Valstybinė mokesčių inspekcija prie Finansų ministerijos (toliau – VMI) informuoja, kad šiemet 2 mėnesiais anksčiau termino institucijos interneto svetainėje
www.vmi.lt paskelbė Metinių gyventojų (šeimos) turto deklaracijų išrašų duomenis (pagal įstatymą jie turi būti paskelbti iki spalio 1 d.).
„Suprantame viešumo ir visuomenės savikontrolės svarbą, todėl kasmet turto deklaracijas stengiamės paskelbti kuo anksčiau. Šiemet pirmą kartą turto deklaracijos buvo pildomos eurais, gyventojai darė nemažai klaidų, neteisingai nurodė pareigybių kodus, todėl galėjo būti paskelbtos ne visos politikų ar tarnautojų deklaracijos”, – sako VMI prie FM Mokestinių prievolių departamento direktorė Stasė Aliukonytė-Šnirienė, pažymėdama, kad mokesčių mokėtojai, sulaukę geranoriškų VMI raginimų, ištaisė didžiąją dalį deklaracijose buvusių klaidų.
VMI rekomenduoja gyventojams peržiūrėti savo turto deklaracijų viešai skelbiamus išrašus ir, pastebėjus klaidas, pateikti patikslintas turto deklaracijas – VMI operatyviai atnaujins skelbiamus duomenis.
Apie 3000 gyventojų, tarp kurių 500 mokėtojų duomenys turi būti skelbiami viešai, vis dar nėra pateikę turto deklaracijų. Iš viso skelbiama apie 40 tūkst. mokesčių mokėtojų duomenys. Praėjusią savaitę VMI buvo identifikavusi dar 3000 klaidingų deklaracijų: neteisingai nurodytos darbovietės, vietoj eurų įrašytos sumos litais ir kt. Iš viso VMI sulaukė per 100 tūkst. turto deklaracijų už 2015 metus, 93 proc. prievolę įvykdė laiku.
VMI primena, kad paskelbti tarnautojų ir kitų asmenų duomenys skirti viešumui ir skaidrumui užtikrinti, visuomenės savikontrolei. VMI turto ir pajamų deklaracijų duomenis naudoja vertinant mokesčių mokėtojų rizikingumą, tačiau šie duomenys yra tik maža dalis informacijos, pagal kurią nustatoma, ar gyventojas tinkamai vykdo mokestines prievoles. VMI turi kur kas daugiau informacijos, nei skelbiama viešai ar nurodoma deklaracijose: duomenys gaunami iš trečiųjų šaltinių, užsienio valstybių ir t. t.
Visų Lietuvos gyventojų mokestinio rizikingumo analizę VMI atlieka kasmet. Rizikingų mokesčių mokėtojų skaičius mažėja – jis šiuo metu siekia apie 5 proc., tačiau didelė dalis gyventojų, turinčių vieną ar keletą rizikingumo balų po VMI skambučių, pranešimų ar vizito į VMI susitvarko savo mokestines prievoles, ištaiso klaidas deklaracijose, pateikia reikiamus dokumentus ir rizikingų mokesčių mokėtojų dalis sparčiai mažėja. Todėl nėra jokio pagrindo teigti, kad 5 proc. gyventojų slepia mokesčius.
VMI pažymi, kad viešinami deklaracijų duomenys tik asmenų, išvardytų Gyventojų turto deklaravo įstatymo 10 str. 2 dalyje – iš viso paskelbta per 40 tūkst. įrašų. Kiti valstybės tarnautojai, norintys paviešinti savo deklaracijų duomenis, turi pateikti prašymą VMI. Jei gyventojas nėra pateikęs (nors privalėjo) turto deklaracijos, jo duomenys nėra skelbiami
.
Šaltinis: VMI