Apmokestinimas GPM, gavus pajamų neteisėtu būdu ir kiti atvejai (II)

  GPM ir nusikalstamos veikosVienoje byloje teismas nurodė, kad LVAT, nagrinėdamas šią bylą apeliacinio proceso tvarka pirmą kartą, 2021 m. birželio 30 d. nutartyje, akcentavo LVAT praktiką, kurioje yra pažymėta, kad mokesčių administratoriui, pareiškus baudžiamojoje byloje civilinį ieškinį reikalaujant priteisti iš mokesčių mokėtojo …

Ką svarbiausia žinoti apie 2023 m. žemės mokestį?

   Kur, kada ir kaip sumokėti?Žemės mokesčio deklaracijos visiems šio mokesčio mokėtojams, kaip ir kasmet, pateikiamos iki lapkričio 1 d. Žemės mokestį sumokėti reikia iki lapkričio 15 d. Tai padaryti galima atliekant mokėjimo pavedimą naudojantis elektronine bankininkyste asmens interneto banke arba tiesiogiai prisijungus …

Apmokestinimas GPM, gavus pajamų neteisėtu būdu ir kitais atvejais (I)

  Straipsnyje nagrinėjami sudėtingesni apmokestinimo gyventojų pajamų mokesčiu (GPM) atvejai, kai asmuo gauna pajamų, pavyzdžiui, iš nusikalstamos veikos, taip pat išgrynintų piniginių lėšų pripažinimas jas išgryninusio asmens pajamomis ir apmokestinimas GPM, įrodymai ir kiti klausimai. GPM ir konfiskuotos lėšosGyventojų pajamų mokesčio įstatymas …

Tvarumas versle

  Visi esame girdėję, o gal ir plačiau įsigilinę, terminą tvarumas (angl. sustainability). Pastaruoju metu tarptautinės buhalterių asociacijos (AE, ACCA, IFAC) labai daug diskutuoja šia tema. Europos Komisija tikisi dar šiemet priimti tvarumo standartus. Bet ar suprantame, kas yra tvarumas versle …

Sutuoktinių pajamų apmokestinimas (III)

  Pabaiga. Pradžia Nr. 18 (1218) Nagrinėjamos bylos kontekste LVAT pabrėžė, kad iš Konstitucijos 67 str. 15 punkte („Seimas: <…> nustato valstybinius mokesčius ir kitus privalomus mokėjimus“) ir 127 str. 3 dalyje („mokesčius, kitas įmokas į biudžetus ir rinkliavas nustato Lietuvos Respublikos įstatymai“) įtvirtinto teisinio reguliavimo …

Sutuoktinių pajamų apmokestinimas (III)

  Straipsnyje nagrinėjami atvejai, kaip GPM apmokestinamos sutuoktinių gautos pajamos. Įrodinėjimo taisyklės sutuoktinių apmokestinimo byloseĮrodinėjimo taisyklės sutuoktinių apmokestinimo bylose yra taip pat aktualios.Štai Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) pažymėjo, kad Mokesčių administravimo įstatymo (MAĮ) 67 str. 1 dalyje įtvirtinta: mokesčių administratorius privalo pagrįsti jo …

Sutuoktinių pajamų apmokestinimas (II)

  Straipsnyje nagrinėjami atvejai, kaip GPM apmokestinamos sutuoktinių gautos pajamos. Praktinės situacijosPagal bendrąją taisyklę, pardavus bendrąja jungtine sutuoktinių nuosavybe esantį turtą, gautos pajamos, t. y. už šio turto pardavimą gautos piniginės lėšos, taip pat laikytinos bendrąja jungtine sutuoktinių nuosavybe.Toliau tęsiamame praktiniame pavyzdyje, dėl …

Sutuoktinių pajamų apmokestinimas (I)

  Bendroji taisyklėTaikant Gyventojų pajamų mokesčio įstatymą (GPMĮ), neretai kyla klausimų, kaip apmokestinamos sutuoktinių pajamos. Bendroji taisyklė yra gana paprasta, tačiau praktikoje sutinkama daug įvairių aplinkybių, situacijų, kai jos tikrai yra ginčytinos. Taigi pirmiausia priminsime bendrą taisyklę, o toliau eisime prie …

Mokesčių administratoriaus įpareigojantys sprendimai: ką svarbu žinoti (IV)

  Pabaiga. Pradžia Nr. 14 (1214) Pavyzdžiui, paklausėjas paaiškina, kad, jo nuomone, būsimas verslo perleidimo sandoris, aprašomas jo prašyme, atitinka PVMĮ 9 str. 1 dalies sąlygas, nes: perduodama savarankiška nekilnojamojo turto nuomos verslo dalis kaip visuma, į kurią įeina tiek materialusis turtas (nekilnojamasis turtas, …

Kokie vienetai gali taikyti lengvatinį mokesčio tarifą? (2)

  Pabaiga. Pradžia Nr. 14 (1214)  Vienetams (IĮ), kurių dalyvis ir (arba) jo šeimos nariai paskutinę mokestinio laikotarpio dieną valdo daugiau kaip 50 proc. akcijų (dalių, pajų) kituose vienetuose, ir vienetams, kuriuose vieneto (IĮ) dalyvis ir (arba) jo šeimos nariai paskutinę mokestinio …

Mokesčių administratoriaus įpareigojantys sprendimai:
ką svarbu žinoti (IV)

  Straipsnyje pateikiami svarbiausi dalykai, ką būtina žinoti, kreipiantis į Valstybinę mokesčių inspekciją (VMI) dėl būsimojo sandorio įpareigojančio sprendimo. Įpareigojančių sprendimų pavyzdžiai: neigiamas sprendimasSiekiant geriau suprasti mokesčių teisės aktus, reguliuojančius įpareigojančių sprendimų taisykles, straipsnyje panagrinėkime kelis įpareigojančių sprendimų (žinoma, teorinius) pavyzdžius, kada …

Kokie vienetai gali taikyti lengvatinį mokesčio tarifą? (1)

  Lietuvoje įregistruoti juridiniai asmenys apskaičiuoja mokėtiną pelno mokestį, vadovaudamiesi Lietuvos Respublikos pelno mokesčio įstatymu (PMĮ).Lietuvos vieneto pelno mokesčio bazė yra visos tiek Lietuvos Respublikoje, tiek užsienio valstybėse uždirbtos pajamos, kurių šaltinis yra Lietuvoje ir ne Lietuvoje. Lietuvos vienetas moka pelno …

Mokesčių administratoriaus įpareigojantys sprendimai: ką svarbu žinoti (III)

  Straipsnyje pateikiami svarbiausi dalykai, ką būtina žinoti, kreipiantis į Valstybinę mokesčių inspekciją dėl būsimojo sandorio įpareigojančio sprendimo. Teismai apie įpareigojančius sprendimusToliau tęsiama svarbi LVAT nutarties analizė. Joje pateikti LVAT išaiškinimai svarbūs tuo, kad parodo teismo poziciją, kuria privalo vadovautis ir mokesčių …

Mokesčių administratoriaus įpareigojantys sprendimai: ką svarbu žinoti? (II)

  Įpareigojančio sprendimo teisinės pasekmėsMokesčių mokėtojas turi teisę kreiptis į mokesčių administratorių su prašymu pritarti jo siūlomam mokesčių teisės aktų nuostatų taikymui būsimajam sandoriui, kuris suprantamas kaip mokesčių mokėtojo sandoris, ūkinė operacija ar bet kokia jų grupė, kurie bus pradėti vykdyti …

Mokesčių administratoriaus įpareigojantys sprendimai. Ką svarbu žinoti? (I)

  Straipsnyje pateikiami svarbiausi dalykai, ką būtina žinoti, kreipiantis į Valstybinę mokesčių inspekciją (VMI) dėl būsimojo sandorio įpareigojančio sprendimo. Dėl ko galima kreiptis, arba kas yra „būsimasis sandoris“?Verslui siekiant turėti mokestinį aiškumą ir tikrumą, būna aktualu gauti mokesčių administratoriaus įpareigojantį sprendimą, kuriame …

Darbuotojų skatinimas opcionais ir GPM (IV)

  Kelių dalių straipsnyje nagrinėjami dažniausiai praktikoje užduodami klausimai dėl specialios GPM lengvatos opcionams. Mokestinės prievolės, susijusios su opcionų lengvataStraipsnių serijos paskutinėje dalyje pateikiama aktuali informacija, kaip apmokestinama, kai atitinkami atvejai nelaikomi pasirinkimo sandoriais, kokios mokestinės prievolės atsiranda įmonei ar darbuotojui.Vertinant opcionus, …

Priimamas sprendimas likviduoti individualią įmonę

  Kartais susiklosto nenumatytos aplinkybės ir gyventojas, turintis įregistruotą individualią įmonę (IĮ), priima sprendimą ją likviduoti. Šiame straipsnyje ir aptarsime, į kokius aspektus reikėtų atkreipti dėmesį, norint likviduoti IĮ.Įmonių, kurių teisinė forma yra IĮ, steigimą, valdymą, veiklą, pertvarkymą, likvidavimą, šių įmonių …

Darbuotojų skatinimas opcionais ir GPM (III)

   Kokiems subjektams taikoma lengvata?Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo (GMĮ) 17 str. 1 d. 58 punktas numato, kad GPM neapmokestinamosios pajamos yra darbuotojo pagal pasirinkimo sandorius iš darbdavio ar su juo susijusio asmens nauda, gauta įsigijus akcijų neatlygintinai ar už lengvatinę kainą, jeigu akcijos įsigyjamos …

Darbuotojų skatinimas opcionais ir GPM (II)

  Kelių dalių straipsnyje nagrinėjami dažniausiai praktikoje užduodami klausimai dėl specialios GPM lengvatos opcionams. Lengvatos taikymo sąlygosGyventojų pajamų mokesčio įstatymas (GPMĮ) įtvirtina, kad gyventojų pajamų mokesčiu (GPM) neapmokestinamos pajamos yra darbuotojo pagal pasirinkimo sandorius iš darbdavio ar su juo susijusio asmens nauda, …

Darbuotojų skatinimas opcionais ir GPM (I)

  Apie lengvatąViešojoje erdvėje dėl šios lengvatos taikymo pastaruoju metu kyla nemažai diskusijų, Lietuvos lengvata lyginama su užsienio praktika. Taip pat sulaukiama ir daug paklausimų, ar konkrečiais atvejais galioja ši lengvata. Taigi straipsnyje nagrinėsime lengvatos esmę Lietuvoje ir aptarsime aktualius klausimus.Gyventojų …