Tarptautinis valiutos fondas: Lietuvos ekonomika sparčiai auga, tačiau būtina spręsti įsisenėjusias struktūrines problemas

Po pusantros savaitės trukusio Tarptautinio valiutos fondo (TVF) ekspertų virtualaus tarpinio vizito, kurio metu su šalies institucijomis aptarta Lietuvos ekonominė situacija, perspektyvos bei galimos rizikos, paskelbtame TVF vertinime akcentuojama, kad Lietuvos ekonomika, pademonstravusi atsparumą pandemijos sukrėtimui, vidutiniu laikotarpiu ir toliau sparčiai augs.

TVF ekspertai pažymi, kad  esant palankiai ekonominei situacijai Lietuva turėtų sutelkti dėmesį į ilgalaikių struktūrinių iššūkių sprendimą. Sveikatos ir švietimo sistemų gerinimas, socialinės nelygybės ir skurdo mažinimas – vieni svarbiausių aspektų, siekiant tvaraus augimo. Pabrėžiama, kad papildomą postūmį šių problemų sprendimui sukuria „Naujos kartos Lietuvos“ planas bei jame numatyti įsipareigojimai.

Sprendžiant ilgalaikes šalies problemas taip pat ypač svarbu užtikrinti viešųjų išlaidų efektyvumą ir didesnį pajamų iš mokesčių mobilizavimą į valstybės biudžetą. Šiuo tikslu, TVF vertinimu, būtų galima plėsti mokesčių bazę, ypač per nekilnojamo turto ir aplinkosauginius mokesčius, kurie Lietuvoje yra mažesni negu kitose šalyse, ir kurie būtų mažiau žalingi Lietuvos ekonomikai.

„Nors šiuo metu galime pasidžiaugti sparčiu Lietuvos ekonomikos augimu, siekiant tvarios plėtros ateityje, turime jau šiandien spręsti įsisenėjusias struktūrines problemas. Įvertinant TVF bei kitų tarptautinių institucijų rekomendacijas, mūsų prioritetai yra švietimo susitarimo įgyvendinimas, sveikatos sistemos efektyvinimas, skurdo rizikos mažinimas, taip pat žalioji ir skaitmeninė ekonomikos transformacija. Visgi, sėkmingam užsibrėžtų ambicingų tikslų įgyvendinimui, reikia užtikrinti papildomus tvarius pajamų šaltinius, kurie būtų mažiau žalingi ūkio augimui“, – pažymėjo finansų ministrė Gintarė Skaistė.

„Dabartinis Lietuvos ekonomikos ir finansų sistemos atsparumas ir numatomas tolesnis ekonomikos augimas, taip pat atkeliaujančios ES Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonės lėšos sukuria unikalią galimybę įgyvendinti reikšmingas struktūrines reformas. Šios reformos padėtų Lietuvai didinti ūkio konkurencingumą, palaikyti tolesnį spartų atlyginimų augimą ir jų artėjimą prie Vakarų Europos vidurkio“, – teigia Lietuvos banko valdybos pirmininkas Gediminas Šimkus.

Anot jo, Lietuvos bankas jau yra pateikęs savo siūlymus dėl NT mokesčio ir yra pasirengęs toliau bendradarbiauti bei teikti ekspertinę analitinę informaciją, padėsiančią politikos formuotojams priimti sprendimus dėl būtinų reformų.

Nors numatoma, kad infliacija Lietuvoje antrąjį šių metų pusmetį sumažės, trumpuoju laikotarpiu TVF įspėja apie galimas rizikas kainų augimui bei akcentuoja poreikį išlaikyti finansinį ir ekonominį stabilumą ir užtikrinti atsparumą ateities sukrėtimams palaipsniui atstatant fiskalinius rezervus.

Diskusijų su TVF metu finansų ministrė G. Skaistė pabrėžė, jog Vyriausybė didžiausią dėmesį šiemet skirs gyventojų skurdo rizikos mažinimui, pajamų augimui, investicijoms į švietimą, žalesnę, inovatyvią ir aukštos pridėtinės vertės ekonomiką, taip pat šalies saugumui.

Šaltinis: Finansų ministerija