Mokesčių specialistai, tikrindami įmonėje degalų apskaitą, po nuolaidų kortelėmis aptiko „pusmilijoninę darbuotojų skolą“

Šiaulių apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos (toliau – Šiaulių AVMI) specialistams, tikrinusiems Pasitikėjimo telefonu 1882 gautą informaciją apie atlyginimus vienoje iš didžiausių šalies transporto bendrovių, pro akis nepraslydo įmonėje naudotos vienos degalinės nuolaidų kortelės. Paaiškėjo, kad su jomis įmonės darbuotojai galėjo asmeninėms reikmėms pirkti degalų iš įmonės sąskaitos. Patikrinimo metu daugiau kaip 137 tūkst. eurų (apie 474 tūkst. litų), už tiek pirkta iš įmonės sąskaitos ir veikloje nenaudota degalų, sumažintos įmonės sąnaudos. Įmonė negalės neteisėtai susigrąžinti 24 tūkst. eurų. Atitinkamai –  24 tūkst. eurų – sumažintas iš biudžeto grąžintinas pridėtinės vertės mokestis (toliau – PVM).

Mokesčių specialistai paprašė peržiūrėti ir dokumentais pagrįsti su tomis kortelėmis per pusmetį įsigyto kuro sunaudojimą. Šimtus darbuotojų ir vilkikų turinti bendrovė negalėjo pateikti degalų sunaudojimą atitinkamoje transporto priemonėje pagrindžiančių dokumentų, pagal kuriuos prie leidžiamų kuro sąnaudų atskaitymų galima priskirti tik faktiškai nuvažiuotam atstumui tenkantį degalų kiekį. Jis turėjo neviršyti norminio kiekio.

 „Įmonė naudojasi vienos degalinės nuolaidų kortelėmis, suteikiančiomis ypač dideles nuolaidas degalams. Kuo didesnis kiekis nuperkamas, tuo didesnė gaunama nuolaida. Panašu, prie to svariai prisidėdavo ir darbuotojų bei jų šeimos narių į automobilius asmeninėms reikmėms pilami degalai, tačiau tai nėra bendrovės sąnaudos. Jomis negali būti grindžiamos bendrovės išlaidos, deklaruojamas didesnis pirkimo PVM, siekiant jo daugiau susigrąžinti, o ateityje atitinkamai sumokant ir mažesnį pelno mokestį. Įmonė pripažino, kad darbuotojai su nuolaidų kortelėmis per 2014-ųjų antrą pusmetį įsigijo degalų beveik už pusę milijono litų ir tiek… įsiskolino darbdaviui, – sako Šiaulių AVMI Kontrolės departamento direktorė Zonė Lapienė, atkreipdama dėmesį, kad tiriant galimus pažeidimus vis dažniau susiduriama su gerokai „mutavusiais“ vokeliais. – Patikrinimo metu mokesčių mokėtojai turi teisę patikslinti savo pateiktus duomenis, sumokėti mokesčius ir taip išvengti baudos ar net ikiteisminio tyrimo. Noriu pabrėžti, kad  didžioji mokesčių mokėtojų dalis mokesčius deklaruoja ir sumoka laiku, bet yra nesąžiningų bendrovių ir gyventojų, kurie, kenkdami kitoms bendrovėms, kitiems mokėtojams, slepia mokesčius ir gyvena sąžiningųjų sąskaita.

VMI, identifikuodama rizikas, remdamasi analize, tiksliai identifikuoja ir nustato nemokančiuosius mokesčių, tikrina ir skiria pažeidėjams mokestines sankcijas.“

Transporto įmonė patikrinimo metu suskubo šalinti neatitikimus: sumažino sąnaudas per 137 tūkst. eurų. Koregavo PVM deklaracijas, sumažindama pirkimo PVM beveik 24 tūkst. eurų.

Šaltinis: Šiaulių apskrities VMI