Ką reikia žinoti apie ligos išmokas

Pastaruoju metu smarkiai išaugus sergamumui gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis, ne viena savivaldybė paskelbė gripo epidemiją mieste, kai kurios ugdymo įstaigos uždarytos karantinui. „Sodra“ primena, ką apie ligos socialinio draudimo išmokas reikia žinoti susirgus ar slaugant vaikus.

  1. Užpildykite neterminuotą prašymą ligos išmokai

Prašymą galima užpildyti tiesiog dabar, nebūtina laukti, kol susirgsite ir kreipsitės į gydytoją. Prašymą gali užpildyti ir dirbantys pensininkai. Teikiant prašymą, sistema automatiškai parenka metais ankstesnę datą – tam, kad gautumėte visas priklausiusias ligos išmokas už pastarųjų 12 mėnesių laikotarpį, jei dėl jų dar nespėjote kreiptis. Neterminuotą prašymą skirti ligos išmoką patogiausia ir greičiausia pateikti internetu. Tai padaryti galima atvykus į bet kurį „Sodros“ skyrių.

  1. Išmokų mokėjimo terminai

Pateikęs neterminuotą prašymą skirti ligos išmoką, žmogus gali būti ramus – jeigu išmokos jam priklauso, jos bus mokamos automatiškai. Sprendimas dėl ligos išmokos skyrimo priimamas per 10 darbo dienų po to, kai buvo gauti reikalingi duomenys ir dokumentai. Ligos išmoka išmokama per 7 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo.

  1. Sergančio vaiko slauga ir išmokos

Laikas, kai mokama ligos išmoka šeimos nario slaugai, yra ribotas. Ligos išmoka galės būti mokama nustatytą laiką – ne ilgiau kaip 7 kalendorines dienas, jei slaugote vaikus, vyresnius nei 14 metų, ir ne ilgiau kaip 14 kalendorinių dienų, jei slaugote vaikus iki 14 metų. Išmoka gali būti skiriama ir už ikimokyklinio amžiaus vaiko priežiūrą, kai vaikų lopšelyje-darželyje ar mokykloje (priešmokyklinės grupės) paskelbiamas karantinas. Išmoka skiriama vienam iš tėvų. Tačiau nuo šių metų ligos išmoką anūkų slaugai gali gauti ir teisę į šią išmoką turintys (dirbantys ir ligos draudimu draudžiami) seneliai.

  1. Išmokų dydis
  • Susirgus už pirmąsias 2 ligos dienas 80-100 proc. uždarbio dydžio ligos išmoką moka darbdavys. Nuo 3 nedarbingumo dienos „Sodra“ moka 80 proc. kompensuojamojo uždarbio dydžio ligos išmoką.
  • Susirgus vaikui, nuo pirmos ligos dienos „Sodra“ moka 85 proc. kompensuojamojo uždarbio dydžio ligos išmoką.
  • Ligos išmoka negali būti mažesnė ar didesnė, nei nustatytos ribos:
  • minimalus  apskaičiuotas vienos dienos ligos išmokos dydis yra 6,02 Eur;
  • maksimalus  apskaičiuotas vienos dienos ligos išmokos dydis – 64,21 Eur, slaugant vaiką – 68,22 Eur. 
  1. Savaitgaliai ir šventės

Jeigu pagal darbo grafiką žmogus turėjo dirbti savaitgalį ar švenčių dienomis, už pirmas 2 ligos dienas, kurios sutampa su darbo grafiku, išmoką moka darbdavys. „Sodra“ ligos išmoką moka tik už kalendorines darbo dienas, taikant 5 darbo dienų savaitę

Šaltinis: „Sodra“