Didesnės socialinės išmokos

Nuo 2021 m. pradžios didėja baziniai socialinių išmokų dydžiai, o kartu ir piniginė socialinė parama nepasiturintiems žmonėms, šalpos pensijos, mokamos neįgaliesiems, našlaičiams ar minimalaus socialinio draudimo stažo nesukaupusiems senjorams, tikslinės kompensacijos neįgaliesiems su specialiaisiais poreikiais.

Nuo 2021 m. sausio 1 d. įsigalioja šie baziniai socialinių išmokų dydžiai:

BAZINĖS SOCIALINĖS IŠMOKOS DYDIS – 40 eurų
Padidinus šį dydį, atitinkamai padidės nuo jo priklausančių išmokų dydžiai: vienkartinė išmoka vaikui, išmoka vaikui, išmoka privalomosios tarnybos kario vaikui, vienkartinė išmoka nėščiai moteriai, globos (rūpybos) išmoka, vienkartinė išmoka įsikurti, globos (rūpybos) išmokos tikslinis priedas, išmoka besimokančio ar studijuojančio asmens vaiko priežiūrai, išmoka gimus vienu metu daugiau kaip vienam vaikui, išmoka įvaikinus vaiką, vaiko laikinosios priežiūros išmoka, laidojimo pašalpa, parama palaikams parvežti, artistų kompensacinė išmoka, vaikų išlaikymo išmoka, socialinė parama mokiniams.

ŠALPOS PENSIJŲ BAZĖS DYDIS – 143 eurai
Padidinus šį dydį, šalpos išmokos, priklausomai nuo išmokos rūšies ir gavėjų kategorijos, padidės nuo 1,5 euro (šalpos našlaičių pensija) iki 6,75 euro (šalpos neįgalumo pensija asmenims, netekusiems 100 procentų darbingumo iki 24 metų amžiaus). Šalpos išmokos užtikrina minimalias pajamas neįgalumo ar senatvės atvejais jokių pajamų negaunantiems arba labai mažas pajamas gaunantiems asmenims.
TIKSLINIŲ KOMPENSACIJŲ BAZĖS DYDIS – 120 eurų
Padidinus tikslinių kompensacijų bazės dydžius, žmonėms, kuriems nustatytas pirmojo lygio specialusis nuolatinės priežiūros (pagalbos) poreikis, tikslinė kompensacija padidės 3,3 euro, o tiems, kuriems nustatytas antrojo lygio specialusis nuolatinės priežiūros (pagalbos) poreikis, – 1,8 euro. Tiems, kam nustatytas pirmojo lygio specialusis nuolatinės slaugos poreikis, tikslinė kompensacija padidės 7,8 euro, o kuriems nustatytas antrojo lygio specialusis nuolatinės slaugos poreikis – 5,7 euro.  Priežiūros (pagalbos) išlaidų tikslinės kompensacijos, paskirtos iki 2018 m. gruodžio 31 d., padidės 1,5–3 eurais. Slaugos išlaidų tikslinės kompensacijos, paskirtos iki 2018 m. gruodžio 31 d., padidės 7,5 euro.

VALSTYBĖS REMIAMŲ PAJAMŲ DYDIS – 128 eurai
Padidinus valstybės remiamų pajamų dydį, vidutinis socialinės pašalpos dydis padidės nuo 85,5 iki 87,6 euro. Šis dydis aktualus nustatant piniginę socialinę paramą nepasiturintiems žmonėms, teisę į socialinę paramą mokiniams, papildomą išmoką vaikui, paramą būstui įsigyti ar kita.

Šaltinis: Socialinės apsaugos ir darbo ministerija

Aiškinsis teismui dėl pasisavintų  850 tūkst. eurų ir apgaulingos buhalterinės apskaitos

Prieš teismą stos Šiaulių rajono gyventojas, kuris kaltinamas pasisavinęs itin didelės vertės svetimą turtą – per 850 tūkst. eurų. Kaltinimai dėl apgaulingo buhalterinės apskaitos tvarkymo, didelės vertės svetimo turto pasisavinimo bei dokumentų klastojimo pateikti dviem asmenims. Ikiteisminio tyrimo duomenimis, jau bankrutavusią degalų prekybos įmonę valdęs asmuo 2017 m. su Latvijos piliečiu susitarė dėl fiktyvaus sandorio, neva latvis suras ir į Lietuvą atgabens tris prabangius automobilius už 240 tūkst. eurų. Apie fiktyvų sandorį žinojęs Latvijos pilietis galimai sutartį pasirašė už simbolinį mokestį ir nė neketino vykdyti sutarties įsipareigojimų. Nors šis sandoris buvo įtrauktas į bendrovės buhalterinę apskaitą, tačiau latviui pinigai išmokėti nebuvo, mat direktorius, turėdamas teisę disponuoti įmonės piniginėmis lėšomis, šią sumą pasisavino. Tokią pat veiklos schemą įmonės vadovas pritaikė ir kitoje įstaigoje – motociklų sporto klube, kurioje ėjo faktinio vadovo pareigas. 2017 m. pabaigoje vėl buvo sudaryta tikrovės neatitinkanti sutartis dėl transporto priemonių įsigijimo su tuo pačiu Latvijos piliečiu, tik šį kartą gerokai didesnei sumai – 614 tūkst. eurų, kurie taip pat buvo pasisavinti. Ikiteisminio tyrimo metu nustatyta, kad į motociklų sporto klubo, kurio vadovas buvo kaltinamojo tėvas, apskaitą nuo 2015 m. buvo įtraukta ir daugiau fiktyvių sandorių. Į įmonės buhalteriją buvo įrašyti duomenys apie neva iš Latvijos įmonių įsigytus 54 įvairių modelių motociklus, kurių nurodyta vertė – per 352 tūkst. eurų. Pareigūnai išsiaiškino, kad visos įsigijimo sąskaitos ir kvitai buvo suklastoti, pasirašyti paties kaltinamojo. Taip pat neva buvo įsigyta dviračių, jų detalių ir įrangos už daugiau nei 121 tūkst. eurų, nepagrįstai įtraukti į apskaitą kuro nurašymo aktai, kurių suma siekė per 11 tūkst. eurų, per 23 tūkst. eurų siekusi parama, pervesta į klubo sąskaitą. Nustatyta, kad 2015–2017 m. ne pagal paskirtį panaudota per 1,1 mln. eurų klubui skirtos paramos lėšų. Valstybės biudžetui buvo padaryta didelė žala, siekianti beveik 170 tūkst. eurų. Kaltinimai dėl apgaulingo buhalterinės apskaitos tvarkymo pareikšti ir sporto klubo prezidentui – kaltinamojo tėvui, apribota nuosavybės teisė turtui, kurio vertė siekia beveik 665 tūkst. eurų.  

Šaltinis: FNTT