Pašto siuntų kelionė atskleidžia nelegalios prekybos atvejus

Vilniaus apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (toliau – Vilniaus AVMI) informuoja, kad didžioji dalis mokesčių mokėtojų deklaruoja savo pajamas ir mokesčius sumoka laiku. Tačiau yra ir tokių, kurie užsiima verslu, bet nemoka mokesčių ir gyvena sąžiningų piliečių  sąskaita. Todėl Vilniaus AVMI nuolat vykdo mokesčių mokėtojų stebėseną ir iš gautų duomenų tiksliai identifikuoja tokius atvejus. Keli pastarieji atvejai nustatyti sėkmingai bendradarbiaujant su AB Lietuvos paštu, kai asmenys, vykdę neregistruotą individualią veiklą, nedeklaravo daugiau nei 200 tūkst. eurų pajamų.

Vilniaus AVMI, remdamasi pateikta informacija apie gautas ir siųstas pašto siuntas, išsiaiškino, kad kai kurie gyventojai vykdė neregistruotą individualią veiklą „Užsakomasis pardavimas paštu arba internetu“ ir gavo pajamų, kurių nedeklaravo. Viena iš pajamų nedeklaravimo priežasčių yra vengimas mokėti PVM.

Stebėsenos metu Vilniaus AVMI išsiaiškino, kad siuntų siuntimas ir gavimas yra vienas iš gerai apgalvotos nelegalios prekybos įvairiais daiktais atvejų. Dažnai plačiai vartojamos prekės parsiunčiamos iš Kinijos ir parduodamos Gariūnų turgavietėje: nuo kolekcinių ženkliukų, auskarų, drabužių iki veltinio gaminių. Visų pirma inspektoriai pranešė „prekeiviams“, kad jie galbūt vykdo registruotiną veiklą, ir informavo, kaip reikėtų teisingai apskaityti ir deklaruoti gautas pajamas. Po tokių pranešimų papildomai deklaruota ir sumokėta daugiau kaip 17 tūkst. eurų mokesčių.

Tačiau ne visi buvo pasirengę mokėti geranoriškai, todėl Vilniaus AVMI taikė ir griežtesnes priemones, t. y. atliko kontrolės veiksmus. Inspektoriai nustatė, kad užsakomuosius pardavimus paštu arba internetu vykdę gyventojai nedeklaravo daugiau kaip 200 tūkst. eurų pajamų. Prekybininkai, bandę išvengti mokesčių mokėjimo, pateikė patikslintas pajamų deklaracijas ir papildomai deklaravo daugiau kaip 16 tūkst. eurų mokesčių.

Interneto platybėse prekiaujantys verslininkai, siųsdami ir gaudami siuntas, dažnai nepastebi, kada jų gautos pajamos pasiekia PVM neapmokestinamos sumos ribą. Pavyzdžiui, Vilniuje gyvenanti moteris prekiavo kosmetikos priemonėmis profesionalams bei dirbtinėmis blakstienomis ir nuo išsiųstų 3 354 siuntų gavo daugiau nei 45 tūkst. eurų, individualios veiklos pajamų, tačiau nedeklaravo ir mokesčių nesumokėjo. Vilniaus AVMI primena, kad metinėms pajamoms viršijus 45 tūkst. eurų ribą, reikia susimokėti PVM mokestį. Prekybos ryšius su Korėja ir Kinija plėtusiai verslininkei papildomai apskaičiuota 8 tūkst. eurų.

„Vilniaus AVMI, vykdydama naujų PVM mokėtojų stebėseną 2014 metais, atkreipė dėmesį, kad asmenys, kurių ekonominės veiklos pajamos per paskutiniuosius 12 mėnesių viršijo 45 tūkst. eurų neskuba registruotis ir tapti PVM mokėtojais. Gyventojai, vykdantys verslo konsultavimo, teisinę veiklą, nekilnojamojo turto agentūrų, mokslinių tyrimų veiklą,  deklaravo didžiausias mokėtinas PVM sumas. Po gautų priminimų papildomai sumokėta daugiau nei 54 tūkst. eurų“, – informuoja laikinai einanti Vilniaus AVMI viršininko pareigas Edita Glumbakienė.

Šaltinis: VMI