Kaip tausoti gamtą ir išmesti kuo mažiau drabužių?

Ar žinote, jog pasaulyje kasmet išmetama apie 92 milijonus tonų drabužių,

Dėl šios priežasties daugelis drabužių yra pagaminami žemos kokybės, todėl greitai nusidėvi ir tampa nebetinkami dėvėti. Be to, vartotojai dažnai perka daugiau drabužių, nei jiems iš tikrųjų reikia, nes žemos kainos ir naujos kolekcijos skatina impulsyvius pirkimus. Rezultatas – milžiniški kiekiai drabužių, kurie nebereikalingi, atsiduria sąvartynuose arba yra sudeginami, sukeldami rimtų aplinkosaugos problemų.

Kas nutinka gamtai?

Išmetant tokį didelį kiekį drabužių, gamta patiria daugybę neigiamų padarinių:

  1. Sąvartynai

Milijonai tonų drabužių kasmet atsiduria sąvartynuose, kur jie dažnai nesuyra dešimtmečiais ar net šimtmečiais. Šie sąvartynai ne tik užima didžiulius žemės plotus, bet ir išskiria kenksmingas chemines medžiagas į dirvožemį ir vandenį.

  1. Vandens tarša

Drabužių gamyba ir jų išmetimas daro didelį poveikį vandens ištekliams. Tekstilės gamybos metu naudojamos įvairios cheminės medžiagos, kurios gali užteršti vandens telkinius. Kai drabužiai išmetami, ypač jei jie gaminami iš sintetinių pluoštų, jie gali išskirti mikroplastikus, kurie patenka į vandenynus ir kenkia jūros gyventojams.

  1. Oro tarša

Daug išmestų drabužių yra sudeginami, siekiant sumažinti sąvartynų apkrovą. Šis deginimas išskiria toksiškus dūmus ir šiltnamio efektą sukeliančias dujas, kurios prisideda prie oro taršos ir klimato kaitos.

  1. Išteklių švaistymas

Drabužių gamyba reikalauja didžiulių gamtos išteklių. Kai šie drabužiai yra išmetami, kartu švaistomi ir visi ištekliai, kurie buvo panaudoti jų gamybai – vanduo, energija, žaliavos.

  1. Ekosistemų pažeidimas

Drabužių gamyba gali pažeisti natūralias ekosistemas. Pavyzdžiui, chemikalai, naudojami auginant medvilnę, gali užteršti dirvožemį ir vandenį, neigiamai paveikdami vietinę fauną ir florą. Kai drabužiai yra išmetami ir pradeda irti, iš jų išsiskiriančios cheminės medžiagos gali toliau kenkti aplinkai.

Ar yra išeitis?

Žinoma, išeitis yra visada – jeigu kiekvienas pradėtų nuo savęs, pasaulis būtų kur kas švaresnis. O juk reikia tiek nedaug. Štai keli patarimai:

  • Prieš pirkdami, pagalvokite, ar šis rūbas tikrai ilgaamžis ir tarnaus ne vienerius metus. O gal Jums jo net nereikia? Labai gera akcija vilioja nusipirkti tai, ko galbūt net nedėvėsite? Įjunkite šaltą protą ir apmąstykite šio pirkinio vertę ir būtinybę.
  • Daugelis drabužių gali būti perdirbti. Patikrinkite vietines perdirbimo programas ar parduotuves, kurios priima senus drabužius perdirbimui. Kai kurios įmonės gali turėti savo perdirbimo programas, kuriose galima grąžinti senus drabužius, kad jie būtų perdirbti į naujus gaminius.Pirkite atsarginius drabužius ir avalynę. Puikius pasiūlymus rasite Kreskat (https://www.kreskat.com/lt)
  • Pasirinkite prekių ženklus, kurie yra įsipareigoję tvarumui ir atsakingai gamybai.
  • Rinkitės bazinius drabužius, kuriuos lengva derinti tarpusavyje. Investuokite ne į kiekybę, bet kokybę.

Kreskat rūpinasi, jog žmonės pirktų atsakingai ir galėtų džiaugtis ilgaamžiais pirkiniais. To linkime ir Jums.

mediamodifier-7cerndkoydw-unsplash