Kada ir ką galima suvesti?

  Dar dažnai tenka girdėti seniai jau kalbininkų pastebėtą ir kritikuotą klaidą – netaisyklingai vartojamą žodį suvesti. Pavyzdžiui, Buhalterinių dokumentų patikrinimo procedūra buvo suvesta į tai, kad sulyginti parašų ir antspaudų pavyzdžiai; Žinojimas susiveda į informacijos kaupimą ir pan.Dabartinės lietuvių kalbos …

Ar visada vartotinas veiksmažodis išlaikyti?

Kalbėdami apie pinigus, dažniausiai vartojame veiksmažodį skaičiuoti. Jau rašėme , kad buhalterio žodynas šia ar panašia prasme yra daug turtingesnis – jis ne tik skaičiuoja, bet ir apskaičiuoja, išskaito, išskaičiuoja, atskaičiuoja, įskaičiuoja ir pan.Tačiau kasdienybėje susiduriame su problema, kaip vartoti šiuos …

Kokia gali būti dauguma ir pusė?

Išgirdus sakant, kad pavyzdžiui, susirinkime didžioji dauguma akcininkų balsavo prieš įmonių susijungimą; nuo kitų metų sausio 1 d. keisis didžioji dauguma mokesčių įstatymų, dažnam kyla klausimas: didžioji dauguma – tai kiek? Sakyti didžioji dauguma turbūt tas pats, kas sakyti sviestas sviestuotas. Jeigu …

Pakalbėkime apie skaičius

Daiktų kiekį žymintys skaičiai rašomi arabiškais skaitmenimis, pavyzdžiui, 10 žmonių, 20 kilometrų, 5 sunkvežimiai ir pan. Daiktų eilę žymintys skaičiai gali būti rašomi ir arabiškais, ir romėniškais skaitmenimis, pavyzdžiui, 5 pavyzdys, 120 puslapis, III tomas, XX amžius ir pan. Prie arabiškų skaitmenų, kurie žymi daiktų eilę, gali būti dedamos …

Apie datą

Tenka girdėti, kad buhalteriai sutartis ar kitus dokumentus registruoja atbuline data. Taigi, norėčiau dar kartą priminti, kad tai daryti atbuline data ne tik kad negalima, bet tiesiog ne­įmanoma. Šiuo atveju, žodis atbulinė visiškai netinka. Būdvardis atbulinis, atbulinė reiškia „į priešingą …

Pakalbėkime apie laiką

  Dažnai tenka girdėti apie priimtus savalaikius sprendimus. Pavyzdžiui, Savalaikiai direktoriaus ir buhalterio sprendimai padėjo įmonei išvengti skolų (Direktoriaus ir buhalterio sprendimai, priimti laiku, padėjo įmonei išvengti skolų). Tačiau kalbininkai perspėja, kad būdvardis savalaikis, savalaikė yra knyginis, dirbtinis, taigi, kur galima, …

Pakalbėkime apie būvį

Kai kalbama apie būvį, reiškiamą daiktavardžiais, įnagininkas nevartojamas tik su veiksmažodžio būti esamojo laiko forma, čia būtinas vardininkas. Pavyzdžiui, Šio leidinio rengėju (turi būti rengėjas) yra Finansų departamentas.Su kitomis veiksmažodžio būti formomis galima vartoti ir vardininką, ir įnagininką. Įprastesnis yra …

Pakalbėkime apie dvitaškį

Atkreipkite dėmesį, kada dvitaškis nerašomas, pavyzdžiui:Kodas: 000000000Atsisk. s.: LT27 0000 0000 0000 0000Kaina: 40 EurIš viso (arba Bendra suma): 400,00 EurPVM 18 %: 8,75 LtTel.: (8 5) 200 000El. p.: avas@avas.ltSąskaitą faktūrą išrašė: Vadybininkas Vardas Vardaitis (parašas). Turėtų būti:Kodas 000000000A. s. …

Ar galima pravesti pinigus?

Šį kartą pakalbėkime apie veiksmažodį pravesti, tiksliau, apie tai, kada jis vartotinas, o kada jo vartojimas laikomas klaida.Taigi, prisiminkite, kad pinigai į sąskaitą gali būti tik pervedami (bet ne pravedami). Taip pat dar yra kelios veiksmažodžio pravesti reikšmės, kuriomis jis …

Ar vartotini pakankamai, ženkliai ir žymiai?

Tenka pastebėti, kad prieveiksmis pakankamai dar dažnai vartojamas netinkama reikšme. Pavyzdžiui, Įmonės biudžetas šiuo metu yra pakankamai skurdus; Naujieji įstatymai yra pakankamai sudėtingi; Nustatytos žaliavų kainos pakankamai padidėjo. Sunku įsivaizduoti, kad įmonės biudžetas gali būti nepakankamai skurdus arba įstatymai nepakankamai …

Kas yra pareigybė, o kas – pareigos? (2)

Pabaiga. Pradžia Nr. 11 (1235) Turėti pareigas, dirbti tam tikrų pareigų darbą reiškia eiti pareigas. Pavyzdžiui, eina buhalterio pareigas, eina direktoriaus pareigas. Taip pat galima sakyti ir dirba buhalteriu, bet netinka vykdo buhalterio pareigas. Vykdyti pareigas reiškia atlikti šiaip privalomą dalyką, …

Kas yra pareigybė, o kas – pareigos? (1)

Dažnai tenka girdėti, kai painiojamos pareigos ir pareigybė. Taigi šį kartą apie tai, ką reiškia šie žodžiai. Pareigybė yra su atskiru žmogumi nesiejamos pareigos, tam tikra pareigų etatinė vieta, pavyzdžiui, Įsteigta finansininko padėjėjo pareigybė. Tai yra tik etatinė vieta, o kas …

Atitikti ką ar kam?

Dažnai veiksmo objektui reikšti su naudininko linksniu pavartojamas veiksmažodis atitikti, kuris iš tikrųjų reikalauja galininko linksnio. „Kalbos praktikos patarimuose“, aiškinama, kad naudininkas su veiksmažodžiu atitikti nevartotinas. Todėl reikia prisiminti, kad ne atitikti kam, o atitikti ką. Pavyzdžiui, Šis nutarimas turėtų …

Ar galime sakyti rezultate?

Dažnai kyla klausimas, kiek kanceliarinė kalba gali nutolti nuo paprastosios kalbos. Kurių kalbos reikalavimų ji vis dėlto turi laikytis? Vienas pagrindinių dalykų, dar užsilikusių iki šių dienų ir ko reikėtų vengti, – vertiniai iš rusų kalbos. Jie kertasi su bendraisiais kalbos …

Priešdėlių apsi- ir pasi- vartojimas

Iš pirmo žvilgsnio kai kam pasakymai apsikeisti nuomonėmis ir pasikeisti nuomonėmis nesiskiria. Gal tik kiti (bet panašūs) priešdėliai.Iš tiesų veiksmažodžių apkeisti ir pakeisti reikšmės yra labai panašios. „Dabartinės lietuvių kalbos žodynas“ teikia žodžio apkeisti reikšmę apmainyti (daiktus, vietas). Tai rodo, …

Pakalbėkime apie kai kuriuos trumpinimus

Grafiškai žodžiai trumpinami rašant tik tam tikrą žodžio dalį ir gale jos tašką. Taškas nededamas tik po tų grafinių sutrumpinimų, kurie baigiasi paskutiniuoju žodžių skiemeniu. Žodžiai grafiškai trumpinami pagalšias taisykles:1. rašomas pirmasis, rečiau du pirmieji skiemenys ir po jų einančio …

Vartotinas ar nevartotinas…

Žodis valdininkas? Pats žodis valdininkas yra taisyklingas ir galimas vartoti. Tiesiog pasikeitė oficialūs terminai.Iki 1999 m. liepos 30 d. galiojo Valdininkų įstatymas, pagal kurį valstybės tarnyboje dirbantys asmenys buvo vadinami valdininkais. 1999 m. liepą priimtas Valstybės tarnybos įstatymas, kuriame valstybės tarnyboje …

Kada dvigubas, o kada dvejopas?

Pastaruoju metu tenka girdėti ir skaityti apie nacionalinės dvigubos paskirties prekių eksporto per Lietuvą kontrolines priemones. Taigi kyla klausimas, ką reiškia dviguba paskirtis. Tai yra du kartus daugiau paskirties ar kaip? O buhalteriams nuo senų laikų yra labai gerai žinomas …

Pardavimas ar pardavimai?

Vieni vartoja veiksmažodinio daiktavardžio pardavimas vienaskaitą, kiti – daugiskaitą. Taigi, kaip turėtų būti iš tikrųjų? Daugiskaitinė forma pardavimai atsirado dėl anglų kalbos įtakos (angl. sales). Bendrinėje lietuvių kalboje abstraktieji daiktavardžiai paprastai vartojami vienaskaita, pavyzdžiui, aptarnavimas, balsavimas, finansavimas, registravimas ir pan.Beje, kalbant apie …

Mokėti, sumokėti ar apmokėti?

Įstaiga išsiuntė buhalterį į kursus, kurių išlaidas planuoja apmokėti. Štai čia ir kyla klausimas – kuris žodžių junginys vartotinas „planuoja išlaidas apmokėti iš savo lėšų“ ar „apmokėti įstaigos lėšomis“? Pasak Lietuvių kalbos komisijos, abu variantai yra taisyklingi ir vartotini sinonimiškai. …