Lietuvos ekonomika 2023 metus užbaigė tebesitęsiančiu sąstingiu

  Praėjusių metų pabaigoje Lietuvos ekonomika tebebuvo vangi. Valstybės duomenų agentūros skelbiamo išankstinio įverčio duomenimis, 2023 m. ketvirtąjį ketvirtį, palyginti su ankstesniu ketvirčiu, ekonomika smuktelėjo 0,3, o palyginti su 2022 m. atitinkamu laikotarpiu, buvo tik 0,3 proc. didesnė. Labiausiai prie tokios ekonomikos raidos prisidėjo …

Ekonomikos sąstingis tęsiasi, bet jau atsiranda pragiedrulių

  Lietuvos ekonomikos raida tebėra vangi. Valstybės duomenų agentūros skelbiamo išankstinio įverčio duomenimis, 2023 m. trečiąjį ketvirtį, palyginti su ankstesniu ketvirčiu, ekonomika sumenko 0,1 proc., o palyginti su praėjusių metų atitinkamu laikotarpiu, neaugo. Labiausiai ekonomikos plėtrą ribojo pramonė, didmeninė ir mažmeninė prekyba, nekilnojamojo …

Žvilgsnis į įmonių pelningumo rodiklius

  Paskelbti 2022 m. duomenys nerodo vadinamosios godumo infliacijos Lietuvoje – Lietuvos įmonių pelningumo rodikliai nebuvo reikšmingai geresni nei anksčiau. Valstybės duomenų agentūros paskelbti nacionalinių sąskaitų duomenys sudarė sąlygas pirmą kartą nuodugniau panagrinėti įmonių 2022 m. pelningumo duomenis. Nors šie duomenys nėra …

Infliacija Lietuvoje mažėja

   Metinė infliacija Lietuvoje rugsėjo mėnesį reikšmingai sumažėjo veikiama itin aukštos palyginamosios bazės: skaičiuojant naujausią metinį rodiklį, šių metų rugsėjo mėnesio kainos lyginamos su praėjusių metų rugsėjo kainomis ir neįtraukiami ankstesnių mėnesių duomenys, kai kainos dar nebuvo taip reikšmingai padidėjusios. Remiantis …

Metinė infliacija Lietuvoje mažėja

  Metinė infliacija Lietuvoje toliau sparčiai mažėja. Remiantis išankstiniais Valstybės duomenų agentūros duomenimis, metinė infliacija liepos mėn. sumažėjo iki 7,1 proc. (birželio mėn. sudarė 8,2 proc.), o liepos mėn., palyginti su birželio mėn., kainos sumenko 0,3 proc. Tai jau trečias mėnuo iš eilės, kai …

Metinė infliacija sparčiai leidžiasi vienaženklės link

  Remiantis išankstiniais Valstybės duomenų agentūros duomenimis, gegužės mėnesį, palyginti su balandžiu, kainos sumažėjo 0,1, o metinė infliacija – iki 10,7 proc. (balandį sudarė 13,3, o rugsėjį, piko metu, – 22,5 proc.). Tai jau aštuntas mėnuo iš eilės, kai metinė infliacija mažėja. Kalbant apie mėnesinę …

Apdirbamajai gamybai patiriant sunkumų, Lietuvos BVP sumenko

  Šiuos metus Lietuvos ekonomika pradėjo būdama techninėje recesijoje. Prarastas dalies apdirbamosios gamybos veiklų kainų konkurencingumas, mažėjusi užsienio paklausa ir griežtinama pinigų politika lėmė, kad antrą ketvirtį iš eilės šalies ekonomikos aktyvumas sumenko. Vis dėlto darbo rinka rodo atsparumą. Išankstiniais duomenimis, …

Nepalankios pasaulinės tendencijos pasivijo ir Lietuvos ekonomiką

 2022 m. Lietuvos ekonomika užbaigė nemalonia nata – šalies ekonomikos aktyvumas reikšmingai sumenko. Tokią raidą lėmė tiek vidaus, tiek užsienio paklausos mažėjimas, nulemtas padidėjusių pasaulinių žaliavų, ypač energijos ir maisto, kainų ir pinigų politikos kovos su ja. Nors Lietuvos ekonomika …

Koks Lietuvos gyventojų požiūris į eurą?

  Naujausia Eurobarometro apklausa atskleidė, kad, nepaisant itin spartaus kainų augimo, palankumas eurui Lietuvoje per metus šoktelėjo į viršų. Kokios to priežastys ir kaip palankumas eurui gali keistis ateityje?Praėjusių metų rudenį telefonu vykdytos apklausos rezultatai atskleidė, kad 68 proc. Lietuvos gyventojų …

Energijos kainų šokas kol kas nesustabdė Lietuvos ekonomikos augimo

 Šių metų trečiąjį ketvirtį Lietuvos ekonomika augo, tačiau didesnių ar mažesnių sunkumų patyrė visi pagrindiniai sektoriai. Nors šiuo metu rinkoje energijos ir jos žaliavų kainos yra bent kelis kartus mažesnės nei prieš kelis mėnesius pasiektas pikas, neaiškumas dėl tolesnės jų …

Naujausi duomenys patvirtina – infliacija netrukus turėtų sumažėti

  Remiantis naujausiais paskelbtais Lietuvos statistikos departamento liepos mėn. duomenimis, metinės infliacijos spartėjimas Lietuvoje slopsta. Vis labiau įtraukiant aukštesnės palyginamosios bazės efektą, kai kainos lyginamos su jau padidėjusiomis kainomis prieš metus, metinė infliacija, prasidėjus rudeniui, turėtų sumažėti. Jeigu nebus netikėtų sukrėtimų, …

Neigiamos rizikos pildosi – tarptautiniai iššūkiai privertė stabtelėti Lietuvos ekonomiką

  Infliacinis spaudimas, geopolitinė įtampa, tiekimo grandinių sutrikimai, pinigų politikos griežtėjimas ir kiti tarptautiniai iššūkiai privertė Lietuvos ekonomiką stabtelėti. Lietuvos statistikos departamento skelbiamo išankstinio įverčio duomenimis, 2022 m. II ketvirtį, palyginti su ankstesniu ketvirčiu, ekonomika sumenko 0,4 proc. Daugiausia prie tokios ekonomikos raidos …

Infliacija toliau kopia aukštyn. Ar kalno viršūnė dar toli?

  Infliacija Lietuvoje ir toliau kopia aukštyn. Remiantis naujausiais paskelbtais Lietuvos statistikos departamento duomenimis, birželio mėnesį metinė infliacija pagal vartotojų kainų indeksą Lietuvoje sudarė 21 proc. Didžiąją dalį infliacijos birželio mėnesį lėmė sparčiai kilusios energijos ir maisto kainos, kurias daugiausia veikė išorės …

Palankų dabartinės verslo aplinkos vertinimą temdo iššūkių šešėlis

  Naujausi duomenys rodo, kad įmonių pasitikėjimo rodikliai yra pagerėję, apyvarta daugelyje pagrindinių ekonominių veiklų gerokai didesnė nei prieš metus, likvidumo lygis laikosi istoriškai aukštai, skolos lygis tebėra tarp žemiausių Europos Sąjungoje, o bankrotų skaičiaus augimas tebėra nuosaikus. Vis dėlto ir …

Laisvų darbo vietų rekordiškai daug, bet užimtumas šalyje auga ne taip sparčiai, kaip galėtų. Kodėl?

  Laisvų darbo vietų lygis šalyje siekia istorines aukštumas, tačiau darbuotojų trūkumo mastai įvairiose ekonominėse veiklose skiriasi. Naujausiais Lietuvos statistikos departamento skelbiamais duomenimis, praėjusių metų trečiąjį ketvirtį laisvų darbo vietų lygis (laisvų ir visų darbo vietų santykis) šalyje sudarė 2 proc. …

Grynųjų eurų 20-metį minint: ką Lietuvos gyventojams davė euras

 Euro zonai minint euro 20-metį, jau galima skaičiuoti, ką ši valiuta atnešė ir Lietuvos ekonomikai, su euru, kaip šalies valiuta, gyvenančiai dar tik 7 metus. Nors lietuvių palankumas šiai valiutai bėgant metams svyravo, neabejotina, kad euras padėjo Lietuvos ekonomikai geriau …

Žaliavų kainų šoko smūgį ekonomikai padėjo atlaikyti veržlus eksportas

 Lietuvos ekonomika nenustoja augti. Prie tokios jos raidos labiausiai prisideda atsigaunančia paklausa pagrindinėse prekybos partnerėse besinaudojantis eksportuojantysis sektorius, kuris nusvėrė nepalankius tiekimo grandinių sutrikimų, įtampos žaliavų rinkoje ir kitų tarptautinių veiksnių nulemtus iššūkius ekonomikos raidai. Greičiausiai ir šių metų paskutinį …

Ar brangstančios žaliavos ir būstas jau yra infliacija?

 Remiantis naujausiais duomenimis, metinė infliacija Lietuvoje didėjo ir jau pasiekė 5 proc., tačiau, palyginti su įvairių gamybos, statybos, maisto žaliavų ir būsto kainų pokyčiais, ir toliau buvo gana nedidelė. Kodėl taip yra ir kaip šios kainos veikia infliaciją?Žaliavų kainos vis …

Kokie praktiniai žingsniai padėtų ugdyti vaikų finansinį raštingumą?

 Finansai yra neišvengiama mūsų kasdienybės dalis, tačiau sparti skaitmenizacija kartais juos paverčia iššūkiu. Dažnai taip kalbėdami galvojame apie vyresnio amžiaus žmones, tačiau būtent mūsų vaikai gyvens skaitmeninių finansų pasaulyje. Ir apie tai turime su jais kalbėtis.Aiškindami savo vaikams svarbiausias asmeninių …

Lietuvos ekonomikos plėtra tęsiasi

 Lietuvos ekonomika nenustoja augti. Švelninamais karantino ribojimais pagrindinėse Lietuvos prekybos partnerėse pasinaudojusių prekes ir paslaugas eksportuojančių veiklų pardavimas gerino istorinius rekordus. Tai kartu su gera namų ūkių ir įmonių finansine padėtimi ir tebeteikiama valstybės parama prisidėjo prie į vidaus paklausą …