietuvos geležinkeliais, Klaipėdos uostu? Ar šios strateginės įmonės irgi negali tikėtis jokios valstybės pagalbos? Ar galvojama į priekį, kas bus su jomis? – klausia A. Butkevičius. – Juk tiek šios įmonės, tiek kitas verslas kuria darbo vietas, moka mokesčius. O ištikus bėdai tampa nebereikalingas?“

Šaltinis: Seimas