Pinigai Lietuvoje 1922–1940 metais. Padirbiniai ir padirbinėtojai

Šarūnas SUBATAVIČIUS Pinigus klastoti pasaulyje pradėta nuo pat jų atsiradimo. Ne išimtis buvo ir Lietuva. Klastojami buvo ir Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės pinigai – sidabro lydiniai, ir pirmosios lietuviškos monetos. Nors už pinigų padirbinėjimą visais laikais buvo itin griežtai baudžiama, šis „amatas“ vis …

Nuo auksino iki euro
Pinigai Lietuvoje 1922–1940 metais.
Kainos. Ką buvo galima įsigyti?

Šarūnas SUBATAVIČIUS Dažnam lietuviui tarpukario Lietuva yra vienas iš labiausiai idealizuojamų istorinių laikotarpių, siejamas su valstybės modernizacija, ekonominiu augimu ir gerove, kurią nutraukė 1940 m. okupacija. Šį kartą trumpai apžvelgsime, kokios kainos ir algos buvo tarpukario Lietuvoje, kiek už tam tikrą sumą …

Nuo auksino iki euro
Pinigai Lietuvoje 1991–2015 m.
Kolekcinės ir apyvartinės proginės monetos (2)

Šarūnas SUBATAVIČIUS Pabaiga. Pradžia Nr. 22 (1246) Kolekcinės auksinės monetosLietuvos bankas nusprendė, kad monetos iš tauriausių metalų bus kaldinamos tik ypatingais atvejais, siekiant įamžinti svarbiausius valstybės įvykius. Pirmoji 1 lito nominalo auksinė moneta buvo nukaldinta 1997 m., minint Lietuvos banko įsteigimo ir lito įvedimo …

Nuo auksino iki euro
Pinigai Lietuvoje 1991–2015 metais. Lito įvedimas

Šarūnas SUBATAVIČIUS Dar 1989 m., įsisiūbuojant Sąjūdžiui, tapo aišku, kad Lietuva atkurs nepriklausomybę, tad imta ruoštis įvesti nacionalinę valiutą. Neilgai trukus buvo parengtas Lietuvos banko įstatymo projektas ir, konsultuojant išeivijos lietuviams, pradėti kurti banknotų ir monetų projektai, o su JAV bendrove …

Nuo auksino iki euro
Nacionalinės valiutos istorija

Pirmosios Lietuvos Vyriausybės finansų istorija prasidėjo nuo 30 000 ostmarkių paskolos, kurią pirmasis Lietuvos finansų ministras Martynas Yčas surinko iš privačių asmenų. Po to Lietuva gavo dvi paskolas iš Vokietijos vyriausybės. Mainais pirmoji Lietuvos Vyriausybė sutiko įteisinti okupacinių ost­markių apyvartą savo kontroliuojamoje …

Nuo auksino iki euro
Moterys Lietuvos nacionalinėje valiutoje

Šarūnas SUBATAVIČIUS Praeityje tiek politikos, tiek kultūros, tiek kitose srityse vyrai dažniau užgoždavo moteris. Tenka pripažinti, kad ant daugumos lietuviškų pinigų buvo pavaizduoti vyrai, o moterų labai nedaug, jų nesutinkame pavaizduotų ir ant Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (LDK) monetų (tik ant kai …

Nuo auksino iki euro.
Pinigų muziejus ir vasarą sulaukė lankytojų

Vieną karštą rugpjūčio šeštadienį apsilankiau Pinigų muziejuje, kuris organizavo nemokamą vienos valandos pažintinę ekskursiją visiems, panorusiems užsiregistruoti iš anksto ir su gidu pavaikščioti po ekspozicijų sales. Čia sukaupta tiek daug įdomios informacijos apie pinigus, kuri, manau, yra įdomi visiems. Mane …

Nuo auksino iki euro.
Pinigai Lietuvoje 1940–1945 metais.
Antrasis pasaulinis karas ir jo metu Lietuvoje cirkuliavusi valiuta

Šarūnas SUBATAVIČIUS Nuo pat lito įvedimo 1922 m. Lietuvos Vyriausybė ir Lietuvos bankas dėjo visas pastangas, kad būtų išlaikytas lito aukso paritetas. Buvo nuolat pildomos aukso atsargos, reikalingos litui padengti. Nuosekli Vyriausybės politika davė puikų rezultatą – per mažiau kaip du dešimtmečius litas …

Nuo auksino iki euro.
Pinigai Lietuvoje 1922–1940 m. Bandiniai ir neįgyvendinti sprendimai

Šarūnas SUBATAVIČIUS 1922 m. rugpjūčio 9 d. Steigiamasis Seimas priėmė Piniginio vieneto įstatymą, paskelbusį auksu paremtos lito valiutos įvedimą. Įgyvendinti naują valiutą buvo pavesta kunigo ir ekonomisto Vlado Jurgučio vadovaujamam Lietuvos bankui, kurio įstatymas buvo priimtas 1922 m. rugpjūčio 11 d.Rengiant valstybės Piniginio …

Nuo auksino iki euro.
Pinigai Lietuvoje 1922–1940 m. Aukso standartas (2)

 Šarūnas SUBATAVIČIUS Pabaiga. Pradžia Nr. 15 (1239) 1924 m. laidos 1000 litų banknotai nugulė Lietuvos banko saugyklose1924 m. padaugėjus pinigų kiekiui apyvartoje, siekdamas palengvinti stambius mokėjimus ir atsiskaitymus, Lietuvos bankas nutarė išleisti didesnio nominalo – 500 ir 1000 litų – banknotus.Išskirtinio nominalo, 1000 litų, banknoto projektą sukūrė …

Nuo auksino iki euro (1)

Pinigai Lietuvoje 1914–1922 m. Ekonominio chaoso laikotarpis Šarūnas SUBATAVIČIUS  1914 m. prasidėjus Pirmajam pasauliniam karui, tiek Rusijos, tiek Vokietijos imperijų teritorijose iš apyvartos iškart dingo sidabrinės ir auksinės monetos. Valdžia ir gyventojai vengė atsiskaityti pinigais, kaltais iš brangiųjų metalų, suprantama, ir popieriniai …

Monetų kaldinimas Lietuvoje

Šarūnas SUBATAVIČIUS Mūsų sostinei Vilniui – jau 701 metai. Tiek laiko praėjo nuo tada, kai 1323 m. Lietuvos didysis kunigaikštis Gediminas savo laiškuose į Vakarų Europą paminėjo Lietuvos vardą. Suprantama, ši data labai formali, nes jos negalima sieti su įkūrimo data, kadangi miestas stovėjo …

Monetų kaldinimas Lietuvoje

Šarūnas SUBATAVIČIUS Mūsų sostinei Vilniui – jau 701 metaiTiek laiko pra­ėjo nuo tada, kai 1323 m. Lietuvos didysis kunigaikštis Gediminas savo laiškuose į Vakarų Europą paminėjo Vilnių. Suprantama, ši data yra labai formali – pirmojo paminėjimo datos negalima sieti su įkūrimo data, kadangi miestas stovėjo …

Morgano doleriai – augančios JAV galios simbolis

Šarūnas SUBATAVIČIUS Sidabriniai Morgano doleriai yra vienos iš labiausiai žinomų ir populiariausių kolekcinių-investicinių monetų pasaulyje. Šias XIX a. pabaigoje – XX a. pradžioje kaldintas monetas šiandien pamėgo ne tik kolekcininkai. Dėl savo paprasto ir patrauklaus dizaino, sąlyginai nemažos tauriojo metalo masės ir kainos santykio …

Bofonai – Ukrainos karo pinigai

Šarūnas SUBATAVIČIUS Po Antrojo pasaulinio karo Ukrainą vėl okupavo sovietų kariai. Jiems daugiau nei dešimtmetį aršiai priešinosi gausus ukrainiečių partizaninis judėjimas. Pogrindyje partizanai sukūrė savo pinigus, anuomet vadintus sudurtiniu žodžiu – bofonai. Banknotai suvaidino svarbų vaidmenį Ukrainos partizaniniame judėjime ir ukrainiečių gyvenime, …

LDK heraldika svetimų kraštų piniguose

Šarūnas SUBATAVIČIUS Pastaruoju metu itin dažnai kalbama apie baltarusių, arba kitaip gudų, bandymus savintis Lietuvos istoriją ir valstybės simbolius, jų nacionalinės tapatybės raidą ir grėsmes mūsų valstybei. Visgi, nenuostabu, kad jie, kadaise buvę vienoje valstybėje su lietuviais, herbu pasirinko Vytį, Lietuvos …

Kainos tarpukario Lietuvoje

Šarūnas SUBATAVIČIUS Dažnam lietuviui tarpukario Lietuva yra vienas labiausiai idealizuojamų istorijos laikotarpių, kuris siejamas su valstybės modernizacija, ekonominiu augimu ir gerove, ką nutraukė 1940 m. okupacija. Tęsdami anksčiau pradėtą temą, šį kartą pasistengsime trumpai pateikti informaciją apie tai, kokios kainos bei algos …