Siūloma nauja įmonių patirtų nuostolių perkėlimo tvarka

Finansų ministerija parengė Pelno mokesčio įstatymo pataisų projektą, kuriuo siūlo keisti galiojančią mokestinių nuostolių perkėlimo tvarką. Pagal pateiktas pataisas įmonėms bus leista ankstesnių laikotarpių sukauptais mokestiniais nuostoliais sumažinti ne daugiau kaip 50 proc. mokestinio laikotarpio apmokestinamojo pelno. Šiuo metu galiojantis įstatymas leidžia sukauptais nuostoliais mažinti iki 100 proc. apmokestinamojo pelno.

Finansų ministerija pabrėžia, kad ir toliau siūloma neriboti mokestinių nuostolių perkėlimo termino. Tai reiškia, kad visus patirtus nuostolius įmonės galės ir toliau dengti uždirbtu pelnu, tik per ilgesnį laikotarpį. Įmonių grupėms priklausančios bendrovės ir ateityje galės perdavinėti juos viena kitai.

„Daugumos mokesčių mokėtojų ir valstybės atžvilgiu tai būtų teisinga ir sąžininga, nes galiojanti nuostolių perkėlimo tvarka Lietuvoje yra nepamatuotai plati. Tai akivaizdu, palyginus mūsų ir kitų valstybių praktiką“, – komentuoja finansų ministro patarėja Violeta Latvienė. Finansų ministerija atkreipia dėmesį, kad likusiai 50 proc. pelno daliai gali būti pritaikyta lengvata investicijoms į esminį technologinį atsinaujinimą. Tai ypač svarbu veiklą pradėjusioms ir investicinius projektus įgyvendinančioms įmonėms.

Pakeistas įstatymas būtų pradėtas taikyti tik nuo 2014 metų apmokestinamajam pelnui, taigi realiai pagal naują tvarką mokestį reikės mokėti tik 2015 metais. Pakeitimai nebus taikomi smulkioms ir vidutinėms įmonėms, kuriose darbuotojų skaičius neviršija 10, mokestinio laikotarpio pajamos – ne didesnės nei 1 mln. litų ir joms taikomas 5 proc. pelno mokesčio tarifas.

Parengti pakeitimai atitinka plačiai taikomą tarptautinę praktiką. Neribotai mokestinius nuostolius atskaityti leidžia tik kelios valstybės, tuo tarpu kitos tokiems perkėlimams nustačiusios tam tikras ribas. Finansų ministerijos nuomone, įvertinus tai, kad Lietuvoje taikomi pelno mokesčio tarifai yra vieni mažiausių Europos Sąjungoje, taikomos svarios lengvatos į technologinį atsinaujinimą ir mokslinius tyrimus investuojančioms įmonėms, taip pat tai, kad mokestinių nuostolių perkėlimas neribojamas laike, Lietuvos pelno mokesčio apskaičiavimo sistema yra  ir išliks palanki.

Šaltinis: Finansų ministerija