Ieško naujų rinkų Lietuvai

Seimo Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) frakcija Rusijos paskelbtus draudimus įvairiems produktams vertina kaip rimtą iššūkį Lietuvos verslui ir ekonominiams procesams. Vis dėlto Rusijos sankcijos nebe pirmos ir ne tokios jau netikėtos Lietuvai. Kartojantis panašiems eksporto draudimams, Lietuvos verslininkai spėjo dalį eksporto nukreipti į kitas rinkas. Tokios iniciatyvos buvo skatinamos ir remiamos dabartinės Vyriausybės ir Seimo politikų.

Ypač daug dėmesio socialdemokratai skyrė naujų rinkų Kinijoje paieškoms. Su Kinija buvo susitarta ir pasirašyti dokumentai, bet sertifikatai dėl pieno produktų eksporto į Kiniją taip ir negrįžo į Lietuvą. Ūkio ministerija dirba šiuo klausimu, tačiau tai yra ilgas ir sudėtingas procesas, per tą laiką prarandamos pajamos.

Prekybiniai santykiai su Kinija būtų dar labiau suintensyvėję, jeigu ne tam tikri diplomatiniai akibrokštai iš dešiniųjų Lietuvos politikų pusės. Populistinius dešiniųjų politikų susitikimus su į Vilnių atvykusiu Dalai Lama Kinijos valdžia įvertino kaip tarpvalstybinės sutarties dėl nesikišimo į viena kitos vidaus reikalus ir teritorijų vientisumo klausimus pažeidimą. Būtent dėl šių politinių niuansų buvo sustabdytas pieno produktų eksportas.

Į Kiniją oficialiu vizitu vykęs Seimo Pirmininko pavaduotojas socialdemokratas Algirdas Sysas komentuoja: „Daug Vyriausybės ir Seimo politikų žingsnių buvo padaryta ir siekiant bendradarbiavimo su Kinija. Labai didelę rinką turinčią šalį domino produktų importas iš Lietuvos. Lietuvos ir Kinijos santykiai jau buvo nuėję iki konkrečių eksporto bandymų. Lietuvoje  buvo parengtos pieno miltų siuntos tyrimams. Tačiau šias galimybes staiga nutraukė įvykęs Dalai Lamos vizitas. Nors nei Vyriausybės, nei Seimo vadovybės atstovai su Dalai Lama nesusitiko, tačiau vėliau po vizito nuvykusiai Lietuvos politikų delegacijai aukšti Kinijos pareigūnai – Parlamento vicepirmininkas, užsienio reikalų viceministras – vienareikšmiškai pranešė, kad Lietuva pažeidė Lietuvos ir Kinijos pasirašytą sutartį. Aukšto rango politikų vizitai, susitikimai iš Kinijos pusės buvo atšaukti, bendradarbiavimo, verslo ryšių galimybės nutrūko.“

Didelėmis  diplomatinėmis pastangomis vis dėlto pavyko atnaujinti derybas. Ūkio ministro E. Gusto vizito Kinijoje birželio mėnesį metu jau buvo konkrečiai kalbama apie galimybes prekybai plėtoti,  investavimui, turizmui, verslo ryšiams.

2013 m., palyginti su 2012 m., Lietuvos eksportas į Kiniją padidėjo 32,6 proc. ir sudarė 305 mln. litų, lietuviškos kilmės prekių eksportas į Kiniją padidėjo 37,6 proc. ir sudarė 268 mln. litų. 2013 m. lietuviškos kilmės prekių eksporto didžiausią dalį sudarė pjautiniai rąstai (31 proc. viso Lietuvoje pagamintų prekių eksporto į Kiniją dalis), mediniai baldai (6,4 proc.), vaisiai (3,7 proc.).

Socialdemokratų vadovaujamos Vyriausybės vadovas Algirdas Butkevičius vyko ir į Azerbaidžaną, Turkmėnistaną, bendradarbiavimo, rinkų plėtros klausimai buvo aptariami su Indonezijos, Izraelio aukščiausių politikų, diplomatų ir verslininkų delegacijomis. Šioje daug gyventojų turinčioje šalyje dabar didelis maisto produktų poreikis, kitas svarbus faktorius – Iranas turi naftą ir dujas. Tai užtikrina šalies galimybes atsiskaityti už importuojamus produktus. Atverti vartai į Malaizijos rinką. Deramasi su Brazilija

Šaltinis: LR Seimas