Vyriausybė pritarė Lietuvos kapitalo ERPB didinimui

Vakar Vyriausybės posėdyje pritarta Lietuvos apmokėto akcinio kapitalo Europos rekonstrukcijos ir plėtros banke (ERPB) dalies padidinimui 4,03 mln. eurų – nuo 30,01 mln. eurų iki 34,04 mln. eurų. Padidintas kapitalas prisidės prie ERPB finansavimo pajėgumų stiprinimo, suteikiant tvirtą pagrindą papildomoms investicijoms Ukrainoje bei kitose ERPB veiklos šalyse, įskaitant Lietuvą.

„Pozityviai vertiname ERPB vaidmenį padedant Ukrainai bei tai, kad bankas specializuojasi dirbant su privačiu sektoriumi, kadangi tai itin svarbu palaikant besiginančios šalies ekonomikos gyvybingumą. Nuosekliai akcentuojame, kad banko investicijos Ukrainoje turi augti – sprendimas dėl kapitalo didinimo būtent tai ir įgalins, tuo pačiu nemažinant finansavimo apimčių kitose ERPB veiklos šalyse, tame tarpe ir Lietuvoje“, – teigė finansų ministrė G. Skaistė.

Nuo rusijos karo prieš Ukrainą pradžios ERPB į šalies ekonomiką jau yra investavęs daugiau nei 4,1 mlrd. eurų ir numato tolesnes investicijas į energetinį saugumą, gyvybiškai svarbios infrastruktūros atkūrimą, maisto tiekimo grandinių užtikrinimą, prekybos palaikymą ir privataus sektoriaus likvidumo palaikymą. 

Mokėjimai už Lietuvos akcinio kapitalo ERPB padidinimą būtų atliekami 2025–2029 metais 5 lygiomis dalimis (0,806 mln. eurų per metus).

Papildoma informacija:

  • Europos rekonstrukcijos ir plėtros bankas – tarptautinė finansų institucija, įsteigta 1991 m. Banko narėmis yra 73 valstybės ir dvi tarptautinės institucijos – Europos Komisija ir Europos investicijų bankas.
  • Lietuva ERPB nare yra nuo 1992 m. Bankas  mūsų šalyje yra investavęs į  125 projektus, investicijos iš viso siekia 1,537 mlrd. eurų. 2022 m. ERPB Lietuvoje investavo rekordinį kiekį lėšų – 208 mln. eurų, o 2023 m. investavo 150 mln. eurų į rekordinį kiekį – 14 projektų.
  • Lietuvoje ERPB prisideda prie energetikos, transporto infrastruktūros projektų, dalyvauja palaikant finansinių institucijų stabilumą, plėtojant kapitalo rinką, taip pat teikia paskolas smulkiam ir vidutiniam verslui.
  • ERPB Valdytojų taryba yra aukščiausias ERPB valdymo organas. ERPB Valdytoja iš Lietuvos yra finansų ministrė Gintarė Skaistė.
Šaltinis: Lietuvos Respublikos finansų ministerija