Trišalės tarybos posėdyje socialiniai partneriai – darbuotojų, darbdavių ir Vyriausybės atstovai – baigė derybas dėl siūlomų Darbo kodekso (DK) pakeitimų. Siūloma numatyti daugiau galimybių palankesnėmis sąlygomis susitarti darbuotojui ir darbdaviui dėl darbo sąlygų ir formų. Buvo pritarta DK pakeitimams, kad darbdaviai turėtų pareigą informuoti darbuotojus apie sprendimus, priimamus ne tik reorganizuojant įmonę, bet ir perduodant verslo ar jo dalį kitiems savininkas, taip pat dėl buvusių įsipareigojimų perėmimo. Taip būtų užkardomas kelias nesąžiningiems veiksmams, kai reorganizuojant įmonių tinklą rizikingi įsipareigojimai perduodami vienai įmonei, ji patiria bankrotą, o darbuotojai, tarp jų ir esantys vaiko priežiūros atostogose, atleidžiami, neišmokant išeitinių kompensacijų.
Pritarta pakeitimams, kuriais darbuotojų atleidimo ir priėmimo į darbą religinėje bendruomenėje atveju tikėjimas ar religija nelaikoma diskriminaciniu pagrindu.
Sukauptas kasmetines atostogas galima būtų naudoti ne ilgiau kaip trejus metus, taip pat skirti ir kompensavimą už nepanaudotas atostogas. Tačiau darbdaviams ir darbuotojams būtų galimybė susitarti dėl ilgesnio laikotarpio.
Atsisakyta patarnavimo sutarčių, kadangi praktiškai jos nenaudojamos Lietuvoje (šiuo metu nėra sudaryta nė vienos).
Pritarta, kad darbuotojas privalo pradėti dirbti kitą po darbo sutarties sudarymo dieną, jeigu vėlesnė darbo pradžia nenustatyta šalių susitarimu.
Sutarta, kad darbo grafikai būtų skelbiami prieš dvi savaites, su galimybe paskelbti prieš vieną.
Pritarta siūlymui, kad būtų atsisakyta privalomos Vyriausybės patvirtintos pavyzdinės formos darbo laiko apskaitos žurnalo; darbo laiko žiniaraštį galės pasitvirtinti darbdavys.
Sutarta dėl darbo valandų apskaičiavimo švenčių dienų išvakarėse darbuotojams, dirbantiems pagal suminę laiko apskaitą, bei dėl naktinio laiko apskaitos.
Sutarta tikslinti formuluotes siūlomų pakeitimų dėl uždelstų atsiskaitymų ne dėl darbuotojo kaltės skaičiavimo, įvedant proporcingumo kriterijų, bei dėl terminuotų sutarčių lankstesnio panaudojimo.
Šaltinis: Socialinės apsaugos ir darbo ministerija