Darbuotojų skaičiaus mažinimas

  Dėl įvairiausių priežasčių gali susiklostyti tokia situacija, kai įmonė nebeturi galimybių aprūpinti darbuotojus arba dalį jų darbu. Tai gali įvykti dėl ekonominių, techninių, organizacinių ir kitų priežasčių. Tokiais atvejais darbdaviams kyla klausimas, ar gali jie sumažinti dirbančių žmonių skaičių, o …

Dėl pareigų pavadinimo pakeitimo

  Praktikoje pasitaiko atvejų, kai įmonėje vyksta tam tikri pasikeitimai, pavyzdžiui, keičiama įmonės struktūra, padalinių ar skyrių pavadinimai. Darbdaviams neretai iškyla klausimas, ar reikia gauti išankstinį darbuotojo sutikimą dėl darbo sutarties sąlygų pakeitimo, ar užtenka tik informuoti darbuotojus ir pateikti pasirašyti …

Dėl specialių pertraukų, dirbant per karščius

   Lietuvos klimatui nebūdingais, bet pastaruoju metu vis dažniau pasitaikančiais itin šiltais laikotarpiais labai aktualūs yra klausimai, kaipgi organizuoti darbą, kai lauke ar patalpose labai karšta. Pavyzdžiui, jei oro temperatūra viršija 27–30 laipsnių, ką turi padaryti darbdavys, kad darbuotojai galėtų saugiai ir …

Dėl išlaidų darbuotojo aprangai (ne)priskyrimo leidžiamiems atskaitymams

  Gana dažnai keliamas klausimas dėl tam tikrų vieneto patirtų išlaidų, didinant darbuotojo reprezentatyvumą, priskyrimo leidžiamiems (ribojamo dydžio leidžiamiems) atskaitymams, apskaičiuojant pelno mokestį.Pagal Pelno mokesčio įstatymo (PMĮ) 17 str. 1 dalies nuostatas, vieneto leidžiamais atskaitymais pripažįstamos visos faktiškai patirtos įprastinės tokiai veiklai vieneto …

Traumos darbe

  Pagal turimus statistinius duomenis, pastaruoju metu stebimos nelaimingų atsitikimų darbe mažėjimo tendencijos, kas, be abejo, labai džiugina. Bet, kaip sakoma, ir vienas nelaimingas atsitikimas darbe yra per daug, o jų, deja, dar pasitaiko. Be to, pasitaiko ir tokių atvejų, kai …

Pertvarkomų vienetų mokestiniai aspektai

  Trumpai aptarsime, kokiais vienetų pertvarkymo atvejais gali būti perkeliami į kitus mokestinius metus iki pertvarkymo susidarę pertvarkomo vieneto mokestiniai nuostoliai. Pertvarkymu yra laikomas vieneto teisinės formos pakeitimas, kai naujos teisinės formos vienetas perima visas pertvarkytojo vieneto teises ir pareigas. Jeigu mokestiniu …

Duomenų apie mokesčių mokėtoją viešinimas ir apsauga

   Dauguma mūsų greičiausiai sutiktų su teiginiu, kad jokia kita valstybės institucija nedisponuoja tiek daug informacijos apie mus pačius, kiek Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI). Mokesčių administravimo įstatymas suteikia mokesčių administratoriui plačias galimybes rinkti mokesčių mokėtojų informaciją, todėl savaime suprantama, kad kiekvienas …

Dėl darbo organizavimo, taikant suminę darbo laiko apskaitą

   Praktikoje dažnai pasitaiko keblių situacijų ir klausimų, susijusių su darbo organizavimu, kai taikoma suminė darbo laiko apskaita. Pavyzdžiui, darbuotojas dirba ne visu darbo krūviu (0,85 etato), jis nori išeiti iš darbo mėnesio viduryje. Ar turi šis darbuotojas „atidirbti“ visas grafike numatytas …

Ilgalaikio darbo išmoka

  Situacijose, kai darbuotojas daug metų dirba vienoje darbovietėje, yra geras ir sąžiningas darbuotojas, tačiau dėl nuo darbdavio ir darbuotojo nepriklausančių aplinkybių įmonėje vyksta tam tikri pakeitimai, ypač sunku spręsti klausimą dėl tokio darbuotojo atleidimo iš darbo. Atsižvelgiant į tai, darbuotojams, …

Dėl „priverstinių“ atostogų

  Atėjo visų taip laukiamas vasaros atostogų laikotarpis. Kad ir kaip būtų keista, praktikoje pasitaiko situacijų, kai darbuotojas piktybiškai nenori pasinaudoti jam priklausančiomis atostogomis, nesutinka derinti atostogų grafiką ar pateikti informaciją apie jam tinkamą atostogų laiką. Tai, kaip elgtis darbdaviui tokioje …

Dėl darbo vietos išsaugojimo po vaiko priežiūros atostogų

  Neretai praktikoje susiduriama su situacija, kai darbuotoja turi grįžti į darbą po nėštumo ir gimdymo ir vaiko priežiūros atostogų, tačiau po įvykusių įmonėje pertvarkų jos darbo vietos nebeliko. Kokias garantijas turi darbuotoja ir kokių veiksmų privalo imtis darbdavys, panagrinėsime šiame …

Nario mokestis pelno mokesčio požiūriu

Kaip yra pripažįstami sumokėtas nario stojamasis įnašas ir nario mokestis pelno mokesčio apskaičiavimo tikslais? Kokie ribojimai yra taikomi?Nario mokestis yra vienas iš pagrindinių pelno nesiekiančių vienetų gaunamo finansavimo šaltinių, skirtų šių vienetų įstatuose nustatytiems tikslams įgyvendinti.Pagal Pelno mokesčio įstatymą (PMĮ), …

Dėl darbuotojo piktnaudžiavimo savo teisėmis

 Kartais nusivylęs darbdavys kreipiasi patarimo − kaip jam elgtis su, jo manymu, piktnaudžiaujančiu darbo laiku darbuotoju. Pavyzdžiui, darbuotojas, dirbantis pagal iš anksto patvirtintą tikslų darbo grafiką, kurio darbo pobūdis nesudaro galimybės dirbti nuotoliniu būdu, pastoviai, kelis kartus per mėnesį, prašo …

Pagrindiniai aspektai teisingam MTEP lengvatų taikymui

  Vienetai, vykdantys mokslinius tyrimus ir eksperimentinę plėtrą (toliau – MTEP), turi galimybę pasinaudoti net keliomis pelno mokesčio lengvatomis. Tam, kad būtų užtikrintai saugu, kad lengvatos pritaikytos teisingai, vienetai, turėtų patys pasitikrinti šiais pagrindiniais aspektais ir atsakyti sau į keletą pagrindinių …

Dėl sveikatinimo atostogų

 Pastaruoju metu visuomenėje aktyviai aptarinėjamos vadinamosios sveikatinimo atostogos. Tenka išgirsti, kad Darbo kodekse (DK) jos numatytos ir kad darbuotojui priklauso 3 dienos sveikatos gerinimo atostogų. Su tuo susiję ir nemažai klausimų, pavyzdžiui, ar sveikatos gerinimo atostogos priklauso kiekvienam darbuotojui; ar šios …

Pratęstas apmokestinamojo pelno sumažinimo lengvatos taikymas, vykdant investicinį projektą

  Svarbu atkreipti dėmesį, kad investicijų pelno mokesčio lengvatos taikymo terminas pratęstas iki 2028 m. gruodžio 31 d. Lietuvos Respublikos Seimas 2023 m. gruodžio 5 d. priėmė Pelno mokesčio įstatymo Nr. IX-675 17-2 ir 46-1 straipsnių pakeitimo įstatymą Nr. XIV-2296, kuriuo dar 5 metams pratęstas investicinių projektų …

Atostogų perkėlimas, pasikeitus darbdaviui

 Praktikoje neretai tenka išgirsti klausimų, susijusių su atostogų suteikimo, o tiksliau, perkėlimo, galimybėmis, kai pasikeičia darbdavys. Pavyzdžiui, vyksta įmonės reorganizavimas ir įmonė bus prijungta prie kitos. Ar tokiu atveju persikelia darbuotojų sukauptos nepanaudotos atostogos ir jie galės eiti atostogų pagal …

Dėl darbo laiko normos taikant suminę darbo laiko apskaitą

  Gana dažnai įmonės pasinaudoja Darbo kodekso (DK) nustatytu darbo ir poilsio laiko organizavimo būdu – taiko suminę darbo laiko apskaitą. Praktikoje tenka susidurti su klausimais, kaip apskaičiuoti ir atitinkamai apmokėti darbuotojo darbą, jei jis per suminės darbo laiko apskaitos laikotarpį sirgo …

Dėl darbo vietos išsaugojimo po vaiko priežiūros atostogų

  Viena iš tikslinių atostogų rūšių – vaiko priežiūros atostogos. Neretai tenka susidurti su situacijomis, kai, darbuotojui būnant vaiko priežiūros atostogose, įmonėje vyksta tam tikri pakeitimai, pertvarkos ir panašiai. Darbdavys kartais priima vietoje darbuotojo, išėjusio auginti vaiką atostogų kitą asmenį, kuris galbūt …

Dėl darbuotojo patikrinimo

  Praktikoje pasitaiko situacijų, kai darbdaviui kyla įtarimų dėl darbuotojo tinkamo pasirengimo dirbti konkrečią dieną, o tiksliau – dėl darbuotojo blaivumo. Pavyzdžiui, patikrinus darbuotoją alkotesteriu, metrologiškai patikrintas ir tvarkingas alkotesteris parodo 0,00 promilių, bet darbdaviui visgi kyla įtarimų, kad darbuotojas yra apsvaigęs nuo …